Tarviivatko kaikki jonossa olijat ruokakassia?

Anonyymi

Juristi-poliitikko on ottanut kantaa ruokajonon pituudelle (linkki alla). Kun aloin lukemaan juttua, luulin että arvostelee niiden henkilöiden jonossaoloa, jotka eivät ruoka-apua tarvitse. Puhuukin siitä että niiden, jotka tarvitsevat apua, kannattaisi mennä sosiaalitoimeen, joka Suomessa on varsin hyvä.
Juristi osaa asettaa taitavasti sanansa. Ei moiti ketään. Tulkitsin rivien välistä, että jos kaikki ruokajonossa olijat menisivät sosiaalitoimeen ja antaisivat arvioitavaksi taloudellisen tilanteensa, ruokajono lyhentyisi reilusti.
Moni sanoo ettei ruokajonoon ole helppo mennä. Minä menisin jos pitäisi mennä eikä hävettäisi. Moni menee vaikka ei tarvitse, eikä hävetä.
Arka aihe, yhtä arka kuin varakas sotaveteraanijärjestö keräyksineen.
Kävelin keskustassa. Srk:n työntekijä tuli luokseni ja kysyi, tarvitsenko ruokakassin. Ekarekatio oli HÄH! Jälkeenpäin mietin, olisin hyvin voinut sanoa, että tarvitsen ja antanut kassin läheiselle lapsi-pariskunnalle, pienet tulot ja asuntovelka piikissä. En tiedä menisivätkö läpi sosiaalitoimen seulasta.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/21ffcfd5-1b37-41fa-951e-48264a88e9e8

1

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh, heh hahhaa, kyllä olet niin oikeassa, oletko kokoomus "olemme kaikki mestareita, mutta sinä maksat" kannattaja! sano sosiaalikokoomuksen akka ala orlanto, ja kaikki muutkin käräjäkäkkärät, hyi helvetti mitä . . . .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe