Kevään kuntavaaleissa on kyse koko kuntapohjaisen järjestelmän, kuntien ja kaupunkien tulevaisuudesta. Maan hallitus on runnonut eteenpäin sosiaali- ja terveyspalveluiden keskusjohtoista maakuntamallia. Se on malli, jossa keskusta saa maakuntahallinnon ja vasemmisto työntää yksityisen sektorin sivuun.
Hallituksen kaavailema maakuntamalli rakentaa uuden alueellisen tulonsiirtoautomaatin, kiristää verotusta ja vie palvelut kauemmas ihmisestä. Maakuntamalli lisää byrokratiaa sekä vie päätösvallan kuntien ja kaupunkien valtuustoista sosiaali- ja terveysministeriöön. Se romuttaa kaupunkien kyvyn investoida tulevaisuuteen johtaen kaupunkilaisten kyvyn rahoittaa maaseutua.
Hallituksen kaavailema maakuntamalli rakentaa uuden alueellisen tulonsiirtoautomaatin, kiristää verotusta ja vie palvelut kauemmas ihmisestä. Maakuntamalli lisää byrokratiaa sekä vie päätösvallan kuntien ja kaupunkien valtuustoista sosiaali- ja terveysministeriöön. Se romuttaa kaupunkien kyvyn investoida tulevaisuuteen johtaen kaupunkilaisten kyvyn rahoittaa maaseutua.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei sote-uudistus ole kunnille kuolinisku. Päinvastoin kunnat pääsevät keskittymään niiden itsensä kannalta mielenkiintoisimpiin asioihin. Sosiaali- ja terveyspalveluthan ovat vain kaavamaista valtion määräysten toimeenpanemista. Sitä paitsi ne ovat tähänkin asti toteutettu suurelta osin kuntainliittojen kautta eli käsitellyt asiat eivät ole päätyneet edes valtuustoihin asti.
Kunnanjohtajien ja kuintien yleisjohdon palkat joudutaan puolittamaan tehtävien ja vastuitten puolittuessa.
Maakuntien harteille tulevat sotet pitävät kuntia pystyssä.
Pienimmätkin kunnat pääsevät kehittämään elinkeinojaan
ja koulutuksiaan.
Koko hanke on kepuvasemmistoviherhörhöjen viimeinen niitti, että kaikilla on sama tulo, riippumatta siitä mitä teet ammatiksesi tai mitä ansaitset. Kepuvasemmistoviherhöperöhtiöiden utopia toteutuu. Siinä sivussa kilpailukyky katoaa ja työpaikat, mutta kaikki on kunnalla töissä.
Maalaiskunnille ja pikkukaupungeille maakuntamalli on järkevin tapa hoitaa sotevelvoitteet.
Kokoomus ja äärioikeistolaiset persut ovat luonnollisesti kitkeriä kun sijoitusbisnes kärsii maakuntamallissa.
Kukaan ei halua kepulaista maakunnat edellä vietyä sotea.
https://www.verkkouutiset.fi/tulos-ei-ole-ihme-enemmisto-tyrmasi-hallituksen-sote-maakunnat/#d9baf4f1
Kepu ei halua toimia kansalaisten parhaaksi, vaan kepulijohdon etuisuuksien keräämiseksi.
https://www.verkkouutiset.fi/tulos-ei-ole-ihme-enemmisto-tyrmasi-hallituksen-sote-maakunnat/#d9baf4f1
Näin rankasti vastustettu uudistus ei tule koskaan onnistumaan! Miksi Kepu hakkaa itseään vuosikymmenet rikki näin vastenmielisiä uusistuksia kehitelemällä?
Kepun johto on erkautunut jäsenistöstä.
Miksi kokoomus ajoi sote-uudistusta, jos kansan enemmistö halusi pitää kaiken nykyisellään?¨
Maassamme on yli 200 Etelän elättämää kuntaa.
Turhakkeita joiden elinvoimaisuudella ei ole katetta.
Tämä hallitus saa aikaan maakunta verotuksen ja eu verotuksen, siinä karu totuus.
Enmmistöä kunniosta tarvitaan ainoastaan maalaisliiton olemassolon turvaamiseksi
Aina Kepu tekee kaikkensa näännyttääkseen maaseudun. Sanokaan nyt miten pystymme lähettämään tulevaisuudessa rahaa maaseudun tarpeisiin täälä Helsingistä.
Viemällä maakunnat edellä soteuudistusta hiipuu myös pääkaupunkiseudun talouden kehitys, joka johtaa maaseudun tukemiseen riittävien rahojen vähentymisen. Siitä seuraa katastrofi jo nyt kituville maaseutukunnille.