Ad blue jäätyy reilussa 10 pakkaus asteessa, miten sen saa pysymään sulana esim päivän autossa jos on 30 pakkasta ja auto pihalla?
Entinen ei tarvinnut tätä litkua
Ad blue talvella vain miinus 11
14
401
Vastaukset 14
- Anonyymi
Ei tarvi uudetkaan dieselit, paitsi scr-dieselit.
- Anonyymi
Onko ministerin bemareissa sama tekniikka, vai jotenkin ohitettu järjestelmä??
- Anonyymi
Itsellä ensimmäinen talvi AdBlue autolla ja tänään ainakin starttasi -26 pakkasella ihan nätisti.
- Anonyymi
Kyllä oikea diesel pyörii ilman ureaa .
- Anonyymi
Ei se urea tee siitä vähemmän oikeaa. Jos häiritsee niin saahan adbluen poistettua ilman että aiheuttaisi muutoksia auton käytössä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se urea tee siitä vähemmän oikeaa. Jos häiritsee niin saahan adbluen poistettua ilman että aiheuttaisi muutoksia auton käytössä.
Dieselmoottorihan ei toimiakseen tarvitse ureaa. Ei, vain yksi tekniikka, scr-tekniikka, jolla vähennetään nox-päästöjä Euro6-tason vaatimusten mukaiseksi, sitä tarvitsee.
Tämä tekniikka on suosittua saksalaisissa dieselautojen puhdistustekniikassa, mutta ainoa käytössäoleva se ei ole.
- Anonyymi
Nokilekat saa saastuttaa niin paljon kuin huvittaa, jos paleltaa tai kalina häiritsee
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/tyhjakayntiaanesta-raastupaan-volkswagenin-dieselhuijauksen-taustat-avautuvat/- Anonyymi
Harmi pilata vääristyneet mielikuvasi, mutta jos pieniä päästöjä haet, niin diesel on ainut valinta.
- Anonyymi
Ne vaan nuo vanhat moneen kertaan täälläkin jo kommentoidut tarinat sinua motivoi. Uusia ei taidakaan olla tarjolla. Nuo tuon ajan dieselautot ovat nykydieseleihin verrattuna melkoisen erilaisia.
No jostain kai se on ammennettava sinunkin ’polttoaineesi’..... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne vaan nuo vanhat moneen kertaan täälläkin jo kommentoidut tarinat sinua motivoi. Uusia ei taidakaan olla tarjolla. Nuo tuon ajan dieselautot ovat nykydieseleihin verrattuna melkoisen erilaisia.
No jostain kai se on ammennettava sinunkin ’polttoaineesi’.....Niin, tuo artikkeli oli viisi vuotta vanha. Sisältö, jota siinä käsiteltiin koski ennenkaikkea vuosia 1999-2006. No tyypillistä tuolle kestotrollille joka tapauksessa, juuttunut johonkin menneen ajan tarinoihin....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harmi pilata vääristyneet mielikuvasi, mutta jos pieniä päästöjä haet, niin diesel on ainut valinta.
Hollannin ympäristöasioista vastaavan ministeriönTNO:n tutkimustenmukaan ero kuorma-autojen ja henkilöautojen välillä on selvä: dieselmoottoristen kuorma-autojen typen oksidien päästöt pysyvät raja-arvoissa myös todellisessa ajossa, mutta henkilöautojen eivät.
Esimerkiksi Euro 6 -normin mukaisen Mercedes-Benz Actros 1848 -kuorma-auton päästöiksi mitattiin 250mg typen oksideja ajokilometriä kohden. Samalla tavalla mitattuna Euro 6 -normin Mercedes C 220 CDI -henkilöauton typen oksidien päästöiksi mitattiin 643mg.
https://yle.fi/uutiset/3-8836746
Dieseliä mätkitään taas: Autoista pölähteli testissä jopa sata kertaa sallittua isompia hiukkaspäästöjä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/f83f84f3-845d-4509-a267-4036061832ea
Dieselautoilijat sabotoivat itse suodattimiaan – hävytön ilmiö kymmenkertaistaa päästöt: ”Tahallista kotiympäristön tuhoamista!”
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/037e10d3-f6e8-49cd-81d4-4a45cdc18e0d
- Anonyymi
eikö se volkkari kulje ilman kustakin vai seisauttaako tietokone auton?
- Anonyymi
Kunnon jenkki avolavalla. Päästöt 1000g/km Ei paljoa kiinnosta teidän ilmasto intoilu.
- Anonyymi
Mulla Lada 1200,laittoivat ajokieltoon liiallisen pakokaasujen takia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771600
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.105807En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493