Juutalaisia on vainottu kautta aikojen mitä erilaisemmista syistä: Esimerkiksi Venäjällä tsaristinen "ohrana" alkoi käyttää systemaattisesti antisemitismia taistelussa työväenliikettä vastaan. Juutalaisia syytettiin mm. maailmanvalloitushankkeista. Ranskassa juutalaisia syytettiin mustan surman aikana taudin levittäjiksi. Saksassa teollistuminen synnytti laajan työväestön köyhälistön, joka tunsi syvää tyytymättömyyttä. Syntipukki löydettiin jälleen juutalaisista, joita pidettiin "kansan hyväksikäyttäjinä". Saksassa poliittinen antisemitismi ei vielä ollut valtiollinen mahti, mutta aatteen kannatus nousi, mikä näkyi myös juutalaisvastaisina julkaisuina, joita Adolf Hitler käytti myöhemmin oikeuttaakseen juutalaisten tuhoamisen.
Täällä Suomessa muslimimaahanmuuttajista käytetään hyvin samaa retoriikka. Heitä syytetään valloitusyrityksestä (maalaillaan kuvaa muslimien määrästä Suomessa vuonna 2050). Koronan leviäminenkin on joidenkin mielestä muslimien syy. Puhumattakaan siitä, että käyttävät kansaamme hyväksi, kun tulevat tänne elämään meidän tuilla.
Retoriikka ei ole vuosisatojen aikana muuttunut mitenkään. Syntipukki on vain vaihtunut. Muslimiviha on yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha.
Muslimiviha on ihan yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha
3
64
Vastaukset
- Anonyymi
Kautta historian samoja uhkakuvia on käytetty, kun on haluttu saada syy vähemmistöjen kurittamiseen. Nyt persut käyttävät tosiaan ihan noita samoja argumentteja. Luottavat siihen että kannattajansa eivät tunne historiaa ja nähtävästi luotolle on pohjaa.
- Anonyymi
Samaan liittyy yksipuolinen kirjoittelu eli nostetaan esiin tietoisesti vain vihan kohteena olevaan ryhmään kuuluvien henkilöiden rikoksia. Minua puistattaa esim. wikipediasivusto Terrorismi Suomessa, jossa otsikosta poiketen ei ole kerrota kattavasti Suomen terrorismista, vaan harhaanjohtavasti ainoastaan islamilaisesta terrorismista. Arveluttavaa mustamaalaamista.
Oisikohan tuossa sitä, että tietynlaiset ihmiset haluavat aina löytää syyllisen muualta kuin itsestään . Jos itsellä ei mene niin hyvin kuin haluaisi, on kivempi syyttää tilanteesta esimerkiksi ulkomaalaisia, tässä tapauksessa islamilaisia. Paljon vaikeampi on tunnustaa, että tilanteeseen ei välttämättä ole yksinkertaista ratkaisua tai, mikä vielä pahempaa, että vika on itsessä.
Samaa ihmisryhmää yhdistää myös auktoriteettiusko. He eivät luota siihen että tasa-arvoiset ihmiset osaisivat sopia asioista keskenään, vaan odottavat sen sijaan että erehtymätön Johtaja kertoo mitä pitää tehdä. Historia on osoittanut mihin tällainen johtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293125- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu71132- 58981
- 70959
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38891Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu169889Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66850Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794