Kirjoitusvirheet voivat muuttaa lauseen merkityksen vääräksi.
Kirjoitusvirheet voivat tehdä tekstistä täysin käsittämättömän.
Kirjoitusvirheet paljastavat kirjoittajan koulutus-, sivistys- ja älykkyystason.
Hesarin etusivulla tänään:
Vaali tietoa.
Ei siis esim. luettelon otsikkona vahingossa erikseen kirjoitettuina yhdyssanan osina "Vaalitietoa", jolloin sen alta löytyisi jotakin tietoa vaaleista, vaan imperatiivisena kehotuksena tiedon vaalimiseen.
Kirjoitusvirheet voivat tehdä tekstistä täysin käsittämättömän.
Kirjoitusvirheet paljastavat kirjoittajan koulutus-, sivistys- ja älykkyystason.
Hesarin etusivulla tänään:
Vaali tietoa.
Ei siis esim. luettelon otsikkona vahingossa erikseen kirjoitettuina yhdyssanan osina "Vaalitietoa", jolloin sen alta löytyisi jotakin tietoa vaaleista, vaan imperatiivisena kehotuksena tiedon vaalimiseen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
No joo... En itse jaksa olla kovin aktiivinen pilkunnussija, mutta tuosta tuli mieleen kouluajoilta, kuinka opettaja mainitsi pilkun merkityksestä, miten asia muuttuu täysin, jos pilkun paikkaa muutetaan Tässä hänen esimerkkinsä sieltä lähes 50 vuoden takaa;
-Armoa, ei Siperiaan!
-Armoa ei, Siperiaan!
Nykyään tosin pidetään kirjoitusvirheitä tois'arvoisina, kunhan teksti on vain ymmärrettävää.
Joskus minua on hieman huvittanutkin, että olen avustanut mm. Joensuun yliopiston kanssa yhteistyössä olevia ulkomaalaisia tohtoreita suomenkielen kanssa, vaikka en osaa edes suomenkielen kielioppia kunnolla ;D
syrjäseudunasukki
Aivan. Joensuun yliopistolla ei tainnut silloin olla kummoisiakaan vaatimuksia avustajiensa suhteen, sillä esim. suomen kieli ei ole yhdyssana, vaan sanaliitto. Niin, ja tuossa yhteydessä suomi-sana kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
Niin ja virkettä ei lopeteta puolipisteellä ja isolla D kirjaimella.
Erilaisten hymiöiden ja niitä symbolisoivien merkkiyhdistelmien käyttö kuluu some-keskustelun erikoisuuksiin ja eroaa siten kirjakielen kirjoitusasusta.
Ihan skutsissa olet nykyisistä suomen kielen kirjoitusasuista. Erilaiset hymiöt ovat olleet jo arkipäivää vuosia :) Nykyään suomen kielessä riittää, että tulee ymmärretyksi :)
Ja mitä tulee tuohon Joensuun yliopistoon ja vaatimuksiin, niin en ollut lainkaan suhteessa ko. yliopistoon, vaan avustin näitä ulkomaalaisia tohtoreita suomen kielen kanssa, jotka olivat henkilökohtaisia tuttaviani ja he olivat yhteistyössä Joensuun yliopiston kanssa.
Käytän myös eri murteita ja slangia erilaisissa tilanteissa. Olen kirjoittanut juttujakin murteella, sekä olen jatkuvasti kirjeenvaihdossa useammakin murretutkijan kanssa ja kirjailijan kanssa. Varsinainen suksee oli, kun lähetin jokusia vuosia sitten Unkariin Budabestin yliopistolle suomenkielen opiskelijoille turun murteella kirjoitetun julkaisun ;D
Suomen kieli on rikas!
syrjäseudunasukki
Mikä on skutsi?
Skutsi on metsä, jos et osaa googlettaa.
Mikä se sitten on, jos osaan?
Sama jos osaat. Tyhmiä kyselet, jos kerta osaat googlettaa.
Et näköjään ymmärtänyt vitsiä.
Keskustelupalstoilla kannattaisi käyttää kaikkien tuntemia sanoja, eikä olettaa toisten käyttävän aikaansa sanahakujen tekemiseen.
Kuka käyttää nykyään näppäimiä hymiöiden tekemiseen? 😁
Kaikkihan tuntee skutsin tai mummorullan ym. se kuuluu yleissivistykseen!
Eivät todellakaan tunne. Tämä on valtakunnallinen palsta, eikä tsadilaisten mongerruspaikka.
"Yleissivistykseen" kuuluu pikemminkin se, että ymmärtää ja tajuaa, etteivät kaikki voi millään tuntea kaikkia murre- ja slangisanoja. - Nm. Käsityskyvyn kertomaa
Lukekaapas tämä!!! Kyllä vaan osatan lukea virheellistä tekstiä.
"Cmabridgen yilopitson tuktimusken mukaan ei ole väilä msisä jäjretsyksessä sanan kijraimet ovat, ainoa täkreä aisa on, että esnimmäinen ja viimienen kijrain ovat oikelila piakiolla. Loput voivat olla missä jäjretsyskessä tahasna ja imhinen voi sitli lukea tekstin ongemlitta, koksa aiovt eiävt lue jokaitsa kijraitna eriskeen, vain sanan kokoniasuuetna. Hevletin ällitsyttävää."
Tämä on totta, osa kirjaimista voi olla vaikka numeroita eikä tekstin lukeminen aiheuta mitään ongelmia vaan se käy kuin itsestään:
https://www.sciencealert.com/your-ability-to-read-this-message-really-does-reveal-something-incredible-about-the-mind
Kuuluu jo yleistietoon tietää, että ihminen hahmottaa lukiessaan sanat kokonaisuuksina, ikään kuin kuvina yksittäisten kirjainten sijasta. Kukaan ei pystyisi lukemaan nopeasti ilman tuota automatisoitua lukemisen tapaa. Ilmeisesti tuo on aivan uutta tietoa palstan kouluttamattomille tyhmille, koska asia esitetään kommentissa kuin se olisi jotain uutta ja ällistyttävää.
Itse olen laajasta lukuharrastuksestani ja pitkästä koulutuksestani huolimatta aina silloin tällöin huomannut täällä kirjoitettavan niin huonosti, että tottunutkaan lukija ei voi mitenkään ymmärtää, mitä kirjoittaja on tekstillään tarkoittanut.
Palstan kirjoittajien kirjoituksen tuottamisen ongelmat on kiteytetty jo tämän ketjun aloitukseen. Helpottaakseni tyhmiä ymmärtämään aloituksen sisällön, nimesin yläkäsitteeksi "kirjoitusvirheet". Aloituksessa se sisältää kaikki kirjoittamisessa tehtävät virheet, jolloin myös kielioppivirheet ja sanojen käyttäminen väärässä merkityksessä sisältyvät siihen.
Silmäin siristellessä ja korvain syyhyttäessä ei pitkälle pötkitä. Ettei vielä hampaitakin kiristelisi.
Kirjoitusvirheillä ei ole mitään merkitystä. Kyllä järkevä suomlainen osaa lukea virheellistä tekstiäkin. Ei niin hölmö voi olla.
Jos olet opettaja niin et voi olla opettaja kun et ymmärrä lasten kirjoituksia kun kirjoittelevat aineitaan. Olet huonompi sitten kuin lapset.
Et siis lukenut edes ketjua, varsinkn ekaa kommenttia. Vai etkö ymmärtänyt lukemaasi? - Nm. Puhu pukille
Ei opittu ole älykkyyttä.
Kun konteksti on hallussa, ymmärtää vaikka on juostenkustu. Ei tarvi olla pilkunviilaaja narsisti. Tosin riippuu mitä tekstiä kirjoittaa, sitten on tekstinlouhinta, se ymmärtää jo asiantuntija tekstiä joka alalta ja sillä on kontetuaalisuus hanskassa joka kielellä. Asisiantuntijakieli taviksella ja päin vastoin. Se vasta demokratiaa on. Turhan oppiminen ja nippelitieto jää pois. Mutta manos on totuus, se vasta tiedettä on joka toimii.
Voi hyvänen aika sentään:
"Tosin riippuu mitä tekstiä kirjoittaa, sitten on tekstinlouhinta, se ymmärtää jo asiantuntija tekstiä joka alalta ja sillä on kontetuaalisuus hanskassa joka kielellä."
Minäkin Jouluksi ostin mätiä, kaloja. Mädin söin, nyt on vain mätiä kaloja. --Ihan itse keksin!
Minäpä ostin Jouluksi mätiä, kaloja ja kinkkua. Jäljellä on vain mätiä kaloja.
T. Kielipoliisi
Lukeekaa täältä keskustelu Kielioppivirheitä jonka kirjoitin 9.2. Klo 14.32
keskustelupalstoilla kirjoitan kuten puhun.voi tulla kirotusvireitä ja muuta mutta kun puhun niin kuin täällä keskustelupasltoilla..
kuivakkaan äidinkielenopettajan teekupposineen jätän sinne no kello viiden aamuteelle..muuten kirotan kun puhun..