Suomalainen nettikeskustelu on todella kesyä

Anonyymi

jos sitä vertaa amerikkalaiseen herjaushulluuteen, missä nimittelyt käyvät läpi koko eläinoppikirjan, ja tappouhkauksia sisältyy lähes jokaiseen viestiin. Eläinmaailmasta suosittuja nimityksiä ovat rotta, sika, apina, käärme (ja matelijat yleensä), torakka ja muut nilviäiset jne. Myös peittelemättömät viittaukset muiden mielenterveyteen ja seksuaaliseen suuntautumiseen ovat yleisiä, mukaan lukien äiti-poika -suhteeseen. En halua niitä nyt suomennella, mutta tarvitsemmeko tänne amerikkalaista keskustelukulttuuria? Vai onko se jo täällä?

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siellä puhutaan asiat erittäin suoraan,mutta tekojen asteelle on paljon pitempi askel kuin täällä koska jokainen tietää että luoteja tulee takuuvarmasti myös huutelijan suuntaan. Siellä peräännytään heti ,tai on viisasta perääntyä ,jos on vähänkin pelkoa että on aseellisestialtavastaaja ,sillä jokainen vastaa huuteluistaan ja tekosistaan tarvittaessa hengellään.

      Mitä on elämä ,ei ole jumalia vaikka suuri osa ihmisistä niin haluaakin uskoakin,olet vain sinä ja se miten pystyt puolustamaan henkeäsi ja jokaisella vain yksi elämä.

      Kannattaa niiden mitä sattuu huuteluiden ja tekojen ,ja provojen kanssa olla varovainen,ja elää muita kunnioittavasti ,aina löytyy se sinua vahvempi joka pystyy päästämään sinut päiviltä heikkoina hetkinäsi,se on varma, halusit tai et.
      Tässä mielessä kauhuntasapaino toimii vallan erinomaisesti ja suojelee sillä tavalla kaikkia. Ei voi olla olemassa enää olemassa eikä tulla sellaista vallankäyttäjää koko maailmankaikkeuteen, joka voisi tehdä kenelle vain ja mitä vain ja ihan miten huvittaa,ei ikinä.

      • Anonyymi

        Tasan VÄÄRIN. siis mitenkä sinä "ammut" nettipuhetta, kotipihallas ilmaan vai? Etpä taija ameriikasta mitään tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tasan VÄÄRIN. siis mitenkä sinä "ammut" nettipuhetta, kotipihallas ilmaan vai? Etpä taija ameriikasta mitään tietää.

        Tuo on tasan niin kuin sanoin,ei mitenkään väärin.Nettipuhe kuvastaa vaan yleistä ilmapiiriä mikä ja mitenkä asiat maailmassa milloinkin on.
        Nyt jenkkien pressavaalissa taas nähdään vallankäytön nurjapuoli,kaiken kunnioitus on häviämässä ja vain voitto ratkaisee. Ihme ettei siellä eskaloidu sisällissodaksi ja tulevaisuudessa täälläkin,erimielisyyksiä tuntuu riittävän jo joka lähtöön. Eipä tunnu nuoremmat ihmiset ja sukupolvet oppivan yhtään mitään,harmi juttu, he juoksee vallan perässä kuten on ennenkin juostu,se voi olla kaikille kohtaloksi sitten ,maailmansotia on ollut ja taitaa tulla kohta vastakin.
        Tapelkaa vaan vallasta kuolemaanne asti,saatte mitä tilaatte,järkevät kuitenkin älyää pysyä niistä taisteluista vähän sivummalla,kuten aion.


    • Anonyymi

      Tehdäänpä kokeilu amerikkalaiseen tapaan: "Se persepäinen puoliapina äidinnussija Niinistö latkii kallista viinaa yhteiskunnan laskuun ja pitää hirttää munista jos niitä on". Tässä oli siis referenssi Tasavallan Presidenttiin, ja katsotaanpa kuinka valvonta/moderointi Suomessa pelaa, tai ehkei sittenkään, koska kyse on demonstraatiosta, ei provosta tms.

      • Anonyymi

        Jaa, minä luulin, että tarkoitit Jussia.


      • Anonyymi

        Normikommenttia Ameriikassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe