Suomalaisista 0,7 % on saanut koronavirustartunnan vuoden aikana. Heistä 1,5 % on kuollut. Heistä alle 5 % oli perusterveitä. Kuolleiden mediaani-ikä 84 vuotta.
Kuolleita 586. Heistä 23 (4%) oli perusterveitä. Siis 23 perustervettä on kuollut vuoden aikana. Ne on koronaan LIITTYVIÄ kuolemantapauksia. Eri asia kuin koronaan kuolleet. Oikeasti koronaan on kuollut ehkä 12 perustervettä vuoden aikana. Jos niistä vaikka 2 oli vanhuksia, niin ei-vanhuksia ja perusterveitä on kuollut koronaan 10. Siis vuoden aikana. Suomalaisista reilut 0,01 % on kuollut koronaan eli koronaan liittyvistä syistä. Oikeasti koronaan kuolleita on 0,006 % väestöstä. Siitä jos vähennetään perussairaat (eli yli 95% kaikista kuolleista) niin jäljelle jää komea lukema: 0,00024 %. Ja tästä pitäisi vielä vähentää vanhuksien osuus... Ei millään pahalla, mutta en nää syytä elää pelon ja paniikin vallassa ja luopua ihmisen oikeudesta elää, tehdä ja liikkua.
Koronatilanteesta Suomessa
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tässä kuolemista pelätä, mutta tauti on kuitenkin vakava joillekin. Olen vasta 65v, mutta perussairauksia on tarpeeksi ja vaimolla vielä enemmän. Siksi elämä on pikkaisen rajoitettua. Korona on kuitenkin edistänyt tartunnan saaneiden kuolemaa. 1.5%-1.6% tartunnan saaneista on kuollut. THL ennusti 0,05-0,1% tartunnan saaneista kuolee. Maalikuussa 2020 täällä kirjoiteltiin, että tavallinen flunssakin tappaa enemmän ihmisiä, en ymmärrä tämän asian vähättelyä, varsinkin kun on nähty Åkermannien kaivavan joukkohautoja ja Gatebillareiden peittävän niitä.
- Anonyymi
Tämä ketjun aloittaja ei tunne asiaa. On ehkä joku trolli. Lukekaa Ylen nettisivuja, siellä on oikeat tilastot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275715
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962519- 1322426
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 571006
- 111005
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍8982- 51882
- 76805
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101775