+30v ja työtön

Anonyymi

Onko joku mennyt opiskelemaan ollessaan 30v työttömänä toisen asteen tutkintoa? Eli mitä tukia saa muita kuin opintotuen? Haetaanko opintolainaa vai kuuluuko se vain, kun opiskelee kolmannen asteen tutkintoa?

Kiinnostaa kuulla teistä, jotka parisuhteessa (asutte saman katon alla) ja lapsia ja kumppani on työelämässä. Mitä tukia saatte? Miten pärjäätte?

4

54

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene kirkkoon ja ryhdy porvariksi. Kirkossa opetetaan myyntitaitoja

    • Anonyymi

      On. Osalla hieman iäkkäämmistä jo neljäs tutkinto. Osa suorittaa yliopiston yli 5-kymppisenä ja osa käy ”peruskoulun” uudelleen vielä 7-kymppisenä.

      Veikkaan että hyvätuloisen puolison kanssa pärjätessä voi elää huoletta toisen siivellä, mutta suurinosa suomalaisista on köyhempiä taloudellisesti että henkisesti.

      Helpompi ottaa avioero ja siirtää omaisuus vaikka lapsille?

      Sitten vain nostamaan lainaa, jota tuskin koskaan saa maksettua takaisin.

      Terveisin sinkku

      PS:EU:n ruoka-apu jonoista saa hyvää ruokaa: muussia, makaroneja, lihasäilykkeitä, hernekeittoa ja maitojauhetta sekä jauhoja. Niillä pärjää pitkälle, vaikka eihän sellainen ruokavalio ole pidemmän päälle terveellistä.

    • Anonyymi

      Opiskele isännöitsijäksi koska niille on töitä koska niitä eläköityy nyt paljon.

    • Anonyymi

      Onko kellään mitään varsinaista kokemusta? Toistaiseksi ei ole tullut yhen yhtä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      59
      4680
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      163
      4258
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3882
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3845
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      48
      3665
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3488
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2440
    Aihe