Suomen tasavallan presidentti sauli Niinistö pelkää, että ääripersut ottavat mallia amerikanserkuistaan ja hyökkäävät eduskuntatalolle.
Mitä mieltä, onko pelko aiheellinen?
Presidentti pelkää.
24
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa. Tuskin kukaan täyspäinen viitsii hyökätä eduskuntaan näytösluonteisesti ja viedä puhujanpöntön matkamuistona.
Ei sillä, etteivätkö siellä kutevat loiset joutaisi rahoittamaan omaa elämistään itse.- Anonyymi
Mutta kun persut ovat kaukana täysipäisistä. Ääripersut vieläkin kauempana. Siinä ongelma.
- Anonyymi
Tekisivät itsestänsä vain naurunalaisia. Eduskuntatalo on kuitenkin vain talo, ja eduskuntahan kookoontui vielä hiljattain väistötiloissa remontin aikana.
- Anonyymi
Joo mutta se on suomalaisen vallankäytön tyyssija. Jos Suomen äänestyksissä nähtäisiin jotain tahallista vilpintekoa vois vaikka olla että eduskuntatalohillilläkin tapahtuisi episodeja ja vielä aseiden kera,en ihmettelis yhtään.
Tai pressa Niinistö ei luopuisikaan vallasta ensi pressanvaaleissa vaikka 2 kautta tulee täyteen,vaan yrittäisi ajaa uuden vaaleilla valitun pressan pois saamasta pressan paikkaa, se olisi jo aikamoinen kuumotuksen paikka suurimmalle osalle kansaa. Ja jos häntä vielä tukisi osa kansaa siinä ,silloin voisi jo luodit lennellä sinne tänne täälläkin.
Että ei aseellinen skenaariokaan nyt niin kaukaa haettu tapahtuma olisi,vallankäyttö nyt vaan on sellaista aina äärimmilleen eskaloituna ,missä hyvänsä maailmankaikkeudessa.
Uskon että jos alieneitakin on universumissa olemassa ,myös heillä on vallankäytössä samat ongelmat kuin täälläkin,ei se asia muutu missään tai mitenkään.
- Anonyymi
Eivät ne olleet mitään ääripersuja vaan tavispersuja.
- Anonyymi
Selvitähän pääsi persuilla pelottelija! Persuäänestäjänä en hyväksy väkivaltaa enkä pahaa kuten Vihervasemmisto, joka suojelee kaikella tavoin pahaa ja rikollista ja jättää tolkun ihmiset ja uhrit vaille suojelua ja oikeutta.
- Anonyymi
No ei pelkää tuollaista. Yhtä todennäköistä kuin aloittajan löytää kummitus tai natsi sänkynsä alta.
Jos Suomessa jotkut yrittäisivät terrorisoida esim. eduskuntataloa, niin asialla olisi silloin todennäköisesti joku greenpissi, antifasistot, vihreät ilmastokreetalaiset tai joku muu Suomivastainen punavihreä surkea sakki.
Ja nämähän on helposti poispamputettavaa väkeä riehumasta. - Anonyymi
Taitaa olla ihan turha sinne hyökätä eihän ne edustajat siellä töissä ole kuitenkaan, ne on jossain muualla kaupungilla shoppailemassa vaikka en mä sitä sano, vähemmän ne vahinkoa saa aikaan sillä että ne nimenomaan ei ole siellä.
- Anonyymi
On aiheellinen. Vaikka Suomi on maana turvallisempi, löytyy täältäkin paljon erinäisiä pershörhöporukoita, joilta voi odottaa ihan mitä tahansa.
- Anonyymi
Terroristeja Suomeen kuskataan valtion varoin. Pitäisi tunnistaa todellinen uhka eikä luoda epätodellisia uhkia.
Onhan näyttöä Suomessakin terrorismin vaarasta Turun terroristi, muualla Euroopassa vielä enemmän.
- Anonyymi
Ketjun avaajalla on vilkas mielikuvitus.
- Anonyymi
Minä varoisin Antti "vappusatanen" rinteen puheita enemmän?
- Anonyymi
Rinne puhuu potaskaa ja on syönyt vaalilupauksensa moneen kertaan. Teki pahan virheen antaessaan hallitusneuvotteluissa tärkeät ministerien salkut kahjoille Vihreille, jotka ovat sekottaneet koko Suomen hulluilla toimillaan.
- Anonyymi
Suomen tasavallan presidentti sauli Niinistö pelkää. No ei.Aloittajan keksimä typerä juttu. Aloittajan kannatas tutkituttaa pää. On liian paskainen mielikuvitus.
- Anonyymi
Pahimman prototyypistä pitkällä se pahuus on kuitenkin täysin samaa. Mikään ei ihmistä muuta pahuudessaan.
- Anonyymi
Hallitsijat ovat kautta historian pelänneet kansan kapinaa, koska hallitsijoilla on paljon menetettävää mutta alistetulla kansalla ei. Eliitin pääasiallinen tehtävä on suojata oma selusta ja siksi rustataan kaikkia kontrolli ym. rajoituksia. Ei valtaapitävät ajattele kansan hyvinvointia, ainostaan omaa hyvinvointiaan.
- Anonyymi
Mikä on amerikan persusuomalainen? Miksi tällaisia sonta-aloituksia tehdään?
- Anonyymi
Turha pelko sinne on viimeksi hyökänneet viherpunavassarit kiipeilemään.
- Anonyymi
Muista puolueista en tiedä mutta ainakin perussuomalaiset ovat sivistyspuolue ja luottavat edustuksellisen parlamentarismin voimaan. Vasemmisto on aina riekkunut ja mellakoinnut joten niiltä varmaan voisi odottaa jotain tuon kaltaista toimintaa, ainakin ensi vaalien jälkeen kun perussuomalaiset ovat pääministeri puolue.
- Anonyymi
huuruhatut erottakaa päästänne 2eriasiaa
ps. on tavallinen kiihkoton suomen kansa siiheen ei liity mitään ramatiikkaa.
VAROKAAKIN SOTKEMASTA ASIOITA SYYTTÄMÄSTÄ PS.
KANNATUS ON VANKKUMATON JA VAAN KANNATUS KASVAA-
mitä rinne tarkoittaa ääriliikkeellä .
ENSI KERRAN SIIVOAT PUHEESTA sanot suoraan PS. on arvostettu puolue siinä missä sdp. - Anonyymi
Niinistön huoli on aiheellinen. Äärioikeisto on vaarallinen, koska käyttää väkivaltaa.
Persut edustaa meillä äärioikeistoa ja väkivaltaa. Poliisikin on varoitellut.- Anonyymi
Linkki väitteeseen.
- Anonyymi
Poliisit on persuja.
- Anonyymi
Äärioikeisto kuten blm, antifa ja summer of love.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö26510005K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1925714Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1675284PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *764923Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot73193Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe02570- 2122479
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122299Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3552059- 241875