Olen 16v poika ja oon halunnut tulla uskoon. Noin puolen vuoden ajan oon rukoillut, lukenu Raamattua ja käyny kirkossa ja yrittänyt pitää Jumalaa ja Raamattua totena mut silti mä joka aamu herään ja eka ajatus on etten edellenkään usko Jumalaan. En osaa nähdä rukouksia jne tärkeinä vaikka haluaisin koska mul ei oo mitään varmuutta Jumalan todellisuudesta. Kuukausi sitten päätin lopettaa tän valheessa elämisen mut silti toivoa että tulisin uskoon (olen siis joskus kokenut sellaisia hetkellisiä about 1 min kestäviä tilanteita jolloin oon ollut varma Jumalan olemassaolosta).
Sitte varsinaiseen aiheeseen. Esiaviollinen seksi on synti Raamatun mukaan ja on surullistä että osa uskovaisista kiistää tämän. He ovat vaan liian itsekkäitä noudattaakseen tätä sääntöä ja keksivät tekosyitä ettei sitä tarvitsisi noudatta. Minä lupasin viimeisen puolen vuoden ajan itselleni meneväni puhtaana avioliittoon mut nyt oon sitäkin alkanut kyseenalaistamaan. Jos olisin uskossa aivan varmasti pidättäytyisin seksistä ennen avioliittoa mut en tiiä pidättäydynkö jos en usko. Sillonhan pidättäytyisin turhaan. Jos menisin nyt sänkyyn jonkun kanssa katuisin sitä hel.vetisti jos tulisin uskoon. Mua myös vähä pelottaa et jos alan harrastaa seksiä siitä tulee ihan itsestäänselvyys jossa ei oo enää mitää mielenkiintoa. Jos pidättäytyisin seksistä ennen avioliittoa (ja avioliitossakin jonkinlaisissa rajoissa) niin siitä ei tulisi itaestäänselvyyttä ja seksi pysyisi yhtä mielenkiintoisena ja nautinnollisena asian. Tästä en varmasti tiedä mut sanoin vaan päättelyn perusteella. Ajatukset on ihan sekasin enkä tiiä mitä pitäs ajatella tai tehdä. Pyydän että voisiko joku ulkopuolisen näkökulmasta sanoa pari lohduttavaa sanaa tai auttaa jotenkin?
Kristinusko ja seksi
Anonyymi
2
67
Vastaukset
- Anonyymi
Ja näiltä nettihörhöiltä menet kysymään tuollaisia. Saat vain arvata mitä vastauksia saat. Mutta onhan se hyvä välillä testata mitä ajatuksia nettihörhöjen päästä lähtee.
- Anonyymi
Voitko vinkata jotakin parempaa paikkaa jonne voisin asiasta mennä puhumaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka343514- 113078
- 1382739
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032625Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742605- 411418
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61268Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3961135Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos501043Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6870