Täytyisi myydä kerrostaloasunto Seinäjoella. Kuka välittäjä on halvin?
Halpa kiinteistönvälittäjä
10
162
Vastaukset
- Anonyymi
Jos hinta on tärkeämpi kuin osaaminen ja työn laatu, minkä takia ottaisit halvan välittäjän sotkemaan asioita? Tee itse, saat parempaa vielä halvemmalla.
- Anonyymi
Hyvää ja halpaa ei taida löytyä
- Anonyymi
Ne halvimmat on sellaisia tee se itse välittäjiä eli laittavat vain kuvat nettiin ja odottavat että joku tarjoaa pyyntisumman eivätkä tee asian eteen mitään. Moni noista halvoista tsi-välittäjistä ei edes ole paikkakunnalla vaan jossain muualla Suomessa..
Parasta kun ottaa jonkun kalliin ja tinkii sen kanssa palkkiosta. Kyllä ne pudottaa jopa puolet niistä normipyynneistään kun vain tinkaa. Ja toinen hyvä tapa on myydä kokonaan itse. - Anonyymi
Missä osoitteessa se on, paljonko neliöitä, montako huonetta, mikä valmistumisvuosi, paljonko hoitovastike ja paljollako myisit sen?
t. ostaja - Anonyymi
Jos mun tarttis asunto-osake myydä nii en mä halvinta välittäjää kattelisi. Mä ottaasin jonku esim Kätkänahon tms jolla on meriittiä, mielellään sitä maksaa siitä et kaikki hommat tulee hoidettua tyylillä ja ennen kaikkea oikein (ei tarttis jälkeenpäin sitte takuta pykälä viidakossa).
- Anonyymi
Asunto-osake rinnastetaan irtaimiston kauppaan. Voit myydä sen itse. Netissä on palveluita joissa voi kohtuuhinnalla laittaa kuvat ja sopia esittelyt. Pankkikin tekee sinulle ne kauppakirjat muutamalla satasella, tai joku juristi. Ei vaadi välittäjää, kunhan kirjaat mitä myyt, sisältyykö jotain irtainta kauppaan, vai pelkkä osake. Milloin asuntoon pääsee asumaan, miten kauppasumma maksetaan. Ei ihan rakettitiedettä. Kiinteistökauppa onkin sitten ihan eri asia. Sitä ohjailee omat määräykset ja lait.
- Anonyymi
Halvin on se jolla on korkein myyntihinta miinus välityspalkkio, kohtuullisessa myyntiajassa.
Pienin välityspalkkio ei kerro mitään, eikä ole yleensä se kannattavin asiakkaallekaan. Pikku palkkiolla pitää myydä nopeesti ettei tule välittäjälle myyntikuluja, yleensä menee alihintaan. - Anonyymi
Halvimmasta en tiedä, mutta minun taloani tällä hetkellä myy Jani Sippola. Hän on hyvin reipas ja hoitaa työjuttuja 24/7. Pitää näyttöjä ahkerasti ja tekee myynnin eteen hyvin töitä! 👍
- Anonyymi
Eikö myyjän tehtävä ole tehdä kaupat ja myydä asunto?
Ahkeruudesta ei saa lisäpisteitä. Olennaista on tuleeko kaupat vai ei.
Kiinteistövälittäjinä häärää Seinäjoella kyllä surkeaa väkeä. Ei mitään koulutusta alaan, ei myyntikokemusta mistään
Ei ihme, että moni asunto on ollut myymättä kuukausia.
Miksi joku maksaa tuhansia euroja välityspalkkiota täysin osaamattomalle ihmiselle?
- Anonyymi
Jani on ahkera poika ja meillä käy joka päivä siivoamassa ja hoitaa lumityöt. Tekee jopa 30 tunnin työpäiviä ilman taukoa ja vapaa-aikoinaan toimii supersankarina ja pelastaa maapallon. Jos aikaa jää niin käy kastelemassa kukatkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417014
- 323948
- 463367
- 402959
- 172736
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472107- 402068