Halpa kiinteistönvälittäjä
Täytyisi myydä kerrostaloasunto Seinäjoella. Kuka välittäjä on halvin?
6
113
Vastaukset
- Anonyymi
Jos hinta on tärkeämpi kuin osaaminen ja työn laatu, minkä takia ottaisit halvan välittäjän sotkemaan asioita? Tee itse, saat parempaa vielä halvemmalla.
- Anonyymi
Ne halvimmat on sellaisia tee se itse välittäjiä eli laittavat vain kuvat nettiin ja odottavat että joku tarjoaa pyyntisumman eivätkä tee asian eteen mitään. Moni noista halvoista tsi-välittäjistä ei edes ole paikkakunnalla vaan jossain muualla Suomessa..
Parasta kun ottaa jonkun kalliin ja tinkii sen kanssa palkkiosta. Kyllä ne pudottaa jopa puolet niistä normipyynneistään kun vain tinkaa. Ja toinen hyvä tapa on myydä kokonaan itse. - Anonyymi
Missä osoitteessa se on, paljonko neliöitä, montako huonetta, mikä valmistumisvuosi, paljonko hoitovastike ja paljollako myisit sen?
t. ostaja - Anonyymi
Jos mun tarttis asunto-osake myydä nii en mä halvinta välittäjää kattelisi. Mä ottaasin jonku esim Kätkänahon tms jolla on meriittiä, mielellään sitä maksaa siitä et kaikki hommat tulee hoidettua tyylillä ja ennen kaikkea oikein (ei tarttis jälkeenpäin sitte takuta pykälä viidakossa).
- Anonyymi
Asunto-osake rinnastetaan irtaimiston kauppaan. Voit myydä sen itse. Netissä on palveluita joissa voi kohtuuhinnalla laittaa kuvat ja sopia esittelyt. Pankkikin tekee sinulle ne kauppakirjat muutamalla satasella, tai joku juristi. Ei vaadi välittäjää, kunhan kirjaat mitä myyt, sisältyykö jotain irtainta kauppaan, vai pelkkä osake. Milloin asuntoon pääsee asumaan, miten kauppasumma maksetaan. Ei ihan rakettitiedettä. Kiinteistökauppa onkin sitten ihan eri asia. Sitä ohjailee omat määräykset ja lait.
- Anonyymi
Halvin on se jolla on korkein myyntihinta miinus välityspalkkio, kohtuullisessa myyntiajassa.
Pienin välityspalkkio ei kerro mitään, eikä ole yleensä se kannattavin asiakkaallekaan. Pikku palkkiolla pitää myydä nopeesti ettei tule välittäjälle myyntikuluja, yleensä menee alihintaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Liikenne topissa
Mitäs liedenpohjassa tekeillä ku kuus kutosen liikenne katkaistu..poliisioperaatio4311024Naisen vessakäynti suhteen alussa
Mä olin ihastukseni kaa viettämässä viikonloppua. Eka kertaa yövyin miehen luona. Toisen yön jälkeisenä aamuna mulla meni vatsa aivan sekaisin. Oltiin1407521Maisa se jaksaa valehdella
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/28acb452-15ff-470d-80c3-511ad69abec0 Taas on syytön, taas on todisteita jotka jossain vaiheessa paljastaa Ma2086235- 233455
Karanteenimääräyksiä rikkovaa ei rangaista.
Ulkomailta tuleva koronatartuttaja saa Suomessa liikuskella ja juhlia estoitta. Omantunnon kysymys on noudattaako karanteenimääräyksiä toista on mones1502410