polvessa, kertoo uusi tanskalaistutkimus. Yllätys yllätys, sillä somalit ovat ylivoimaisesti surkein porukka. Sama on Suomessa.
Länsimaista tulevat pärjäävät suunnilleen samalla lailla kuin tanskalaiset, mutta muualta tulevilla on suuria vaikeuksia opinnoissa ja työllistymisessä.
"Peruskoulun päättötodistuksessa tanskalaisnuorten keskiarvo on 7,3. Toisen polven ei-länsimaisten maahanmuuttajien keskiarvo on vain 5,9. Tämä ero heijastuu myös jatko-opintoihin. Kolmekymmentävuotiaina 79,5 prosenttia tanskalaisista on suorittanut ammatillisen tutkinnon, mutta toisen polven maahanmuuttajista vain 64,5 prosenttia.
Ainoa ei-länsimaisten maahanmuuttajien ryhmä, joka pärjää kantaväestölle työllisyydessä ovat vietnamilaiset naiset, jotka pääsevät tasan samaan lukuun. Muiden maahanmuuttajaryhmien vertailuarvot ovat välillä 73-91, mutta somalit ovat aivan omalla tasollaan indeksiluvulla 48.
Kolmannen sukupolven ei-länsimaiset maahanmuuttajat eivät saa juurikaan parempia peruskoulun päättötodistuksia kuin vanhempansa.
Tilastot kertovat karua kieltään siitä, että kotoutuminen ei onnistu. Ei-länsimaisten maahanmuuttajien jatkuvasti kasvava osuus väestöstä tulee siis tekemään Tanskasta tulevaisuudessa aina vain köyhemmän, poliitikko Morten Uhrskov Jensen kirjoittaa."
Tietyt maahanmuuttajaryhmät eivät kotoudu edes kolmannessa
26
118
Vastaukset
- Anonyymi
Somalit ovat kyvyttömiä ihmisiä pääosin.
- Anonyymi
Ei voi kotiutua koska rassismi ja liian pienet asunnot.
- Anonyymi
Jos annetaan suurempi asunto niin on "rassismi" ja liian suuri asunto.
- Anonyymi
Mutta tätä sakkia eli muslimeita hallitus tänne haluaa.
- Anonyymi
No eihän muslimit kotoudu, onhan se tiedossa.
- Anonyymi
hyvin ovat kotiutuneet mutta ne olisi pitänyt suomalaistaa ei kotiuttaa
- Anonyymi
Ovatko tummat kotoutuneet tuhannessa vuodessa?
- Anonyymi
Avaus on faktaa, tässä linkki.
https://denkorteavis.dk/2020/danmarks-statistik-ny-rapport-ingenforbedring-af-integrationen-i-tredje-generation/
Suvakit muuten valittaa hirveästi valvontaan näistä jutuista, niillä ei kestä pää. - Anonyymi
Tällä kelillä ei ulkona kaapusakkia näy, kämpässään tärisevät.
- Anonyymi
Laskevat hanoista kuumaa vettä ja lämmittävät sähköuunilla. Tulee kotoinen ilmasto asuntoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laskevat hanoista kuumaa vettä ja lämmittävät sähköuunilla. Tulee kotoinen ilmasto asuntoon.
Tuossa on perää, tiedän.
- Anonyymi
Onhan nuo kotiuneet meillä Suomessa hyvin. Ensimmäiset somalit on ihan samanlaisia kuin viimeksi tulleet. Paljon lapsia tekevät eli tekevät jotain
- Anonyymi
No niin tekevät.
- Anonyymi
Somalit eivät pärjää missään länsimaassa hyvin.
- Anonyymi
Somaleilta puuttuu kyvyt ja halut.
- Anonyymi
mene Itä-Keskukseen, siellä näet tilanteen; 30 vuotta täällä olleet eivät ole tehneet päivääkään mitään tuottavaa työtä, sossu maksaa kaikén hienon elämän tälle roskasakille, ja vihreät rahtaavat niitä lisää tänne.
- Anonyymi
Matala ÄO? Ei muuta selitystä.
- Anonyymi
Joku Tanskan persujen valeuutinen.
- Anonyymi
Tuossa ylempänä on linkki Tanskan valtamedian uutiseen.
- Anonyymi
Kuinka hyvin romanit ovat sopeutuneet?
- Anonyymi
Eli eivät ole.
- Anonyymi
Kuinka kauan ovat olleet täällä eivätkä vieläkään ole. Ehkä nyt tulleet ovat kotoutuneet vuonna 3000. Tai sitten eivät.
- Anonyymi
Somalit eristäytyvät suomalaisesta yhteiskunnasta, niin he tekevät myös muissa länsimaissa, missä heitä on.
- Anonyymi
1,36 miljardia meni mamujen elättämiseen vuonna 2018, Kelan mukaan.
- Anonyymi
Jokainen euro on liikaa noihin täipäihin.
- Anonyymi
Onko Ohisalolla ratkaisua asiaan?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464482Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232929Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412692Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781669Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1091532- 511251
- 851174
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996