Niin miksi öyhöttävät oppositiossa? Eikö vastuun otto kiinnosta?
Jos persut on kerran suurin ja kaunein
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pienpuolue,+yhdessä+ainoan+hyväksymänsä+kumppanin,+eli+Kristillisten+kanssa+kannatus+on+noin+25%,+siinä+tulee+aika+heikko+vähemmistöhallitus.+Kaikki+muut+puolueet+pystyvät+edes+jonkin+näköiseen+yhteistyöhön+keskenään+ja+kristillsetkin+pystyvät+toimimaan+muiden+kanssa,+joten+muilla+on+lähes+80%+osuus.
Suomessa+jos+olisi+kaksipuoluejärjestelmä,+olisi+Suomen+Trumppilaisten+kannatus+25%+ja+Suomen+Demokraattien+kannatus+75%,+lattiaa+siinä+Trumppilaisilla+pyyhittäisiin
Pitäisi saada ensin jytky, ja se ei näyttäisi nykyisellä porukalla onnistuvan.
Ei se oikein onnistu myöskään kompromissittomalla kolmiosaisella agendalla
- rajat kiinni ulkomaalaisilta ja nykyisetkin pihalle
- irti EU:sta ja Eurosta
- suomen teoilla ei ole mitään merkitystä maailman mittakaavassa
Moneen kolahtaa joku noista Persujen agendan osista, mutta joku muu agendan osa kääntää äänen muille puolueille.
Itse olen tiukemman maahanmuuttopolitiikan kannalla (pakolaisina esiintyvät siirtolaiset). Sen sijaan olen sitä mieltä, että EU vioistaan huolimatta on merkittäväksi hyödyksi sekä itselle, että koko Suomelle. Euro valuuttana on myös jees. Liittovaltiokehitykään ei minua hirvitä, pikemminkin se saattaisi olla juuri se kehityssuunta joka paikkaisi EU: n demokratiavajetta. Vihreitten ilmastopolitiikka on varmasti perusteltua, mutta itse en kannata sen noin härkäpäistä ajamista suomen teollisuuden ja kansalaisten hyvinvoinnista välittämättä. Itsellä tuo EU linja on se joka takaa, että ääneni ei ikinä mene sellaista agendaa ajavien persujen laariin.
Liittovaltioiden USA:ssa näyttääkin olevan huippukunnossa, kun sisällissota kolkuttelee. EU:sta on tulossa yhtä mätä äärimmäisen eriarvoisuuden kehto nykyisellä liittovaltioon tähtäävällä kehityksellä.
Ei+riitä+että+alle+25+%+kansasta+haluaa+säilyttää+Suomen+kansan+hengissä,+kun+yli+75+%+haluaa+tehdä+Jonestownin+kaltaisen+joukkoitsemurhan+suvakkiuskonkiihkoissaan.
Sehän on sitten helpompi muuttaa Suomesta johonkin ihannevaltioon, jos ei pysty Suomesta muokkaamaan itselleen ihannevaltiota.
Fanaattiset Impivaaralaiset huudahdukset eivät ole omiaan lisäämään persujen kannatusta. Taitaa "suvakkiuskonkiihkoissaan" olevia ihmisiä olevan vähemmän kuin aivopieruja möläytteleviä persuja
Joko vihreiden laittomuuksiin syyllistynyt ulkoministeri Pekka Haavisto on erotettu?
Ai niin, Sanna Marinin hallitushan siunasi Haaviston laittomuudet.
Hallitusvastuu olisi perussuomalaisten loppu, puolue hajoaisi ympäriinsä, se taas onnistuisi jos keskusta kaataisi hallituksen, tulisi persujen hallituskausi jonka jälkeen sinipuna hallitus ja Suomi nousisi kukoistukseen.
Pari miljoonaa lastenraiskaajamuslimia lisää elätettäväksi ja Suomi on huippukunnossa. Siinä suvakin unelmaa, eikä pienintäkään rstiriitaa reaalitotuuteen.
Fanaattiset Impivaaralaiset huudahdukset eivät ole omiaan lisäämään persujen kannatusta. Taitaa "suvakkiuskonkiihkoissaan" olevia ihmisiä olevan vähemmän kuin aivopieruja möläytteleviä persuja
Kiitos kun otatte vastuun valtion budjetin 20 miljardin alijäämästä
Hallitus vaihtuu yleensä vaalien aikana, ellet sattunut sitä tietämään. Ei oppositio voi hypätä hallitukseen kesken kauden ennen vaalitulosta.
Miksi edes kyselet noin tyhmiä? Oletko joku anarkisti vallankaappaaja?
Vaalihuijauksen takia ÄäsDeePee voitti
"Liberaaleilla" puolueilla on vielä enemmistö eduskunnassa ja ne ovat äärittäneet ja eristäneet persut. Varsinkin vihervasemmisto on julkituonut, että eivät halua olla samassa hallituksessa persujen kanssa. Arvot kuulemma ovat persuilla vääriä. Olisiko niitä vääriä arvoja mm isänmaallisuus, Suomen itsenäisyyden puolustaminen ja sellainen arvo, että Suomen hallituksen ensisijainen vastuu koskee Suomen kansalaisten hyvinvointia ja turvallisuutta?
Gallupit eivät määrää hallituskokoonpanoa. SDP oli viime eduskuntavaaleissa nippa nappa suurin puolue ja onnistui muodostamaan hallituksen. Persujen kanssa ei hallituksen muodostaja, Antti Rinne, kovin vakavasti neuvotellut. SDP:n tähtäimessä oli nykyinen kokoonpano. Jos keskusta olisi kieltäytynyt tulemasta mukaan niin seuraava valinta olisi ollut kokoomus.
Pitäisikö alottajan mielestä persujen vallata valtioneuvoston linna väkipakolla? Persut ovat lakeja ja demokratian pelisääntöjä kunnioittava puolue, eivät he sellaiseen ryhdy. Jos persuista tulee seuraavissa eduskuntavaaleissa suurin puolue niin katsotaan sitten onnistuvatko muodostamaan hallituksen.
Persujen mielestä vihervasemmistoa ovat kaikki muut paitsi he itse ja kristilliset. Lähde siitä sitten tekemään enemmistöhallitusta vaalien jälkeen, aikamoinen jytky tarvittaisiin...
Kokkareista ainoastaan joku Rydman kuuluu tähän hörhö sakkiin joka kannattaa persujen kanssa yhteityötä ja onhan siellä vielä jokunen muukin tampio.
Persuja kiinnostaa lähinnä kaljan otto.