Raivostuttavaa huomata, että miehet eivät välitä suijautua saati suojata kanssaihmisiään vaaralliselta virukselta. Tänä aamuna käytyäni aikaisin asioimassa niin kahvila Pirjon Pakarissa kuin S kaupassa niin miesasiakkaat kävelevät sisään kahvioon ja kauppaan aivan ilman kasvosuojainta, yskivät vieläpä innokkaasti siinä kassalla. Pitäisikö nämä miehet ilmoittaa viranomaisille muiden terveyden vaarantamisesta? Miksi nämä kahvilat eivät vaadi kasvosuojuksia asiakkailta niin että suojus pidetään päällä niin kauan kuin ollaan jonossa ja kassalla, sitten omassa pöydässä se otetaan pois. Siten toimivat naisasiakkaat, tunnollisesti, miksi miehet eivät seuraa ohjeistuksia?
Miksi miehet eivät käytä kasvosuojuksia!?!
9
116
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi olet nainen?
- Anonyymi
Kirkonkylän K marketin vieressä oleva ennen niin viihtyisä kahvila konditori Leivari myös ihan pilalla. Ukkokööri tyhjäntoimittajia eli varhaiseläköityneitä sottaisia äijiä parkkeeraa heti kahvilan auettua kassaa ja sisäänkäyntiä lähinnä oleviin pöytiin, joista on hyvä röhisten ja yskien tartuttaa muut asiakkaat. Joita kyseisessä kahvilassa ei toisaalta enää juurikaan ole.
En ole koskaan tajunnut miksi esim puliukoilla on niin valtava tarve asettua juopottelemaan ja rötisemään aina ihmisten ilmoille ja mahdollisimman näkyvälle paikalle. Tuo ilmiö on nähtävissä kaikkialla niin kaupungin puistojen ohi kävellessä kuin maaseututaajamissa. Parhailla ja kauneimmilla paikoilla aina joukko rapajuoppja rötyämässä. Miksi heille ei kelpaa joku syrjäisempi paikka ?
Sama ongelma Levariin parkkeeraavilla äijillä, pitää olla juuri niissä näkyvimmissä pöydissä röhisemässä vaikka siellä taempanakin olisi hyvin tilaa? Eivätkä nämä samaiset äijät näytä
myöskään käyttävän kasvosuojuksia missään päin K marketin tai Apteekin tiloissa liikkuessaan.
Ikävää, että Leivarin, kirkonkylän keskustan ainoa kahvilan viihtyisyys pilaantunut näiden rötisköäijien takia.- Anonyymi
On aika huvittavaa nähdä kun ihmiset ajavat yksin autollakin maski päässä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On aika huvittavaa nähdä kun ihmiset ajavat yksin autollakin maski päässä...
Ajavat luultavasti vain lyhyen matkan asioiden eri paikoissa joten on turha ottaa maskia välillä pois.
- Anonyymi
Ehkä kahvilassa on hankala syödä juustosämpylä ja imeä kahvit maski päässä.
- Anonyymi
Kannattaa ottaa oppia fiksummista jos ei älykkyysosamäärä itsellä riitä:
Maski laitetaan päälle viimeistään siellä ulko ovella, ennen kaupan, kahvilan tai kauppakeskuksen sisään menoa. Maski pidetään päällä kahvilassa niin ostosjonossa, kassalla kuin kahvia kaataessa. Vasta kun on asetuttu sinne omaan pöytään otetaan se maski pois. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa ottaa oppia fiksummista jos ei älykkyysosamäärä itsellä riitä:
Maski laitetaan päälle viimeistään siellä ulko ovella, ennen kaupan, kahvilan tai kauppakeskuksen sisään menoa. Maski pidetään päällä kahvilassa niin ostosjonossa, kassalla kuin kahvia kaataessa. Vasta kun on asetuttu sinne omaan pöytään otetaan se maski pois.Paremmin kaupoissa asioi maskittomat kuin maskipäät. Monesti pistänyt silmään kun maskipäät luulee,että se sen maskin kanssa voi tulla niskaan hengittämään ja kröhimään ja luullaan,että se maski suojaa kaikelta ja voi mennä miten vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paremmin kaupoissa asioi maskittomat kuin maskipäät. Monesti pistänyt silmään kun maskipäät luulee,että se sen maskin kanssa voi tulla niskaan hengittämään ja kröhimään ja luullaan,että se maski suojaa kaikelta ja voi mennä miten vaan.
Ihan päinvastoinhan tuo näyttää olevan. Maskien käyttäjät ovat selvästi vastuuntuntoisempia ihmisiä ja käyttäytyvät sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731