Herra Jeesus tulee pian?

Koronakriisi, lumikaaos Etelä Suomessa.
Nämä ovat niitä viimeisiä vitsauksia ja sitten tulee loppu?
Ilmasto lämpenee, ei kun siis tulevaisuudessa kylmenee, mikä on nyt jo nähtävissä, kun katsomme Euroopan karttaa.
Pienoisjääkausi on nyt alkamassa ja se kestää tiedemiesten mukaan 200-300 seuraavaa vuotta.
Nyt äkkiä se Jeesus tänne, ennen kuin kuolemme kakki täällä Pohjolassa kylmyyteen!
1388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuokaa äkkiä rahat meille! Jeesus on jo lähtenyt temppelistä kohti planeettaamme!

Pastori Helsingistä.

Äänestä

Ai on vai? Pittää sitten lähttee aurroommaan tie aaki..

Äänestä
  • Ei tarvii aurata. Jahvella on liekinheitin, jolla hän sulattaa lumet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei tarvii aurata. Jahvella on liekinheitin, jolla hän sulattaa lumet.

    Poroilla hän ratsastaa pilvessä.

    Äänestä

Sulawesin saarelta, Indonesiasta on löydetty 45000 vuotta vanha ihmisen tekemä sian kuva. Uutisen mukaan voi olla vanhempikin.
Hämmentävä juttu kaiken kaikkiaan. On tehty huomattavasti ennen maailman luomista.
Ei tällaista pitäisi sattua. Uutiset pitäisi tarkastuttaa jollakin sopivalla uskonoppineella.

Äänestä
  • Pudota viimeinen nolla pois niin voi olla lähempänä oikeaa.

    Äänestä

Job.38:4 Biblia (1776) Kussas silloin olit, koska minä maan perustin? Ilmoita se, jos sinulla se ymmerrys on. Sananl.8:27-29

Äänestä

Silloinhan ihminen osannut jo 45 000 vuotta sitten kirjoittaakin. Joskin meille suomalaisille kulttuurievoluutio tuli vähän jälkijunassa kun meidän kirjoitustaidon oppimisemme tapahtui vasta joku sata vuotta sitten. Olemme olleet niin eristäytyneitä ettei meillä ole ollut piirtelyvälineitä eikä kyniä millä kirjoitella kuin vasta vähän aikaa sitten.

Äänestä

Meitä suomalaisia ei voi tarkastella samalla evoluutiomittarlla kuin mitä ihmiskuntaa yleensä. Me olemme kuin ne eläimet sillä autoilla saarella kun olemme kärvistelleet täällä pohjolan perukoilla ja Siperian hyytävässä kylmyydessä. Meillä on aivan eri kehityskulku kuin mitä muulla ihmiskunnalla, koska emme ole risteytyneet muiden kanssa eikä sattuma ole muovannut meitä yhtä viisaiksi.

Kun mennään vain jotain satoja vuosia taaksepäin niin meidän evoluutio oli niin alkutekijöissä että emme tienneet mikä kynä on ja mitä sillä tehdään. Kaivelimme kepillä maata ja asuimme maakuopissa. Ruotsalaiset asuttivat hiljalleen kaupungit ja evoluutio lähti vauhtiin kun meistä tuli nopeasti lähes samanlaisia ihmisiä kuin muistakin. Muutamassa sukupolvessa tapahtui se evoluutiohyppäys mikä muilla on viennyt kymmeniä tuhansia vuosia.

Äänestä

Evoluutiossa pitää muista se, että kaikkialla ympärillämme tapahtuu evoluutiota. Evoluution vauhti vain vaihtelee.
Koronavirus on hyvä esimerkki, kuinka evoluutio on muovannut siitä hyvin lyhyessä ajassa toisenlaisen ja paljon helpommin tarttuvan viruksen.

Evoluutiota voi siis tapahtua hyvin hitaasti tai hyvin nopeasti ja kaikkea siltä väliltä.

Äänestä

Kyllä tulee, mutta advikävään tulee ikävissään kumikaaos. Muutenhan tämäkin ilmoitettaisiin ikäväpalstalla.

Äänestä

Varokaa pilkkaamasta. Vitsaukset on vasta alkaneet ja pahempaakin on vielä tulossa. EteläSuomen lumikaaos on vain pieni tapahtuma.

Äänestä
  • Pilkkaamme taikauskoisia uskonharhoissaan eläviä pölvästejä, jotka ovat mielestään niin tietäviä, vaikka eivät tiedä yhtään mitään. Luulosairaus on pahin sairaus, joka uskovaisilla on.

    Viruksia ja lumikaaoksia on ollut kautta ihmiskunnan historian ja myös sitä ennen.
    Tälläkin hetkellä on maailmassa n. 500.000 huomattavasti tappavampaa ja vaarallisempaa virusta kuin korona, jotka ihan hyvin voivat tarttua ihmiseen. Ihmisiä on AINA kuollut sankoin joukoin kulkutauteihin.
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Espanjantauti
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_surma

    Lumikaaos ei ole mitään verrattuna tulevaan pienoisjääkauteen, jonka kesto tulee olemaan 200-300 vuotta. Merkit tulevasta on jo nähtävissä sään kylmenemisen osalta mm. pohjoisella pallonpuoliskolla. Siperiasta alkunsa saava jääkausi tulee olemaan suurempi koettelemus meille kuin korona koskaan pystyisi olemaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koronakriisi, lumikaaos Etelä Suomessa.
Nämä ovat niitä viimeisiä vitsauksia ja sitten tulee loppu?
Ilmasto lämpenee, ei kun siis tulevaisuudessa kylmenee, mikä on nyt jo nähtävissä, kun katsomme Euroopan karttaa.
Pienoisjääkausi on nyt alkamassa ja se kestää tiedemiesten mukaan 200-300 seuraavaa vuotta.
Nyt äkkiä se Jeesus tänne, ennen kuin kuolemme kakki täällä Pohjolassa kylmyyteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu