Muslimiviha on ihan yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha

Anonyymi

Juutalaisia on vainottu kautta aikojen mitä erilaisemmista syistä: Esimerkiksi Venäjällä tsaristinen "ohrana" alkoi käyttää systemaattisesti antisemitismia taistelussa työväenliikettä vastaan. Juutalaisia syytettiin mm. maailmanvalloitushankkeista. Ranskassa juutalaisia syytettiin mustan surman aikana taudin levittäjiksi. Saksassa teollistuminen synnytti laajan työväestön köyhälistön, joka tunsi syvää tyytymättömyyttä. Syntipukki löydettiin jälleen juutalaisista, joita pidettiin "kansan hyväksikäyttäjinä". Saksassa poliittinen antisemitismi ei vielä ollut valtiollinen mahti, mutta aatteen kannatus nousi, mikä näkyi myös juutalaisvastaisina julkaisuina, joita Adolf Hitler käytti myöhemmin oikeuttaakseen juutalaisten tuhoamisen.

Täällä Suomessa muslimimaahanmuuttajista käytetään hyvin samaa retoriikka. Heitä syytetään valloitusyrityksestä (maalaillaan kuvaa muslimien määrästä Suomessa vuonna 2050). Koronan leviäminenkin on joidenkin mielestä muslimien syy. Puhumattakaan siitä, että käyttävät kansaamme hyväksi, kun tulevat tänne elämään meidän tuilla.

Retoriikka ei ole vuosisatojen aikana muuttunut mitenkään. Syntipukki on vain vaihtunut. Muslimiviha on yhtä järjetöntä kuin juutalaisviha.

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kautta historian samoja uhkakuvia on käytetty, kun on haluttu saada syy vähemmistöjen kurittamiseen. Nyt persut käyttävät tosiaan ihan noita samoja argumentteja. Luottavat siihen että kannattajansa eivät tunne historiaa ja nähtävästi luotolle on pohjaa.

    • Anonyymi

      Samaan liittyy yksipuolinen kirjoittelu eli nostetaan esiin tietoisesti vain vihan kohteena olevaan ryhmään kuuluvien henkilöiden rikoksia. Minua puistattaa esim. wikipediasivusto Terrorismi Suomessa, jossa otsikosta poiketen ei ole kerrota kattavasti Suomen terrorismista, vaan harhaanjohtavasti ainoastaan islamilaisesta terrorismista. Arveluttavaa mustamaalaamista.

    • Oisikohan tuossa sitä, että tietynlaiset ihmiset haluavat aina löytää syyllisen muualta kuin itsestään . Jos itsellä ei mene niin hyvin kuin haluaisi, on kivempi syyttää tilanteesta esimerkiksi ulkomaalaisia, tässä tapauksessa islamilaisia. Paljon vaikeampi on tunnustaa, että tilanteeseen ei välttämättä ole yksinkertaista ratkaisua tai, mikä vielä pahempaa, että vika on itsessä.

      Samaa ihmisryhmää yhdistää myös auktoriteettiusko. He eivät luota siihen että tasa-arvoiset ihmiset osaisivat sopia asioista keskenään, vaan odottavat sen sijaan että erehtymätön Johtaja kertoo mitä pitää tehdä. Historia on osoittanut mihin tällainen johtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1869
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      363
      1639
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1237
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1071
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1019
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe