Muslimiviha on ihan yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha

Anonyymi

Juutalaisia on vainottu kautta aikojen mitä erilaisemmista syistä: Esimerkiksi Venäjällä tsaristinen "ohrana" alkoi käyttää systemaattisesti antisemitismia taistelussa työväenliikettä vastaan. Juutalaisia syytettiin mm. maailmanvalloitushankkeista. Ranskassa juutalaisia syytettiin mustan surman aikana taudin levittäjiksi. Saksassa teollistuminen synnytti laajan työväestön köyhälistön, joka tunsi syvää tyytymättömyyttä. Syntipukki löydettiin jälleen juutalaisista, joita pidettiin "kansan hyväksikäyttäjinä". Saksassa poliittinen antisemitismi ei vielä ollut valtiollinen mahti, mutta aatteen kannatus nousi, mikä näkyi myös juutalaisvastaisina julkaisuina, joita Adolf Hitler käytti myöhemmin oikeuttaakseen juutalaisten tuhoamisen.

Täällä Suomessa muslimimaahanmuuttajista käytetään hyvin samaa retoriikka. Heitä syytetään valloitusyrityksestä (maalaillaan kuvaa muslimien määrästä Suomessa vuonna 2050). Koronan leviäminenkin on joidenkin mielestä muslimien syy. Puhumattakaan siitä, että käyttävät kansaamme hyväksi, kun tulevat tänne elämään meidän tuilla.

Retoriikka ei ole vuosisatojen aikana muuttunut mitenkään. Syntipukki on vain vaihtunut. Muslimiviha on yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha.

3

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kautta historian samoja uhkakuvia on käytetty, kun on haluttu saada syy vähemmistöjen kurittamiseen. Nyt persut käyttävät tosiaan ihan noita samoja argumentteja. Luottavat siihen että kannattajansa eivät tunne historiaa ja nähtävästi luotolle on pohjaa.

    • Anonyymi

      Samaan liittyy yksipuolinen kirjoittelu eli nostetaan esiin tietoisesti vain vihan kohteena olevaan ryhmään kuuluvien henkilöiden rikoksia. Minua puistattaa esim. wikipediasivusto Terrorismi Suomessa, jossa otsikosta poiketen ei ole kerrota kattavasti Suomen terrorismista, vaan harhaanjohtavasti ainoastaan islamilaisesta terrorismista. Arveluttavaa mustamaalaamista.

    • Oisikohan tuossa sitä, että tietynlaiset ihmiset haluavat aina löytää syyllisen muualta kuin itsestään . Jos itsellä ei mene niin hyvin kuin haluaisi, on kivempi syyttää tilanteesta esimerkiksi ulkomaalaisia, tässä tapauksessa islamilaisia. Paljon vaikeampi on tunnustaa, että tilanteeseen ei välttämättä ole yksinkertaista ratkaisua tai, mikä vielä pahempaa, että vika on itsessä.

      Samaa ihmisryhmää yhdistää myös auktoriteettiusko. He eivät luota siihen että tasa-arvoiset ihmiset osaisivat sopia asioista keskenään, vaan odottavat sen sijaan että erehtymätön Johtaja kertoo mitä pitää tehdä. Historia on osoittanut mihin tällainen johtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      423
      3631
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1612
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      114
      1432
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1399
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1368
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1316
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1246
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1159
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1027
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      39
      960
    Aihe