Suomalaiset oluet ja halppis oluet on aikamoista...

Anonyymi

.. . .kuraa. Siis aikamoists litkuu mitä noi yleiset oluet on Suomessa tarjolla. Siis jos jotai pitäs juoda se olis Sandels ja Karhu, kaikki muut on kyllä aikamoista kuraa. Lidl "saksalais" oluet on nii mietoja että ei ne edes maistu millekkään. Saako Suomesta jotai tuntematonta olutta mikä ei niin tunnettu mutta maistuu ihan oikealle olueelle?. Tanskassa ja Saksassa hotellin ravintolassa olen parhaimmat oluet juonnut se oli sopivan vahva mutta sopivasti mietoiduttu vahvan kanssa, merkistä ei tietoa, mutta kyllä siinä silloin mietti miksi Suomessa ei ole tämän tasoisia oluita!

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sokkotestissä et edes erottaisi vaaleita toisistaan tai tummia toisistaan. Mitkään ei ole hintansa arvoisia, vähiten kalliit, Lidlin punaista voi edes harkita juovansa yhden janoon, mutta ei sitäkään känniin asti.

    • Itsekin pidän tummista ja vähän vahvemmista oluista. Monetsuomalaiset oluet, joita kaupasta saa aika litkuja. Sandels ehkä paras noista suomalaisista vaaleemmista oluista. Sun täytyy ostaa oluet Alkosta.

      Kerran ostin Guinnessia, kun pidän aika paljon irlantilaisista ja englantilaisista oluista ja niiden tyylisistä, tosin saksalaiset ja niiden tyylisetkin käy, mutta sillä kertaa petyin, kun maistui mun suussa liian laimeelta.

    • Lidlistä olen ostanut vain ruokaa ja sitten jonkun kerran siideriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3103
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      67
      698
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      683
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      571
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      540
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      495
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      489
    Aihe