Äärikansalliset ryhmät ovat käyneet keskusteluja uuden europarlamenttiryhmän perustamiseksi. Ryhmään kuuluisivat ainakin Ranskan Marine Le Penin Rassemblement National, Italian Matteo Salvinin Lega, Itävallan Heinz-Christian Strachen FPÖ ja Suomen Perussuomalaiset.
Le Pen, Salvini ja Strache ovat vastaanottaneet tai olleet vastaanottamassa rahaa Kremlistä, ja kaikki heistä ovat julkisesti vastustaneet EU:n Venäjälle asettamia talouspakotteita, Tikkanen kirjoittaa tiedotteessaan.
– Perussuomalaiset ovat halukkaita liittymään ryhmään Venäjältä rahaa vastaanottavien Putin-mielisten puolueiden kanssa. Nämä ilmiöt ovat Euroopalle haitallisia, ja siksi kaikkien vastuullisten voimien on yhdistettävä voimansa ja taisteltava tätä vastaan. On surullista, jos isänmaallisuus kääntyy kansainvälisen yhteistyön vastustamiseksi ja Venäjän vasalliksi alistumiseen, Tikkanen sanoo.
EU:ta vastustavia ryhmiä näyttää Tikkasen mukaan yhdistävän Venäjä-mielisyys.
Totuus ääripersuista
4
53
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulostaa loistavalta ryhmältä, jesssss ,on niihin vihreiden hinttari-puunhalaajiin jo kyllästyttykin , kerrankin kunnon miehekästä toimintaa, hyvä!
- Anonyymi
Ei varmaan muut voi vaikuttaa mihin venakot rahojansa laittaa. Tottakai ne tukee kaikkia EU vastaisia tahoja. Päämäärät vain on erit, kukaan ei haula Venäjästä EU:n korviketta eikä siitä siihen edes olisi joten koko Venäjä-jankutus on pelkkää propagandaa.
- Anonyymi
Äänestäjät varastivat Trumpin vaalivoiton ja äärioikeisto ottaa sen asein takaisin.
- Anonyymi
"Äänestäjillä" viittaat ilmeisesti dominion-vaalikoneisiin joilla lisättiin Bidenille tarvittavat äänet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813172Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823629Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361379Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1471299Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151264Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S131179- 811061
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184943