Tietyt maahanmuuttajaryhmät eivät kotoudu edes kolmannessa

Anonyymi

polvessa, kertoo uusi tanskalaistutkimus. Yllätys yllätys, sillä somalit ovat ylivoimaisesti surkein porukka. Sama on Suomessa.

Länsimaista tulevat pärjäävät suunnilleen samalla lailla kuin tanskalaiset, mutta muualta tulevilla on suuria vaikeuksia opinnoissa ja työllistymisessä.

"Peruskoulun päättötodistuksessa tanskalaisnuorten keskiarvo on 7,3. Toisen polven ei-länsimaisten maahanmuuttajien keskiarvo on vain 5,9. Tämä ero heijastuu myös jatko-opintoihin. Kolmekymmentävuotiaina 79,5 prosenttia tanskalaisista on suorittanut ammatillisen tutkinnon, mutta toisen polven maahanmuuttajista vain 64,5 prosenttia.

Ainoa ei-länsimaisten maahanmuuttajien ryhmä, joka pärjää kantaväestölle työllisyydessä ovat vietnamilaiset naiset, jotka pääsevät tasan samaan lukuun. Muiden maahanmuuttajaryhmien vertailuarvot ovat välillä 73-91, mutta somalit ovat aivan omalla tasollaan indeksiluvulla 48.

Kolmannen sukupolven ei-länsimaiset maahanmuuttajat eivät saa juurikaan parempia peruskoulun päättötodistuksia kuin vanhempansa.

Tilastot kertovat karua kieltään siitä, että kotoutuminen ei onnistu. Ei-länsimaisten maahanmuuttajien jatkuvasti kasvava osuus väestöstä tulee siis tekemään Tanskasta tulevaisuudessa aina vain köyhemmän, poliitikko Morten Uhrskov Jensen kirjoittaa."

26

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Somalit ovat kyvyttömiä ihmisiä pääosin.

    • Anonyymi

      Ei voi kotiutua koska rassismi ja liian pienet asunnot.

      • Anonyymi

        Jos annetaan suurempi asunto niin on "rassismi" ja liian suuri asunto.


    • Anonyymi

      Mutta tätä sakkia eli muslimeita hallitus tänne haluaa.

    • Anonyymi

      No eihän muslimit kotoudu, onhan se tiedossa.

    • Anonyymi

      hyvin ovat kotiutuneet mutta ne olisi pitänyt suomalaistaa ei kotiuttaa

    • Anonyymi

      Ovatko tummat kotoutuneet tuhannessa vuodessa?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tällä kelillä ei ulkona kaapusakkia näy, kämpässään tärisevät.

      • Anonyymi

        Laskevat hanoista kuumaa vettä ja lämmittävät sähköuunilla. Tulee kotoinen ilmasto asuntoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laskevat hanoista kuumaa vettä ja lämmittävät sähköuunilla. Tulee kotoinen ilmasto asuntoon.

        Tuossa on perää, tiedän.


    • Anonyymi

      Onhan nuo kotiuneet meillä Suomessa hyvin. Ensimmäiset somalit on ihan samanlaisia kuin viimeksi tulleet. Paljon lapsia tekevät eli tekevät jotain

      • Anonyymi

        No niin tekevät.


    • Anonyymi

      Somalit eivät pärjää missään länsimaassa hyvin.

    • Anonyymi

      Somaleilta puuttuu kyvyt ja halut.

    • Anonyymi

      mene Itä-Keskukseen, siellä näet tilanteen; 30 vuotta täällä olleet eivät ole tehneet päivääkään mitään tuottavaa työtä, sossu maksaa kaikén hienon elämän tälle roskasakille, ja vihreät rahtaavat niitä lisää tänne.

    • Anonyymi

      Matala ÄO? Ei muuta selitystä.

    • Anonyymi

      Joku Tanskan persujen valeuutinen.

      • Anonyymi

        Tuossa ylempänä on linkki Tanskan valtamedian uutiseen.


    • Anonyymi

      Kuinka hyvin romanit ovat sopeutuneet?

      • Anonyymi

        Eli eivät ole.


      • Anonyymi

        Kuinka kauan ovat olleet täällä eivätkä vieläkään ole. Ehkä nyt tulleet ovat kotoutuneet vuonna 3000. Tai sitten eivät.


    • Anonyymi

      Somalit eristäytyvät suomalaisesta yhteiskunnasta, niin he tekevät myös muissa länsimaissa, missä heitä on.

    • Anonyymi

      1,36 miljardia meni mamujen elättämiseen vuonna 2018, Kelan mukaan.

      • Anonyymi

        Jokainen euro on liikaa noihin täipäihin.


    • Anonyymi

      Onko Ohisalolla ratkaisua asiaan?

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      70
      7946
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5492
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      66
      5415
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      118
      2422
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1119
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      49
      1089
    Aihe