Norjassa rakennetaan juoksusavelle

Anonyymi

Norjalaiset ovart tutustuneet omaan maahansa jo satoja vuosia. Yhä edelleen siellä rakennetaan juoksusavelle rinnemaastoihin. Mitä tästä voi sanoa?

8

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Öljylautat rakennetaan hyvin mutta maakrapujen talot kyhätään liejun päälle, paaluttamatta.
      Noh, vierivä talo ei sammaloidu.

      • Anonyymi

        Norjalainen sananlasku.


    • Anonyymi

      Tosiasia on se, että alkuperäinen Ruotsin Waltakunta [johon kuului myös Itämaa eli nyk. Suomen Tasavalta] on niitä maita maailmassa, jolla on oma kunnollinen peruskallio. Näin ei ole kaikkialla.

      Moni maailman suurkaupungeista on rakennettu erityyppisille jokilietteille ja savimaille. Tästä syystä moni suurkaupunki riskeeraa hiljalleen vajota mereen pohjaveden laskiessa, vaikka merien pinta ei edes nousisi.

      Toki me täällä alkuperäisen Ruotsin Waltakunnan alueella olemme onnellisessa asemassa siksikin, että täällä peruskalliomme edelleen nousee jääkauden jälkeen.

      Heja!!

      • Anonyymi

        Hej böghora miten meni lätkässä?


    • Anonyymi

      Kyllä minua vähän ihmetyttää, koska vastaavanlaisia maanvyörymiä on ollut jo riittävän pitkään, että pitäisi kyetä tekemään riskiarvoita.

      Tiedä sitten, voisiko esimerkiksi puiden istutuksilla saada asiaa korjattua jo rakennetuilla alueilla. Jos joka toinen puu olisi pintajuurinen (kuusi?) ja joka toinen syväjuurinen (mänty?), niin voisi toivoa, että puiden juuriverkosta muodostaa sellaisen esteen, etteivät talon nyt sentään ihan mukkelismakkelis mene, vaan pahimmassa tapauksessa savitursuaa rinteen alaosasta ulos ja talot laskeutuvat hillitymmin alaspäin.

    • Anonyymi

      Pitäisi olla varoitusjärjestelmä (vaikka kaapelit ojien pohjien alle tai sijaintilyhtyjä valomittarein seurattuna), joka hälyttää, kun vyöry siirtää maamassoja. Saadaan evakuointi ajoissa hoidettua.

      Etsittävä ja jalostettava puita, joilla on mahdollisimman laaja ja syvälle ulottuva juuristo.

      Puretaan muualta Norjan alueelta kivisiä vuoristoja ja tehdään juoksusaven keskelle vyörymättömiä linjoja, jotka pysäyttävät tai ainakin heikentävät vyöryjen etenemisiä. Poikittain vyöryjen suunnan suhteen jos onnistuu.

      Jäädytetään 10-20 m linjoja 5-15 metrin syvyyteen asti esim. vyöryjen suhteen poikittain lämpöpumpuilla ja lämmitetään asuinalueita saatavalla lämpöenergialla (tai muutetaan sähköksi).

      Poltetaan juoksusavea tiileksi maan sisällä vyöryjen heikentämiseksi sopivin kohdin (napalmilla tms).

      Rakennetaan/kytketään koko kylä isoon teräsputkistolaattaan, jolloin yksittäiset talot eivät sorru.

      Tms. Jne Jne.

      Huomioidaan kilometrien vyöryalueet kerralla, ei vain kylien kohtia.

      • Anonyymi

        Samma på norsk, Bitte.


    • Anonyymi

      Nyt onkin persuila pähkäily kun eivät voikaan syyttää asiasta EUta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe