Juutalaisia on vainottu kautta aikojen mitä erilaisemmista syistä: Esimerkiksi Venäjällä tsaristinen "ohrana" alkoi käyttää systemaattisesti antisemitismia taistelussa työväenliikettä vastaan. Juutalaisia syytettiin mm. maailmanvalloitushankkeista. Ranskassa juutalaisia syytettiin mustan surman aikana taudin levittäjiksi. Saksassa teollistuminen synnytti laajan työväestön köyhälistön, joka tunsi syvää tyytymättömyyttä. Syntipukki löydettiin jälleen juutalaisista, joita pidettiin "kansan hyväksikäyttäjinä". Saksassa poliittinen antisemitismi ei vielä ollut valtiollinen mahti, mutta aatteen kannatus nousi, mikä näkyi myös juutalaisvastaisina julkaisuina, joita Adolf Hitler käytti myöhemmin oikeuttaakseen juutalaisten tuhoamisen.
Täällä Suomessa muslimimaahanmuuttajista käytetään hyvin samaa retoriikka. Heitä syytetään valloitusyrityksestä (maalaillaan kuvaa muslimien määrästä Suomessa vuonna 2050). Koronan leviäminenkin on joidenkin mielestä muslimien syy. Puhumattakaan siitä, että käyttävät kansaamme hyväksi, kun tulevat tänne elämään meidän tuilla.
Retoriikka ei ole vuosisatojen aikana muuttunut mitenkään. Syntipukki on vain vaihtunut. Muslimiviha on yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha.
Muslimiviha on ihan yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha
3
102
Vastaukset
- Anonyymi
Kautta historian samoja uhkakuvia on käytetty, kun on haluttu saada syy vähemmistöjen kurittamiseen. Nyt persut käyttävät tosiaan ihan noita samoja argumentteja. Luottavat siihen että kannattajansa eivät tunne historiaa ja nähtävästi luotolle on pohjaa.
- Anonyymi
Samaan liittyy yksipuolinen kirjoittelu eli nostetaan esiin tietoisesti vain vihan kohteena olevaan ryhmään kuuluvien henkilöiden rikoksia. Minua puistattaa esim. wikipediasivusto Terrorismi Suomessa, jossa otsikosta poiketen ei ole kerrota kattavasti Suomen terrorismista, vaan harhaanjohtavasti ainoastaan islamilaisesta terrorismista. Arveluttavaa mustamaalaamista.
Oisikohan tuossa sitä, että tietynlaiset ihmiset haluavat aina löytää syyllisen muualta kuin itsestään . Jos itsellä ei mene niin hyvin kuin haluaisi, on kivempi syyttää tilanteesta esimerkiksi ulkomaalaisia, tässä tapauksessa islamilaisia. Paljon vaikeampi on tunnustaa, että tilanteeseen ei välttämättä ole yksinkertaista ratkaisua tai, mikä vielä pahempaa, että vika on itsessä.
Samaa ihmisryhmää yhdistää myös auktoriteettiusko. He eivät luota siihen että tasa-arvoiset ihmiset osaisivat sopia asioista keskenään, vaan odottavat sen sijaan että erehtymätön Johtaja kertoo mitä pitää tehdä. Historia on osoittanut mihin tällainen johtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38889Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30623Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26568Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17533- 24531
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16502