https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nama-taudit-on-rokotteilla-nujerrettu-suomessa-toistaiseksi-vain-yksi-tauti-on-onnistuttu-havittamaan-koko-maailmasta/8029450#gs.pvrub6
Vakavia tauteja, joihin kuoli ennen rokotuksia paljon ihmisiä. Kehitysmaissa kuolee yhä paljon ihmisiä, erityisesti lapsia.
Rokotteet ovat hyödyllisiä, eivät mitään pelottavia. Tässä rokotevastaisille vähän mietittävää.
Vakavia tauteja, joihin kuoli ennen rokotuksia paljon ihmisiä. Kehitysmaissa kuolee yhä paljon ihmisiä, erityisesti lapsia.
Rokotteet ovat hyödyllisiä, eivät mitään pelottavia. Tässä rokotevastaisille vähän mietittävää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miettiminen vaatii aivoja joten ei onnistu.
Tanska sulki rajansa Etelä-Afrikasta tulevilta – torjuu uuden muunnoksen leviämistä maahan.
Auttaa kai hetkeksi, jos tauti kiertää täällä viisikin vuotta. Niin kyllä sen joku minun on pakkopäästä reissuun tyyppi tuo tuliaisena ennemmin tai myöhemmin.
Aloittaja voisi miettiä sitä kuinka aika on muuttunut ja miten rikollisuus, ahneus ja raha hallitsevat nyt maailmaa. Rikollisuudella taas ei ole mitään tekemistä sen kanssa mitä hyvää lääketiede on joskus saavuttanut. Rikollisuus on aina rikollisuutta. Piste.
Pitäisi huomata että näitä muita tauteja vastaan tehdyt rokotteet on testattu huolellisesti ei näin nopeasti otettu laajaan käyttöön. Nämä rokotteet estää sairastumasta ja levittämästä tautia.
Juu tuossa on kyllä eroa.
Uutisoitu on, että rokote antaisi suojan vaan pariksi kk.On myös kerrottu että rokotettukkin voi sairastua, ja että rokotettu tartuttaa myös tautia. Eli ei ole väliä onko kaikki rokotettu tsi ei, kaikki voi tartuttaa ja voi sairastua.
Nyt on nähty, että tauti tulee joillekkin lievänä, joillek kin vakavana.
Tuurin kauppaa myös se, onko itselle tauti vai rokote vaarallisempi. Eikä etukäteen voi sitä tietää.
Jos rokotteella pitää sitten jatkossa käydä muutaman kk välein, eikä senkään jatkuvan rokottaminen ,turvallisuudesta tiedetä.
Kovin on epävarmaa kaikki.
Niin mitä se rokote sitten opulta auttoikaan?
Jos ei estä tautia sairastamasta eikä tartuttamasta?
Reilu sata vuotta sitten sosialismi poistettiin nikkelillä.
Sosialismin toinen aalto on nyt tulossa, mutta onko täsmärokotetta?
Mikä on hallituksen vastuu ja mikä virkamiesten?