Suomalaiset oluet ja halppis oluet on aikamoista...

Anonyymi

.. . .kuraa. Siis aikamoists litkuu mitä noi yleiset oluet on Suomessa tarjolla. Siis jos jotai pitäs juoda se olis Sandels ja Karhu, kaikki muut on kyllä aikamoista kuraa. Lidl "saksalais" oluet on nii mietoja että ei ne edes maistu millekkään. Saako Suomesta jotai tuntematonta olutta mikä ei niin tunnettu mutta maistuu ihan oikealle olueelle?. Tanskassa ja Saksassa hotellin ravintolassa olen parhaimmat oluet juonnut se oli sopivan vahva mutta sopivasti mietoiduttu vahvan kanssa, merkistä ei tietoa, mutta kyllä siinä silloin mietti miksi Suomessa ei ole tämän tasoisia oluita!

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sokkotestissä et edes erottaisi vaaleita toisistaan tai tummia toisistaan. Mitkään ei ole hintansa arvoisia, vähiten kalliit, Lidlin punaista voi edes harkita juovansa yhden janoon, mutta ei sitäkään känniin asti.

    • Itsekin pidän tummista ja vähän vahvemmista oluista. Monetsuomalaiset oluet, joita kaupasta saa aika litkuja. Sandels ehkä paras noista suomalaisista vaaleemmista oluista. Sun täytyy ostaa oluet Alkosta.

      Kerran ostin Guinnessia, kun pidän aika paljon irlantilaisista ja englantilaisista oluista ja niiden tyylisistä, tosin saksalaiset ja niiden tyylisetkin käy, mutta sillä kertaa petyin, kun maistui mun suussa liian laimeelta.

    • Lidlistä olen ostanut vain ruokaa ja sitten jonkun kerran siideriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      50
      1673
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1375
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      33
      1221
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      89
      1124
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      159
      1017
    6. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1006
    7. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      198
      964
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      881
    9. 71
      854
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      841
    Aihe