Voiko köyhyyteen

Tottua? Miten on vihervassari, kun ei mitään tee niin ei palkkaa saa. Tulee vaan yhteiskunnan tuet ja sosiaaliavustukset. Leipäjono sillon tällöin.
Kunnianhimo häipyy ollakseen hyödyksi yhteiskunnalle. Tottuuko tuollaiseen? Miten on?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuollaiseen kun tottuu niin ei halua töihin mennäkkään

Äänestä

Vaikea sanoa vihervassariudesta mutta ei se elämä mitään hunajan kusemista näytä aina olevan työllisilläkään kersojen ja lainojen kanssa säätäen. Uskotella itselleen että tämä oli sitä mistä aina haaveili ettei vaan tartteis olla luuseri.

Äänestä

Ota Jeesus herraksesi niin elämästä tulee seikkailu eikä mistään ole puutetta. Se on Herramme lupaus

Äänestä
  • Leipää murtaessa se riittää seitsemälle ja silakat kans. Mites se kahdeksas

    Äänestä

Työttömyyskorvaus ja asumistuki mitä sitä vihervassari muuta tarvitseekaan

Äänestä

Nyt tässä näin 5-kymppisenä vaan sanon että taisi se vaan olla onni kun tuli firmasta kenkää...

Nyt vaan työttömyyskorvauksella ja toimeentulotuella elelen... Ei hassumpaa sinänsä... saa nukkua miten haluaa ja miten paljon haluaa, ja olo on paljon rennompi. Ei tarvitse lähteä mihinkään. Harrastuksista tosin on joutunut tinkimään kun rahaa ei ole, mutta mitäpä sitä valittamaan. Kyllä se raha ruokaan riittää ja joskus voi jäädä satanenkin kuussa säästöön...

Äänestä

Helsinkiläisenä voin sanoa, että ihan hyvin menee. Nyt korona hieman haittaa, kun vapaa-aikaa on muutenkin kaikkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tottua? Miten on vihervassari, kun ei mitään tee niin ei palkkaa saa. Tulee vaan yhteiskunnan tuet ja sosiaaliavustukset. Leipäjono sillon tällöin.
Kunnianhimo häipyy ollakseen hyödyksi yhteiskunnalle. Tottuuko tuollaiseen? Miten on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu