Nyt nimittäin mittarit pyörii vinhaa vauhtia ja pakkanen eikun nousee!!! Ihanaa......
Oletteko jo varautuneet kunnon sähkölaskuihin?
Anonyymi
1953
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
lämmitän puulla.
Ei sähkölämm,ole kuin ,yks pläntti lattialämpöö suihkuhuone..takkaa poltan ky kylmenöö
Vihreät pirut nosti sähkön hinnat taivaisiin
ei äänestää halliuspuolueita
enkä minä Vihreitä paskoja, usasta ne vai höpäjää
Caruna juhlii ja haavisto pokkaa?
Suomi24 verhoutuu violentinpunaiseen laskunmaksunpäivään. Sehän on hienoa.
Miten se sähkölaskun hintaan vaikuttaa...?
Kiitetään Vihreää Pölväsi Haavistoa nousevista sähkölaskuista
Hallitus taas nostamassa sähköveroa.
Pekka on tyytyväinen, kun sähkönsiirtomaksut hipoo taivaita.
Tyhmälle kansalle Pekka viittaa kintaalla.
Kaupunkilaiset maksavat korkeiden sähkönsiirtohintojen muodossa maalla asuvien mahdollisimman häiriöttömän sähkön saannin.
Eikä Pekka ole ainoa. Myös verkkomme opmistavat ruotsalaset, jenkit ja aussit kiittävät.
Siellä nyt Pekka Haavisto sähkötakan lämpöisessä loimussa hymyilee konjamiinilasi kätösissään, maireasti napsujen välissä hymyjää... Ah... Kuinka ihan kallista... :) On vahingoniloinen kun kauppasi valtiomme yhteistä kantasähköverkkoa Autraliaan Rotchildien omaisuudeksi.
Vaihdoin juuri lämmitysjärjestelmä uudenaikaisiin R32 ilmalämpöpumppuihin. Kunhan eteläsuomen kelit pysyvät kylmimmillään alle -35C pakkasissa , niin ei hätää.
vanhenmat mallit olikin lähinnä pikku pakkasille,
Sopii muistaa viherhuunakkeiden ja törkydemarien ja vasemmiston ajama sähköautobuumi myös näin pakkasella kun kulutus huipussaan.
Kun kovasti virtaa latauksissa haukkaavia täyssähköautoja on runsaasti, seuraa kova sähkönhinnan nousu, ja myös autottomat ja pienituloiset työssä käyvät joutuvat maksajiksi ja rosvovaltio maksattaa vielä yksityisellä kuluttajalla kahta sähköveroa laskussa :(
Poliittinen järjestelmämme on luonut "molokin kidan" kohtuuttomista veroista ihan kaikessa tarpeellisessa/ välttämättömässäkin , ymmärtäisi, jos ylellisyysveroja, mutta alv. on ruumisarkuissakin ja hautaukseen liittyvissä jne.
Käytännössä kehdosta hautaan matkalla on pirusti alvia ja moninkertaista verokuppausta:(
Italiassa asuneena voin sanoa.....Paaaaaaljooon halvempaa on ja mukavampaa kuin täällä pakkasissa.Muutaman vuoden päästä takaisin kun eläke alkaa.Ei kiinnosta romahtanut Suomi eikä Lappi pätkääkään.
hallitus aina muistaa isoja firmoja niille tulee tukijaisia sähköön