Suomalaisista 0,7 % on saanut koronavirustartunnan vuoden aikana. Heistä 1,5 % on kuollut. Heistä alle 5 % oli perusterveitä. Kuolleiden mediaani-ikä 84 vuotta.
Kuolleita 586. Heistä 23 (4%) oli perusterveitä. Siis 23 perustervettä on kuollut vuoden aikana. Ne on koronaan LIITTYVIÄ kuolemantapauksia. Eri asia kuin koronaan kuolleet. Oikeasti koronaan on kuollut ehkä 12 perustervettä vuoden aikana. Jos niistä vaikka 2 oli vanhuksia, niin ei-vanhuksia ja perusterveitä on kuollut koronaan 10. Siis vuoden aikana. Suomalaisista reilut 0,01 % on kuollut koronaan eli koronaan liittyvistä syistä. Oikeasti koronaan kuolleita on 0,006 % väestöstä. Siitä jos vähennetään perussairaat (eli yli 95% kaikista kuolleista) niin jäljelle jää komea lukema: 0,00024 %. Ja tästä pitäisi vielä vähentää vanhuksien osuus... Ei millään pahalla, mutta en nää syytä elää pelon ja paniikin vallassa ja luopua ihmisen oikeudesta elää, tehdä ja liikkua.
Koronatilanteesta Suomessa
2
72
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tässä kuolemista pelätä, mutta tauti on kuitenkin vakava joillekin. Olen vasta 65v, mutta perussairauksia on tarpeeksi ja vaimolla vielä enemmän. Siksi elämä on pikkaisen rajoitettua. Korona on kuitenkin edistänyt tartunnan saaneiden kuolemaa. 1.5%-1.6% tartunnan saaneista on kuollut. THL ennusti 0,05-0,1% tartunnan saaneista kuolee. Maalikuussa 2020 täällä kirjoiteltiin, että tavallinen flunssakin tappaa enemmän ihmisiä, en ymmärrä tämän asian vähättelyä, varsinkin kun on nähty Åkermannien kaivavan joukkohautoja ja Gatebillareiden peittävän niitä.
- Anonyymi
Tämä ketjun aloittaja ei tunne asiaa. On ehkä joku trolli. Lukekaa Ylen nettisivuja, siellä on oikeat tilastot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492169
- 1211465
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3361270Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651185IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31171- 1411159
- 491109
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet99978Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470967