Jos Jeesus olisi tullut muuten vaan

Anonyymi

käymään täällä maan päällä, ilman, että olisi sovittanut ristillä meitä Jumalan kanssa, niin hänen tulonsa tänne olisi ollut turhaa.
Nyt, kun hän tuli ja kärsi ja kuoli ristillä, eli sovitti meidät, voivat kaikki, jotka laittavat häneen toivonsa ja uskonsa, pelastua iankaikkiseen elämään ja meitä on kerran perillä niin paljon, ettei kukaan, paitsi Jumala kykene sitä määrää laskemaan.

”Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään,”
Ilm 7:9

17

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siksipä Perkele juuri sovitusta vastaa taistelee.

      • Anonyymi

        Mutta Perkele on jo hävinnyt tämän kisan. 😊


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta Perkele on jo hävinnyt tämän kisan. 😊

        Kyllä jämpti on niin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta Perkele on jo hävinnyt tämän kisan. 😊

        Ootko pitkään "tissutellut", kun olematonta perkelettä vastaan taistelet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ootko pitkään "tissutellut", kun olematonta perkelettä vastaan taistelet?

        Nyt ihmisoppi erheineen
        hallitsee maailmassa,
        ei ota sanaa ohjeekseen,
        on vääryys kasvamassa.
        Yö lieneekö jo edessä
        ja vaivan aika käsissä,
        tuo ennen ennustettu?


      • Anonyymi

        Perkele ei oo juuttaanmaalla käynytkään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ootko pitkään "tissutellut", kun olematonta perkelettä vastaan taistelet?

        Etpä tiedä, mitä kyselet.


    • Anonyymi

      Onneksi ne ennen jeesusta syntyneet eivät olleet joukossa mukana, määrä olisi riittänyt aurinkoon asti.

    • Anonyymi

      Ennen Galileota oli vallalla maakeskinen maailmankäsitys. Pohjalla eli paradigmana oli ajatus, että Maa on kaiken keskipiste ja kuu ja aurinko kiertävät maata. Galileo esitti, ettei näin ollut vaan että maa kiersi aurinkoa. Hän toisin sanoen esitti väitteen, joka perustui täysin uudelle paradigmalle eli pohja-ajatukselle. Hänen mukaansa Maa ja ME IHMISET MAAPALLOLLA emme muodostaneet universumin keskipistettä vaan tuon keskipisteen muodosti aurinko. Me kiersimme aurinkoa eikä aurinko meitä. Meidän näkökulmamme, jonka mukaan auringon on kierrettävä meitä, koska sen kiertoradanhan saattoi todeta taivaalla, oli väistyttävä, "kuoltava pois".
      Jokainen Galileon vastustamiseksi esitetty väite oli väärä, koska se POHJAUTUI VÄÄRÄÄN PARADIGMAAN - väärään NÄKÖKULMAAN. Ja tuosta väärästä näkökulmasta tarkasteltuna KAIKKI TUNTUI OSOITTAVAN kyseisen väärän näkökulman OIKEAKSI; mikään eii ppuhunut sitä vastaan, koska havainnot - auringon ja kuun liike taivaalla - "todistivat" sen "oikeaksi".

      Tämän foorumin suurenmoisen "nöyrät" raamatunsiteeraajat helvettioppeineen edustavat evankeliumin ymmärtämisessä Galileota edeltävää maakeskistä todellisuuskäsitystä. He olettavat mm. seuraavia asioita: Raamattu ja sen sanoma on kuin taivaalla liikkuva aurinko tai kuu, johon heillä kaiken keskipisteenä on luonnostaan "oikea näkökulmä" ja tästä "oikeasta näkökulmastaan" käsin he ovat täysin kykeneviä lukemaan ja tulkitsemaan Raamatun "totuutta".

      Kenenkään heidän sanomisistaan ja nippelitulkinnoistaan ei löydy Raamatun tulkinnan Avainta: sitä, että universumin keskipiste ei ole Raamattu eivätkä uskovat eivätkä uskovien muka-syvälliset ja muka-hartaat raamatuntulkintayritykset ja "totuuden siilaamiset", vaan universumin keskipiste on Jeesuksen Kristuksen risti. Sadassa tapauksessa sadasta näiden röyhkimysten argumentit karttavat Jeesuksen Kristuksen ristiä kuin kuumaa puuroa.
      Nollassa tapauksessa tuhannesta he ottavat Raamatun tulkintansa lähtöpisteeksi, alkuajatukseksi, paradigmaksi ja KESKIPISTEEKSI Jeesuksen Kristuksen ristinkuoleman, sen sisällön ja MERKITYKSEN.
      Heitä ei kiinnosta teerenpaskan vertaa se, MITÄ JEESUKSEN RISTINKUOLEMASSA TAPAHTUI.
      TÄTÄ MAAILMAN TÄRKEINTÄ ASIAA HE EIVÄT SELVITÄ SEN ITSENSÄ AVULLA - SEN AVULLA, MITÄ PAAVALI SIITÄ SANOO - VAAN HE AMPUVAT AIVAN MUUALTA RAAMATUSTA MYRKYLLISIÄ RAAMATUNJAENUOLIAAN, JOILLA HE TEKEVÄT KRISTUKSEN RISTINTYÖN TYHJÄKSI. JA NIIN ON SAATANALLINEN HELVETTIOPPIKEITOS VALMIS JA TUOTA MYRKKYÄ HE HALUAVAT MUILLEKIN JUOTTAA SAMALLA TAVOIN KUIN ZOMBIET EIVÄT VOI VASTUSTAA HALUA TEHDÄ ELÄVISTÄ IHMISITÄ ZOMBEJA.

    • Anonyymi

      ”Sentähden minun sydämeni iloitsee ja sieluni riemuitsee, ja myös minun ruumiini asuu turvassa.”

    • Anonyymi

      Niinpä. Ja silti jotkut turhentavat sovitustyön kohdallaan.

    • Anonyymi

      > käymään täällä maan päällä, ilman, että olisi sovittanut ristillä meitä Jumalan kanssa, niin hänen tulonsa tänne olisi ollut turhaa.

      Ei olisi ollut turha, koska hän julisti elämän sanat.

      "Henki on se, joka eläväksi tekee; ei liha mitään hyödytä. Ne sanat, jotka minä olen teille puhunut, ovat henki ja ovat elämä."
      Joh. 6:63

      On sääli, että Jeesuksen sanoille annetaan niin pieni arvo "kristittyjen" piirissä.

    • Ei hän sovittanutkaan mitään muuta kuin itsensä. Eikä kuolema ollut siinäkään konkreettinen.

      • Anonyymi

        Sehän oli Jahven etäpesäke ristitempun jälkeen palasi takaisin..


    • Anonyymi

      Jeesus oli turha julkkis.
      Isättömyydestä traumatisoitunut maankiertäjä, tuskin Nättijussin veroinen jutuniskijä.

      • Anonyymi

        Tuskinpa vaan pohjoisen "jätkät" ois jonkun hippijeesuksen tarinoita kuunnelleet.


    • Anonyymi

      Parannus on tehtävä.

    • Anonyymi

      Olisiko minulle mieleen jumalattoman kuolema, sanoo Herra, Herra; eikö se, että hän kääntyy pois teiltänsä ja elää?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe