Joka ei usko se tuomitaan ... !

Anonyymi

Yksi ainoa saarnaaja ja apostoli voi saarnallaan tuhota miljoonia ihmisiä. Tuollaisia on ollut paljon maailman sivu Jeesusksesta sekä Paavalista alkaen ja Hitlerin kautta nykypäivän johtajiin. Yhden ainoan saarnaajan työ ja mielipide voi johtaa täyteen tuhoon.

Esim. tuo yksi voi saarnata: Naudan lihan syöminen johtaa helvettiin ja kidutukseen, mutta sitten alkaa joku karjapaimen saarnata: Naudan lihan syöminen on pakollista kuoleman uhalla ja täystuho on valmis.

Profeetta (pbuh) eräässä tapauksessa kutsui kääntymään islamiin ja kutsuttu lausuikin uskontunnustuksen, mutta hän oli profeettaa (pbuh) vastaan siinä, että sanoi: KAIKKIEN SAARNAAJIEN JA PYHIEN YKSILÖIDEN PITÄÄ TUHOUTUA , kun taas profeetta (pbuh) oli sitä mieltä, että kaikkien syntisten kansojen pitää tuhoutua.
Julistettiin kilpailu ja päätettiin katsoa aikojen lopussa kumpi oli oikeassa.

Olen asioita pohtiessani tullut siihen tulokseen:

1. Yksi saarnaaja voi tuottaa miljoonille ihmisille epäonnnen elämään ja jos tuo saarnaaja tuhotaan seuraa siitä, että epäonnea ei enää ole; tosin ei asiat käänny myöskään onneksi, vaan välitilaksi. Ei ole epäonnea, mutta ei myöskään täyttä onnea.

2. Yhden syntisen kansan kuolema voi tuoda onnen yli sadalle muulle kansalle. Syntisen kansan tuho johtaa väistämättä monien muiden onneen.


Tarkoitan tällä: ON PAKKO OTTAA VASTAAN JEESUS. JOKA EI OTA VASTAAN JEESUSTA JOUTUU NIIDEN JOUKKOON, JOTKA YKSI AINOA SAARNAAJA ON TUHONNUT SAARNALLAAN. Joka ei ota vastaan Jeesusta hän on matkalla kohden epäonnea. Saarnaajan saarna tulee joka tapauksessa tuhoamaan kokonaisia kaupunkeja ja miljoonia ihmisiä. Jos otat vastaan voi olla mahdollista löytää onni???

14

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mölyä

    • Anonyymi

      Yksi sääntöjen vastainen eli jeesus.

    • Anonyymi

      Jeesus ei tiennyt edes valon nopeutta, mutta puhui jumalan valosta 🤣

      • Jeesus itse on se valo hengelinen valo ei se joka näkyy sienkin hän asettanut kohdalleen.


      • Anonyymi
        kotiko kirjoitti:

        Jeesus itse on se valo hengelinen valo ei se joka näkyy sienkin hän asettanut kohdalleen.

        Muutatte tulevaisuudessa tarinaa, jeesus onkin valokuidussa kulkeva henki, eli tekoäly.
        Nämä jutut jatkuvat loogisena jatkumona vuosisadasta toiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muutatte tulevaisuudessa tarinaa, jeesus onkin valokuidussa kulkeva henki, eli tekoäly.
        Nämä jutut jatkuvat loogisena jatkumona vuosisadasta toiseen.

        Siis eihän tähän havaintoon tarvita, kun hieman päättelykykyä.
        Johtuuko raamatun muistiluku sokeuteen tapahtumaketjujen ymmärryksessä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Muutatte tulevaisuudessa tarinaa, jeesus onkin valokuidussa kulkeva henki, eli tekoäly.
        Nämä jutut jatkuvat loogisena jatkumona vuosisadasta toiseen.

        Tulevaisuus on kristityille todellien,joka on edessä päin,maalilman luoja ole mikään teloäly se kin muutten katoaa,tieto käy turhaksi,kuten sanassa on kerrottu.Entäs sitten mihi joutuvat älyniekat.
        Kyllä se on niin ettei sanan mekitys metä voimaansa tänänkään aikana,se mitä on kirjoitettu raamatus sivulle,ne käyvät toteen kirjaimellisesti.


    • Anonyymi

      Jeesuksella on valta kaikkiin tämänmaailan ihmisiikin.Hänessä on elämä saavat elää jotka tuntevat Jeesuksen.

      • Anonyymi

        Miten minä havaitsen hänen valtansa minuun ?


      • Anonyymi

    • Jeesuksen puhe on ihmiskunnna jakaja,hän jakaa kahteen ryhmään toinen rymä menee ijankaikkiseen kadotukseen,toinen rymämenee elämään Jeeusen yhteyteen taivaaseen.
      Ja tuomio on tämä: valo on tullut maailmaan, mutta pahojen tekojensa tähden ihmiset ovat valinneet sen asemesta pimeyden. Joh 3:19

    • Anonyymi

      > Yksi ainoa saarnaaja ja apostoli voi saarnallaan tuhota miljoonia ihmisiä. Tuollaisia on ollut paljon maailman sivu Jeesusksesta

      Jeesus ei saarnoillaan ole tuhonnut, eikä tuhoa ketään. Mutta viestisi kyllä näyttää pohjustavvan niiden tuhoa, joiden ajatuksia sinä et hyväksy ja se on kyllä huolestuttavaa.

    • Anonyymi

      Luukkaan evankeliumin mukaan ei välttämättä tarvitse uskoa Jeesukseen pelastuakseen. Siellä mainitaan henkilöitä jotka eivät ole Jeesuksesta tienneet tai kuulleet mitään, ja silti ovat nousseet taivaallseen kirkkauteen ja pelastuneet. Jumala siis pelastaa muitakin kuin pelkkiä Jeesuksen seuraajia.

    • Anonyymi

      Kaikista tuhoisin saarnaaja oli "uskon puhdistaja" Martti Luther, juuri ennen kuolemaansa hän kirjoitti Juutalais-vastaisen kirjan ja sen ohjeiden mukaan toimi natsi aatu toimi.
      Hetken työ ikiaikoihin vaikuttaa Isäinmaahan ja maailmaan. Saas nyt sitten nähdä kuinka Luther selviää tästä mokasta. Vai kävikö hänelle ettei selvinnyt perille asti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe