Korona vei yskät, nuhat, flunssat ja sairauslomat

Anonyymi

Käsihygienia, turvavälit ja maskit ovat koronaa vastaan mutta samalla ne ovat nujertaneet normaalit talviflunssat, nuhat, kurkkukivut ja yskät. Työpaikoilla sairauspoissaoloja on ollut ennätysvähän ja talviaikaan julkisissa on normaalisti jatkuva yskintä ja niiskutus, ei ole ollut tänä talvena. On pysyneet räkätaudit poissa.

Jos maskeja joudutaan käyttämään vielä keväällä tähän malliin niin taitaa siitepölyalegikoilla olla vähäoireinen kevät. Ja kun maskeista pääsään niin toivottavasti käsihygienian taso pysyy korona-ajan normissa.

5

58

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on tosi räkätaudit on vähentyneet ainakin kaupoissa käsidesi koronakin jälkeen ois toivottavaa eikä maski oo niin paha.

    • Anonyymi

      Jatkossa kättely ja halaaminen ovat jääneet historiaan

    • Anonyymi

      Ylen uutisten perusteella varmaan vähentyneet, mutta minulla on ollut tänä vuonna jo pari influenssaa ja tavisnuhaakin vähän väliä. Monen flunssat ja muut tauditkaan eivät näy tilastoissa, kun väki ei pääse tai uskalla mennä lääkäriin. Olen odottanut hammaslääkäriä nyt vuoden verran, mutta täytyy vielä yrittää sinnitellä yli pahimman koronakauden.

    • Anonyymi

      Irlannin terveysviranomaiset joutuivat jo tuomaan totuuden valoon: koko kåråna-19:ta ei ole tieteellisesti olemassa:

      https://tokentube.net/v/1880489168/Irlanti-myöntää--ettei-COVID-19-virusta-ole-olemassa

      Ne kårånakuolematkin taitavat olla lähinnä aivan muihin sairauksiin menehtyneitä ihmisiä, joiden kuolintodistuksiin on vain lisätty maininta "kåråna"... Puhumattakaan influenssasta jne., jotka ovat vain kummallisesti "kadonneet" maapallolta tänä vuonna. Muut agendat tässä on taustalla...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9912
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5654
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      163
      5222
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      74
      4875
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    7. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      0
      2150
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      353
      2005
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1685
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe