matkailuauto matkaaja?

kertokaas

Kuinkas paljon kone kestää kilometrejä(keskiarvolta)diiselissä?
mitä on ne joita vanhemmassa käytetyssä kannattaa ehdottomasti katsoa?
ajettavuus?

9

2640

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konek

      Kestaa suunnilleen alusta loppuun.

    • Auto

      Se Matkaaja on se asunto osa siinä kokonaisuudessa,se alusta on ihan eri juttu,minkä merkkinen se alusta on??? ei siinä Matkaajassa mitään mootoria ole...

      • MB-320s

        Kaveri tarkoittaa varmaankin VW Transhotel tai Gra...? ( sori en muista miten kirjoitettiin .

        Tuo Transhotel on kuitenkin tranportterin akustalla ja isompi VW LT mallin alustalla .


      • öllölä
        MB-320s kirjoitti:

        Kaveri tarkoittaa varmaankin VW Transhotel tai Gra...? ( sori en muista miten kirjoitettiin .

        Tuo Transhotel on kuitenkin tranportterin akustalla ja isompi VW LT mallin alustalla .

        ducaton ja transitinki alustalla.


      • alkuperäinen....
        MB-320s kirjoitti:

        Kaveri tarkoittaa varmaankin VW Transhotel tai Gra...? ( sori en muista miten kirjoitettiin .

        Tuo Transhotel on kuitenkin tranportterin akustalla ja isompi VW LT mallin alustalla .

        tätä tarkoitin....eli tästä etsin tietoa?(kone kestää alusta loppuun:)hyvä vastaus!vaa paljonko keskivertosesti on loppu?


    • Hönö

      Olen nähnyt Mitsubishin alustallakin olevia matkaajia. Pieni koppisia. Kykkä alustat kestää käyttöä, jos niitä käytetään oikein.

      • kestäää

        J5-pösö on ketänyt reippaan 500 000.
        Ilman turboa, laiska, mutta kestävä.


    • B.B.Virtanen

      Joskus työläännyn näihin palstoihin. Tässäkin henkilö etsii ystävällisesti kysyen asiantuntijoita ja yksi vastaa heti että "kestää alusta loppuun" ja muut jäävät kiistelemään siitä, mille alustoille Matkaajia on rakennettu. Yksikään "asiantuntija" ei vastannut itse kysymykseen.

      Painiskelen itse saman ongelman parissa. Budjetti on äärimmäisen tiukka mutta asuntoauto pitäisi saada. En ole asiantuntija mutta tähän asti käytettyjen markkinoilta on selvinnyt mm.:

      -Fiatin rakenne ei voi olla läpeensä huono koska niitä on valtavan paljon niin Suomessa kuin myös esim. Saksassakin. 2.5D on jotenkuten OK mutta 2.5 turbodiesel liikuttaa kuusimetristä Fiatia hämmästyttävän iloisesti. (ja viisastelijoille: tarkoitan tällä että itse luottaisin Fiatiin)
      -bensakoneinen on ostohinnaltaan ja kunnoltaan edullinen vaihtoehto. Hinnat ovat alhaalla ja autoilla ajetaan alle 10000 km/v ja kunto sen mukainen eli aika usein ovat hienokuntoisia pelejä. Vastaavasti näillä saanee varautua melko huimiin bensakuluihin (toisaalta, vertaa isolla bensa-autolla vedettyyn vaunuun??)
      -ainakin Fiatin tyyppivika on 5-vaihteen hajoaminen. Vika ilmennee kaiketi siten että vaihde ei pysy päällä vaan saattaa nykäyksessä tms. pompahtaa vapaalle ja se on merkki siitä että vaihteisto alkaa olla remomtin tarpeessa. Syynä lienee 5-vaihteen heppoinen mitoitus. Toisaalta, huolella käytettynä eli oikein ajettuna 5-vaihde kestänee hyvinkin sen 250 tkm minkä autokin.
      -ja ne kilometrit: markkinoilla on aika vähän 250 tkm ajettuja autoja. Yli 300 tkm ajettuja on todella vähän eli näistä voitaisiin päätellä keskivertoasuntoauton korjausten kannattavuusrajan kulkevan jossain täällä 300 tkm tietämissä. Alle 200 tkm ajettu saattaa olla täysin ehjä ja siisti. Bensakoneisilla ja "pienillä" eli noin 5-metrisillä, neljän makuupaikan autoilla on usein vm. 90 ajettu vasta reilu 100 tkm.

      Toivottavasti näistä havainnoista on jo jotain apua.

    • urpourputtaja

      tuohon viitosvaihteen hajoamiseen on syynä käyttäjä. Kun ajetaan alle 80 kmh pitäisi ajaa nelosella, vitoselle se on liian hidas vauhti ja laatikko ei voitele kunnolla. Samat ongelmat on ducatoissa, hiacessa ym .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7876
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5460
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4842
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      76
      3547
    5. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      153
      3462
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2045
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2041
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1869
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      45
      1748
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      39
      1697
    Aihe