Varsinkin tuontiautoihin erikoistuneet liikkeet, ovat alkaneet optimoimaan ( ohjelmallinen virittäminen ) vaihtoautojaan.
Mahdollisessa auton rikkoutumisessa, vedotaan tähän ostajan tietämään viritykseen, joten moottori- tai voimansiirtoremontti jää omistajan maksettavaksi.
Kuluttajariitalautakunta on tässä tapauksessa liikkeen kanssa samaa mieltä, eli omistaja maksaa.
Samoin käy jos itse virität autoasi, niin tekniikkavauriot jää artistin maksettavaksi.
Näin käy siis riitatapauksissa, mutta näitä virityksiä tekevät tämän tarkoituksella, joten korvauksen perään on turha haikailla.
Näin kävi itselle ja lompakko keveni moottorin verran. Vähänajetusta autosta katkesi kampiakseli ja vian aiheuttajaksi arveltiin tehon lisäystä, jollaisen vastineen myyjäliike oli kuluttajariitalautakuntaan tehnyt ja samaan he päätyivät.
Liikkeet keksineet hyvän keinon välttää kalliit takuu korjaukset.
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jobbarit keksii mitä vaan kiertääkseen vastuunsa
- Anonyymi
Lyhyesti:
Mitäs virität ja säädät autoasi, oma vika, mitä tässä on taas "muiden pitäisi maksaa?"
Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. - Anonyymi
"Samoin käy jos itse virität autoasi, niin tekniikkavauriot jää artistin maksettavaksi."
Miksi jonkun pitäisi maksaa sinun autosi korjauksen?
- Et ole täysijärkinen. - Anonyymi
Onhan tuossa ostajallakin se vastuu, että pitää ymmärtää mitä on ostamassa.
Minä en ikinä ostaisi ns. optimoidulla moottorilla varustettua autoa. Ostamalla tuollaisen, ottaa ihan tietoisen riskin. Autoja on Suomi pullollaan ja sellainenkin yksilö löytyy jota ei ole räpelletty. - Anonyymi
Jos viritys oli nimenomaan liikkeen tekemä, niin olihan se sitten myös asianmukaisesti muutoskatsastettu liikkeen toimesta?
Siltikin voi kysyä kuka teki virityksestä tietoisena ostopäätöksen? Miksi ostaa viritetty kun räpeltämättömiäkin yksilöitä on tarjolla. - Anonyymi
Ei niillä muutenkaan ole mitään takuuta.
- Anonyymi
Hei älypäät, annatko takuun vanhalle hellalle, jääkaapillei tai pesukoneelle jne. kun myyt käytetyn vanhan kestohyödykkeen ?
Miksi vanhalle autolle, pitää antaa takuu, ei todellakaan pidä ,
täysin väärin perustein,
ja vaatein pitää antaa takuu, täysin väärin. - Anonyymi
Taas menevät virhevastuu ja takuu sekaisin.
Nämä eivät ole samoja asioita.
Lisäksi virhevastuussa on kysymys auton ns. piilovioista, joita huolellisellakaan tutkimisella ole voinut kaupantekotilanteessa havaita.
Jos myyjä kertoo, että auto on lastutettu, kysymys ei ole piiloviasta.
Ostaessaan sellaisen auton, ostaja ottaa tietoisen riskin.
Koska auton ominaisuudet muuttuvat lastutuksen myötä, auton jarrut saattavat käytössä osoittautua alitehoisiksi. Myös voimansiirto on suunniteltu vain vakiotehoja silmälläpitäen.
Jos tällaisella muutoskatsastamattomalla ajoneuvolla syyllistyy onnettomuuteen, jossa tulee henkilövahinkoja, ei liikennevakuutus enää täysmääräisesti vahinkoja korvaa.
Siis. Kannattaako tämä riski ottaa? - Anonyymi
Kyllä niitä tehon lisäyksiä voi tehdä, mutta ei tarvitse sen jälkeen polkea moottoria kun vierasta sikaa. Kun ajaa maltilla ja varsinkin automaattia, niin ei ole mitään ongelmaa.
- Anonyymi
tyhmälle siirretään vastuu
- Anonyymi
Jobbariliikkeet kannattaa kiertää kaukaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19914057Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494988Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664565Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2283771PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1063552Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1173489Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.752064Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161415Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581161Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2971112