Britannia brexitin ja koronan kourissa!

Anonyymi

Britannia herää perjantaina uuteen EU:sta vapaaseen aikakauteen. Mitään suuria juhlallisuuksia saarella ei kuitenkaan ehditä pitää, koska koronaviruksen uusi mutaatio on ajanut maan terveydenhuollon katkeamispisteeseen.

Päivittäiset tartuntaluvut ovat lukkiutuneet yli 50 000:n tasolle, ja pelkästään Lontoossa on nyt yli 5 500 koronapotilasta sairaalahoidossa. Tehohoidossa käytössä on jo 116 prosenttia pääkaupungin kapasiteetista.

Tilanne on tuntuvasti pahempi kuin pandemian ensimmäisessä aallossa keväällä.

The Independent -lehden mukaan viranomaiset ovatkin valmistelemassa uuden väliaikaisen sairaalan avaamista ensi viikolla itälontoolaiseen messukeskukseen.

Samaan aikaan Kaakkois-Englannissa sijaitsevan Kentin maakunnan sairaalat ovat jo täynnä. Potilaita on jouduttu siirtämään satojen kilometrien päähän Leedsiin.

Jo nyt koko maan sairaaloille on annettu määräys pitää osa tehohoitopaikoista vapaina mahdollisille siirtopotilaille.

– Meillä ei ollut muuta mahdollisuutta kuin evakuoida potilaita muualle maahan. Tilanne on kriittinen. Emme tietenkään lähtisi siirtämään tehohoidossa olevia potilaita, jos meidän ei olisi pakko, sairaaloiden todellisuutta läheltä seurannut lähde sanoi lehdelle.

Huomio kiinnittyy nyt Lontooseen, jossa tehohoidon resurssit natisevat liitoksistaan. Viranomaiset yrittävät kasvattaa sairaaloiden kapasiteettia, mutta ongelmaksi on muodostunut pätevän henkilökunnan puute ja heidän jaksamisensa.

– Tilanne on todella huono. Työntekijät ovat jo polvillaan, eikä meillä yksinkertaisesti vain ole riittävästi henkilökuntaa, jolla olisi tehohoitokokemusta, sairaalalähde jatkoi.

Yhtenä vaihtoehtona on esitetty lastenosastojen muuttamista aikuisten koronahoitopaikoiksi.

Onneksi edes EU-vihaajat näkevät Britannian tilanteen kehumisen arvoiseksi!

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Britannian talous- ja koronatilanne on Euroopan huonoin.

      • Anonyymi

        Lohtuna on vain vapaakauppasopimus EU:n kanssa,joka pelastaa maan talouskaaokselta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lohtuna on vain vapaakauppasopimus EU:n kanssa,joka pelastaa maan talouskaaokselta.

        Toinen lohtu on se,että EU:sta valehtelemiseen ei enää puututa edes muodon vuoksi.

        Alkaa unohtua, että 48 % äänesti brexitiä vastaan.


    • Anonyymi

      EU-hörhöt laittaa koronatilanteenkin brexitin syyksi.

      • Brexit ei vaikuttanut koronaan tai sen leviämiseen juuri mitenkään*. Toki brexit vie britannialta muutaman kymmenen miljardia edullista rahoitusta koronan hoitoon, mutta koronatilanteen varsinainen suuri syy on epäpätevä hallitus.

        *No sen verran tietysti, että kaikki hallituksen paukut olivat noin lähtökohtaisesti kiinni brexitissä, joten resursseja koronan hoitoon ei oikein ollut.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hieno juttu Irlannille!

        Mutta mihin tautiin siellä sitten sairastellaan?

        Entä kymmenet miljoonat muualla maailmassa?


    • Anonyymi

      Briteissä on rokotettu lähes miljoona kansalaista, Suomessa muutama tuhat.

      • Anonyymi

        Turhaa touhua.

        EU-vihaajat tietävät totuuden: mitään koronaepidemiaa ei ole olemassakaan.


    • Anonyymi

      Britihän voittivat EU-neuvottelut. Ei tulleja ja saivat vielä Duty free ostoksensakin takaisin.
      Britti ostaa yhä saksalaisen autonsa puolet halvemmalla kuin suomalainen ja täyttää ruokakorinsa eurooppalaisilla herkuilla puolet halvemmalla kuin suomalainen.
      https://www.bbc.com/news/explainers-54195827

    • Anonyymi

      Britit kuten Tanska ja Ruotsi eivät kuuluneeet EU:ssa rahaliittoon eivätkä ole joutuneet maksamaan Kreikalle miljardeja eivätkä nyt koronan takia Italialle, Espanjalle ja Ranskalle.

      • Anonyymi

        Hölynpölyä.

        Ei rahaliiton jäsenyys velvoita mihinkään maksuihin muille jäsenille,

        Britit maksoivat noin10 mrd jäsenmaksun vuosittain sekä erinäisistä muista velvotteista lisää.

        Nämä maksut jäävätpois,mutta brexit-kaaos on jo kuluttanut yhtä paljon kuin kaikki jäsenyyskulut yhteensä.

        Tullit ja muut maksut lisäävät nyt vapaakaupasta huolimatta Britannian kuluja niin, ettei mitään säästöjä synny.
        Päinvastoin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1363
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      851
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe