Viime viikkoina Hyvinkäälle on ilmestynyt asuintalojen salkoihin valkoisia lippuja, joissa näyttäisi lukevan 'vuokra-asunnot'. Erittäin omituinen aivopieru. Mainosliput kuuluvat vain kauppojen ja vastaavien rakennusten lippusalkoihin, mutta näihin lippuihin liittyy myös vakavampia näkökulmia.
Ensinnäkin tyynellä säällä liput sekoittuvat Suomen lippuihin, joten joka päivä tulee ihmeteltyä, mikä liputuspäivä nyt on. Ja vielä harmillisempaa on se, että oikeat liputukset eivät enää tunnu niin juhlavilta, koska saloissa on joka päivä jokin rätti heilumassa. Tosin huoltofirmat varmaan jättävät näissä taloissa jatkossa helpommin liputukset hoitamatta - eihän sitä kukaan huomaa, kun salossa kuitenkin liehuu jotain.
Toisekseen ihmettelen, miksi lipuilla halutaan ilmoittaa, että tässä talossa asutaan vuokralla. Onko se paremmalle väelle varoitus, että kannattaa tätä tonttia vältellä? Kai tulossa on myös prameampi 'omistusasunnot' -lippu?
Jos liput on kaupungin tai sen omistaman yhtiön rahoilla hankittu, niin kyllä on taas yhteistä rahaa käytetty turhuuteen - ja jopa eriarvoistumisen edistämiseen.
Outoja lippuja saloissa Hyvinkäällä
10
54
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kun avasit aiheen, ihmettelin itsekin noita roikkuvia lippuja ja harmitti kun en nähnyt mitä siinä luki. Kyse on siis mainoksesta, mutta miksi? Onko kyseessä vuokrayhtiö joka ei saa riittävästi vuokralaisia, esim. liian korkeiden vuokrien vuoksi? Vai pelkästään jonkun pellen omituinen idea haluta erotella näkyvästi yksityisten asuntosijoittajien ja vuokrataloyhtiöiden asunnot? Kyseessä on kuitenkin se, että lipun huomaaja yrittää selvittää mikä lippu on kyseessä, eli mainos.
- Anonyymi
Typerä kampanja. Tällä ilmeisesti yritetään saada taas jonkinlaista älämölöä aikaan. Meidän talossamme on sekä vuokra- että omistusasuntoja. Annas olla kunnes asukkaat heräävät. Itse miettinyt että nyt just korona-aikana on niin nyvä alkaa jaottelemaan porukkaa kaikin tavoin. Kuka tästä hyötyy, mieti sitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Typerä kampanja. Tällä ilmeisesti yritetään saada taas jonkinlaista älämölöä aikaan. Meidän talossamme on sekä vuokra- että omistusasuntoja. Annas olla kunnes asukkaat heräävät. Itse miettinyt että nyt just korona-aikana on niin nyvä alkaa jaottelemaan porukkaa kaikin tavoin. Kuka tästä hyötyy, mieti sitä!
johan on mautonta , sanoisinko.
kas kun ei vielä hihamerkillä erotella vuokralla asuvat ja ´´´paremmalla väellä´´ natsat rintamerkkeinä että OMISTAN KATON JA SEINÄT asunnossani.
Ihmisluonto haluaa aina eriarvoistaa ja ´´heikompaa´´ aliarvioida, mutta rajansa kaikella asioilla silti pitää olla¨. Kovin on kornia vielä keksiä liputtaa erotellen kansalaisia tuolla tavalla. kerrassaan mautonta lähteä liputtamaan vuokrataloja, siis mitä h..vettiä ?
- Anonyymi
Ihan samalla linjalla olen noista, nyt ovat oikeinkin ruvenneet pistämään silmään ja ärsyttämään nämä liput, kotien lipputangot ovat isänmaan lipuille niin köyhien kuin rikkaiden alueilla. Joiden pihassa ovat, ottakaa alas nämä "liput"!
- Anonyymi
"Kotien lipputangot ovat isänmaan lipuille ". Täysin samaa mieltä. Asuntofirmojen nerokkailla älypäillä on tainnut mennä käsitteet sekaisin: Vaikka vuokratalotaloyhtiö onkin osakeyhtiö jonka tavoite on tuottaa voittoa omistajilleen, on se kaikille siinä asuville koti, joka on monelle lähes pyhä paikka, eikä mikään markkinavomien mainostaulu. Valitettavasti vain taitaa olla niin, että noiden taloyhtiöiden isännöitsijät ovat noiden yhtiöiden tulosten nauttijoita tai nuolijoita, joten tuollainen markettien ja bensafirmojen pihoilta tullut käytäntö on päässyt leviämään kotipihoihin. Todella törkeä ilmiö, johon kaupungin rakennusviraston pitäisi puuttua. Vai onko Hyvinkäällä yhtään selkärangallista päättäjää?
- Anonyymi
Minä haluan meidän taloyhtiöön lipun; omistamme tämän asunnon yhdessä Nordean kanssa :)
- Anonyymi
Teettihän se yks toimari golfpalloja, paitoja sun muuta krääsää firman logolla ja firman rahoilla kaverin firmassa joten miksi ei nykyinen teettäisi lippuja.
- Anonyymi
Aina on näemmä mielensäpahoittajia. Taitaa aloittaja yksinään tätäkin ketjua joutua pyörittämään. Kiinteistön omistaja saa liputtaa yhtiönsä lipulla jos niin haluaa. Minusta pelkästään hyvä juttu kun joku Hyvinkäällä jotakin kehittää.
- Anonyymi
Suomalais lippu.
Hih. - Anonyymi
Kehittää? Mitä kehitystä on siinä, jos joku kaheli pistää jonkin älyttömän rätin roikkumaan lippusalkoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818