Presidentti pelkää.

Anonyymi

Suomen tasavallan presidentti sauli Niinistö pelkää, että ääripersut ottavat mallia amerikanserkuistaan ja hyökkäävät eduskuntatalolle.
Mitä mieltä, onko pelko aiheellinen?

24

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa. Tuskin kukaan täyspäinen viitsii hyökätä eduskuntaan näytösluonteisesti ja viedä puhujanpöntön matkamuistona.

      Ei sillä, etteivätkö siellä kutevat loiset joutaisi rahoittamaan omaa elämistään itse.

      • Anonyymi

        Mutta kun persut ovat kaukana täysipäisistä. Ääripersut vieläkin kauempana. Siinä ongelma.


    • Anonyymi

      Tekisivät itsestänsä vain naurunalaisia. Eduskuntatalo on kuitenkin vain talo, ja eduskuntahan kookoontui vielä hiljattain väistötiloissa remontin aikana.

      • Anonyymi

        Joo mutta se on suomalaisen vallankäytön tyyssija. Jos Suomen äänestyksissä nähtäisiin jotain tahallista vilpintekoa vois vaikka olla että eduskuntatalohillilläkin tapahtuisi episodeja ja vielä aseiden kera,en ihmettelis yhtään.
        Tai pressa Niinistö ei luopuisikaan vallasta ensi pressanvaaleissa vaikka 2 kautta tulee täyteen,vaan yrittäisi ajaa uuden vaaleilla valitun pressan pois saamasta pressan paikkaa, se olisi jo aikamoinen kuumotuksen paikka suurimmalle osalle kansaa. Ja jos häntä vielä tukisi osa kansaa siinä ,silloin voisi jo luodit lennellä sinne tänne täälläkin.
        Että ei aseellinen skenaariokaan nyt niin kaukaa haettu tapahtuma olisi,vallankäyttö nyt vaan on sellaista aina äärimmilleen eskaloituna ,missä hyvänsä maailmankaikkeudessa.
        Uskon että jos alieneitakin on universumissa olemassa ,myös heillä on vallankäytössä samat ongelmat kuin täälläkin,ei se asia muutu missään tai mitenkään.


    • Anonyymi

      Eivät ne olleet mitään ääripersuja vaan tavispersuja.

      • Anonyymi

        Selvitähän pääsi persuilla pelottelija! Persuäänestäjänä en hyväksy väkivaltaa enkä pahaa kuten Vihervasemmisto, joka suojelee kaikella tavoin pahaa ja rikollista ja jättää tolkun ihmiset ja uhrit vaille suojelua ja oikeutta.


    • Anonyymi

      No ei pelkää tuollaista. Yhtä todennäköistä kuin aloittajan löytää kummitus tai natsi sänkynsä alta.

      Jos Suomessa jotkut yrittäisivät terrorisoida esim. eduskuntataloa, niin asialla olisi silloin todennäköisesti joku greenpissi, antifasistot, vihreät ilmastokreetalaiset tai joku muu Suomivastainen punavihreä surkea sakki.

      Ja nämähän on helposti poispamputettavaa väkeä riehumasta.

    • Anonyymi

      Taitaa olla ihan turha sinne hyökätä eihän ne edustajat siellä töissä ole kuitenkaan, ne on jossain muualla kaupungilla shoppailemassa vaikka en mä sitä sano, vähemmän ne vahinkoa saa aikaan sillä että ne nimenomaan ei ole siellä.

    • Anonyymi

      On aiheellinen. Vaikka Suomi on maana turvallisempi, löytyy täältäkin paljon erinäisiä pershörhöporukoita, joilta voi odottaa ihan mitä tahansa.

      • Anonyymi

        Terroristeja Suomeen kuskataan valtion varoin. Pitäisi tunnistaa todellinen uhka eikä luoda epätodellisia uhkia.

        Onhan näyttöä Suomessakin terrorismin vaarasta Turun terroristi, muualla Euroopassa vielä enemmän.


    • Anonyymi

      Ketjun avaajalla on vilkas mielikuvitus.

    • Anonyymi

      Minä varoisin Antti "vappusatanen" rinteen puheita enemmän?

      • Anonyymi

        Rinne puhuu potaskaa ja on syönyt vaalilupauksensa moneen kertaan. Teki pahan virheen antaessaan hallitusneuvotteluissa tärkeät ministerien salkut kahjoille Vihreille, jotka ovat sekottaneet koko Suomen hulluilla toimillaan.


    • Anonyymi

      Suomen tasavallan presidentti sauli Niinistö pelkää. No ei.Aloittajan keksimä typerä juttu. Aloittajan kannatas tutkituttaa pää. On liian paskainen mielikuvitus.

    • Anonyymi

      Pahimman prototyypistä pitkällä se pahuus on kuitenkin täysin samaa. Mikään ei ihmistä muuta pahuudessaan.

    • Anonyymi

      Hallitsijat ovat kautta historian pelänneet kansan kapinaa, koska hallitsijoilla on paljon menetettävää mutta alistetulla kansalla ei. Eliitin pääasiallinen tehtävä on suojata oma selusta ja siksi rustataan kaikkia kontrolli ym. rajoituksia. Ei valtaapitävät ajattele kansan hyvinvointia, ainostaan omaa hyvinvointiaan.

    • Anonyymi

      Mikä on amerikan persusuomalainen? Miksi tällaisia sonta-aloituksia tehdään?

    • Anonyymi

      Turha pelko sinne on viimeksi hyökänneet viherpunavassarit kiipeilemään.

    • Anonyymi

      Muista puolueista en tiedä mutta ainakin perussuomalaiset ovat sivistyspuolue ja luottavat edustuksellisen parlamentarismin voimaan. Vasemmisto on aina riekkunut ja mellakoinnut joten niiltä varmaan voisi odottaa jotain tuon kaltaista toimintaa, ainakin ensi vaalien jälkeen kun perussuomalaiset ovat pääministeri puolue.

    • Anonyymi

      huuruhatut erottakaa päästänne 2eriasiaa
      ps. on tavallinen kiihkoton suomen kansa siiheen ei liity mitään ramatiikkaa.
      VAROKAAKIN SOTKEMASTA ASIOITA SYYTTÄMÄSTÄ PS.
      KANNATUS ON VANKKUMATON JA VAAN KANNATUS KASVAA-

      mitä rinne tarkoittaa ääriliikkeellä .
      ENSI KERRAN SIIVOAT PUHEESTA sanot suoraan PS. on arvostettu puolue siinä missä sdp.

    • Anonyymi

      Niinistön huoli on aiheellinen. Äärioikeisto on vaarallinen, koska käyttää väkivaltaa.
      Persut edustaa meillä äärioikeistoa ja väkivaltaa. Poliisikin on varoitellut.

      • Anonyymi

        Linkki väitteeseen.


      • Anonyymi

        Poliisit on persuja.


    • Anonyymi

      Äärioikeisto kuten blm, antifa ja summer of love.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      149
      4757
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3935
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2619
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2042
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1888
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      23
      761
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      735
    Aihe