auto ilmoitti , etä vaihda avaimen paristo. Ei sattunut oleen paristoa, joten otin vara-avaimen käyttöön, kunnes sekin ilmoitti"vaihda avaimen paristo" Ajattelin, että vara-avaimen paristo on tuhjentynyt vanhetessaan. No paristo kaupoille mars. Ostin pariston ja vaihdoin sen ohjeiden mukaan. Meni pari päivää ja käsky"vaihda avaimen paristo" ilmestyi taas. Ostin taas uuden pariston ja katsoin että se oli tuore. Ja sitten taas sama juttu"vaihda avaimen paristo"
En siis vaihtanut paristoa kuin toiseen avaimeen, koska ajattelin että se itsestäänkin vanhenee. Kokeilin sitten paristoa siihen vara-avaimeen ja eipäs ku sama juttu taas.
Sitten ohje kirjaa lukemaan ja sieltä löytyi : "Paristo on tyhjentynyt, jos jotakin avaimen painiketta painettaessa punainen merkkivalo ei pala"
Kokeilin molemmat avaimet ja avaimen painiketta painoin ja merkkivalo paloi. Eli siis paristo ei ollu tyhjentynyt.
Mitä tämä horisee. Kannattaako tuosta välittää. Ja mitä tapahtuu jos se a avaimen paristo on tyhjä. Vaikuttaako se muuta kuin lukitukseen? Vai vaikuttaako se myös auton käynnistykeen??? Auton avainta ei laiteta mihinkään, se vain pitää olla mukana.
Auton Avaimen pariston vaihtaminen
10
1402
Vastaukset
- Anonyymi
Varaa aika merkkikorjaamolle, valohoitoa 3 pv. ja lasku 2154,17 € sillä se korjaantuu.
- Anonyymi
hekoheko,, kuolen nauruun
- Anonyymi
Jos avainen kauko toimii niin aja.
Eiköhän se valitus häviä kun tulee tarpeeksi käyttöä. Mikä auto ja malli?
Uusi patteri kannattaa ostaa kalliimpaa vanhaa laatu merkkiä. Pysyy varaus pitkään.
Halvan merkin patterin elinikä voi olla 10x matalampi ja jos vielä eroa jännitteessä niin voi olla mahdollosta että ei toimi otettaessa paketista. Eli ostat sikaa säkissä.- Anonyymi
Kiitos asiallisesta vastauksesta ja kerta kauko toimii niin ajan :)
- Anonyymi
Joissain merkeissä avain tarvii vielä kalibrointia patterin vaihdon jälkeen. Tietysti merkkiliikkeessä, tai sit jollain, joka homman tietää. Merkkikohtaisia.
Mulla vaihtoivat mersuun 30.000 huollossa. Sisältyi kai tuohon huoltoon, tiedä häntä, mutta ainakin vaihtoivat ihan omatoimisesti. Rellussa aikanaan korttiavain piti ainaskin kalibroida liikkeessä, muuten ei pelannut lukitukset.- Anonyymi
Ei ole mulla Rellut, Volvot, Fordit vaatineet mitään merkkiliikkeen kalibrointeja pariston vaihdon jälkeen, eipä sullakaan veikkaan, eikä pariston vaihto kuulu 30tkm huoltoon. Varmaankin huomasivat että paristo on vaihtoa vailla huollossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole mulla Rellut, Volvot, Fordit vaatineet mitään merkkiliikkeen kalibrointeja pariston vaihdon jälkeen, eipä sullakaan veikkaan, eikä pariston vaihto kuulu 30tkm huoltoon. Varmaankin huomasivat että paristo on vaihtoa vailla huollossa.
Itsellä Rellu. Ohjekirja neuvoo näin; kun vaihdat pariston, paina jotakin kortin painikkeista neljä kertaa auton läheisyydessä. Seuraavan käynnistyksen yhteydessä viesti katoaa.
Syksyllä asiaa ihmettelin eka paristoa vaihtaessani, ennen kuin älysin katsoa ohjekirjaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsellä Rellu. Ohjekirja neuvoo näin; kun vaihdat pariston, paina jotakin kortin painikkeista neljä kertaa auton läheisyydessä. Seuraavan käynnistyksen yhteydessä viesti katoaa.
Syksyllä asiaa ihmettelin eka paristoa vaihtaessani, ennen kuin älysin katsoa ohjekirjaa.Niinpä, ohjekirjan lukeminen kannatta jo senkin takia ettei riko kuoria jos yrittää avata sitä väärin.
- Anonyymi
Tekstin viimeisestä lauseesta pääsi käsitykseen että kyse on "avaimettomasta ajosta". Olisikohan niin että avain on liian kaukana tai jonkin suojan sisällä joka heikentää sen radiosignaalia ja auto olettaa pariston heikentyneen. Kokeile auttaako jos avain on ajon aikana vaikkapa kojelaudan päällä tai jossain kojelaudan lokerossa lähellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1221691
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen78816- 1770
- 46741
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62658