Olen lähtöisin pienen maaseutupitäjän pieneltä syrjäkylältä. Lapsuuteni sijoittuu 70 luvulle. Tuolloin Kommunismi eli vielä suhteellisen voimakasta elämäänsä, koska meidänkin kylällä oli useita julkikommunisteja. Myös meille tuli hetken aikaa Neuvostoliittolehti ja isäni oli myös puolueen jäsen jossain vaiheessa.
Äitini oli uskovainen, kuuluen Helluntaiherätykseen. Samaan paikallisseurakuntaan kuului myös joitakin Kommunisteja, äitiäni ei oikein voi lukea Kommunistiksi, mutta hän kannatti kuitenkin vasemmistopuolueita.
Työläisperheen kasvattina minulle oli täysin luonnollista äänestysikään tultuani äänestää vasemmistopuolueita. Kannatin alkuun Vasemmistoliittoa, sittemmin Demareita.
Tämän aloituksen pointti on vasemmisto ja kristinusko. Kommunismihan perustuu ateistiseen maailmankatsomukseen. Kuitenkin lapsuus ja nuoruusvuosinani vasemmisto yleensäkin edusti meille sellaista joka on pienen tavallisen työläisen puolella. Tämä selittää sen, että esim. Kommunismia kannatti useita oikeasti uskoon tulleita ihmisiä?
Luultavasti silloin ei oikein kukaan uskovainen edes osannut ajatella Kommunismin luonnetta ateistisena ideologina? Eikä se sitä, kuin muukaan vasemmisto mielestäni julistanut erityisesti?
Jokin on kuitenkin muuttunut rajusti noista ajoista kaksituhattaluvun aikana, nyt puhun koko vasemmistosta, en pelkästänsä Kommunismismista.
Vasemmistosta on tullut, voinee sanoa, koko Kristinuskoa vastustavan "blokin" ykkösnyrkki. Lakialoitteet eduskunnassa , kristinuskon vastaisten lakien puolesta äänestäminen, yleensä koko vasemmisto kannattaa näitä lakeja. Viittaan nyt viimeisempinä tähän avioliittolakiin, joka mahdollistaa homoparien vihkimisen.
Nälkä kasvaa syödessä? Seuraava askel: sukupuolikäsitteiden poistaminen, sukupuolineutraliuus.
Kouluista pyritään nyhtämään kaikki vähänkin kristinuskoon viittava pois, jossa on jo erinomaisesti onnistuttu.
Vasemmistosta on tullut enemmän sukupuolivähemmistöjen , prideihmisten asioidenajaja, kuin varsinainen työtätekevän ihmisen edunvalvoja.
Lisäksi vasemmisto on lähtenyt Eu: intoilijoiden kelkkaan, joka myös koituu suomelle tuhoksi. Tästä en syytä Kommunisteja, te, jos oikein ymmärrän, vastustatte Eu:ta?
Haitallisen maahanmuuton edistäminen on myös vasemmiston suuri tavoite.
Nämä mainitut asiat saivat omalla kohdallani noin ehkä 15v sitten kääntämään kelkkani Perussuomalaisiin. En väitä, että olen ihan kaikesta yhtä mieltä puolueen linjan kanssa, mutta suurimmaksi osaksi kyllä!
Näin näen itse tämän asian, kertokaapa oma näkemyksenne, kuka jaksaa lukea tämän?....
Kommunismin ja koko vasemmiston muuttuminen?
Anonyymi
0
71
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658