Jos Jeesus olisi tullut muuten vaan

Anonyymi

käymään täällä maan päällä, ilman, että olisi sovittanut ristillä meitä Jumalan kanssa, niin hänen tulonsa tänne olisi ollut turhaa.
Nyt, kun hän tuli ja kärsi ja kuoli ristillä, eli sovitti meidät, voivat kaikki, jotka laittavat häneen toivonsa ja uskonsa, pelastua iankaikkiseen elämään ja meitä on kerran perillä niin paljon, ettei kukaan, paitsi Jumala kykene sitä määrää laskemaan.

”Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään,”
Ilm 7:9

17

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siksipä Perkele juuri sovitusta vastaa taistelee.

      • Anonyymi

        Mutta Perkele on jo hävinnyt tämän kisan. 😊


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta Perkele on jo hävinnyt tämän kisan. 😊

        Kyllä jämpti on niin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta Perkele on jo hävinnyt tämän kisan. 😊

        Ootko pitkään "tissutellut", kun olematonta perkelettä vastaan taistelet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ootko pitkään "tissutellut", kun olematonta perkelettä vastaan taistelet?

        Nyt ihmisoppi erheineen
        hallitsee maailmassa,
        ei ota sanaa ohjeekseen,
        on vääryys kasvamassa.
        Yö lieneekö jo edessä
        ja vaivan aika käsissä,
        tuo ennen ennustettu?


      • Anonyymi

        Perkele ei oo juuttaanmaalla käynytkään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ootko pitkään "tissutellut", kun olematonta perkelettä vastaan taistelet?

        Etpä tiedä, mitä kyselet.


    • Anonyymi

      Onneksi ne ennen jeesusta syntyneet eivät olleet joukossa mukana, määrä olisi riittänyt aurinkoon asti.

    • Anonyymi

      Ennen Galileota oli vallalla maakeskinen maailmankäsitys. Pohjalla eli paradigmana oli ajatus, että Maa on kaiken keskipiste ja kuu ja aurinko kiertävät maata. Galileo esitti, ettei näin ollut vaan että maa kiersi aurinkoa. Hän toisin sanoen esitti väitteen, joka perustui täysin uudelle paradigmalle eli pohja-ajatukselle. Hänen mukaansa Maa ja ME IHMISET MAAPALLOLLA emme muodostaneet universumin keskipistettä vaan tuon keskipisteen muodosti aurinko. Me kiersimme aurinkoa eikä aurinko meitä. Meidän näkökulmamme, jonka mukaan auringon on kierrettävä meitä, koska sen kiertoradanhan saattoi todeta taivaalla, oli väistyttävä, "kuoltava pois".
      Jokainen Galileon vastustamiseksi esitetty väite oli väärä, koska se POHJAUTUI VÄÄRÄÄN PARADIGMAAN - väärään NÄKÖKULMAAN. Ja tuosta väärästä näkökulmasta tarkasteltuna KAIKKI TUNTUI OSOITTAVAN kyseisen väärän näkökulman OIKEAKSI; mikään eii ppuhunut sitä vastaan, koska havainnot - auringon ja kuun liike taivaalla - "todistivat" sen "oikeaksi".

      Tämän foorumin suurenmoisen "nöyrät" raamatunsiteeraajat helvettioppeineen edustavat evankeliumin ymmärtämisessä Galileota edeltävää maakeskistä todellisuuskäsitystä. He olettavat mm. seuraavia asioita: Raamattu ja sen sanoma on kuin taivaalla liikkuva aurinko tai kuu, johon heillä kaiken keskipisteenä on luonnostaan "oikea näkökulmä" ja tästä "oikeasta näkökulmastaan" käsin he ovat täysin kykeneviä lukemaan ja tulkitsemaan Raamatun "totuutta".

      Kenenkään heidän sanomisistaan ja nippelitulkinnoistaan ei löydy Raamatun tulkinnan Avainta: sitä, että universumin keskipiste ei ole Raamattu eivätkä uskovat eivätkä uskovien muka-syvälliset ja muka-hartaat raamatuntulkintayritykset ja "totuuden siilaamiset", vaan universumin keskipiste on Jeesuksen Kristuksen risti. Sadassa tapauksessa sadasta näiden röyhkimysten argumentit karttavat Jeesuksen Kristuksen ristiä kuin kuumaa puuroa.
      Nollassa tapauksessa tuhannesta he ottavat Raamatun tulkintansa lähtöpisteeksi, alkuajatukseksi, paradigmaksi ja KESKIPISTEEKSI Jeesuksen Kristuksen ristinkuoleman, sen sisällön ja MERKITYKSEN.
      Heitä ei kiinnosta teerenpaskan vertaa se, MITÄ JEESUKSEN RISTINKUOLEMASSA TAPAHTUI.
      TÄTÄ MAAILMAN TÄRKEINTÄ ASIAA HE EIVÄT SELVITÄ SEN ITSENSÄ AVULLA - SEN AVULLA, MITÄ PAAVALI SIITÄ SANOO - VAAN HE AMPUVAT AIVAN MUUALTA RAAMATUSTA MYRKYLLISIÄ RAAMATUNJAENUOLIAAN, JOILLA HE TEKEVÄT KRISTUKSEN RISTINTYÖN TYHJÄKSI. JA NIIN ON SAATANALLINEN HELVETTIOPPIKEITOS VALMIS JA TUOTA MYRKKYÄ HE HALUAVAT MUILLEKIN JUOTTAA SAMALLA TAVOIN KUIN ZOMBIET EIVÄT VOI VASTUSTAA HALUA TEHDÄ ELÄVISTÄ IHMISITÄ ZOMBEJA.

    • Anonyymi

      ”Sentähden minun sydämeni iloitsee ja sieluni riemuitsee, ja myös minun ruumiini asuu turvassa.”

    • Anonyymi

      Niinpä. Ja silti jotkut turhentavat sovitustyön kohdallaan.

    • Anonyymi

      > käymään täällä maan päällä, ilman, että olisi sovittanut ristillä meitä Jumalan kanssa, niin hänen tulonsa tänne olisi ollut turhaa.

      Ei olisi ollut turha, koska hän julisti elämän sanat.

      "Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä."
      Joh. 6:63

      On sääli, että Jeesuksen sanoille annetaan niin pieni arvo "kristittyjen" piirissä.

    • Ei hän sovittanutkaan mitään muuta kuin itsensä. Eikä kuolema ollut siinäkään konkreettinen.

      • Anonyymi

        Sehän oli Jahven etäpesäke ristitempun jälkeen palasi takaisin..


    • Anonyymi

      Jeesus oli turha julkkis.
      Isättömyydestä traumatisoitunut maankiertäjä, tuskin Nättijussin veroinen jutuniskijä.

      • Anonyymi

        Tuskinpa vaan pohjoisen "jätkät" ois jonkun hippijeesuksen tarinoita kuunnelleet.


    • Anonyymi

      Parannus on tehtävä.

    • Anonyymi

      Olisiko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, Herra; eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja elää?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5225
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2246
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2188
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1895
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1760
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1184
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      255
      1139
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1041
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe