Miksi olemme riippuvaisia juuri Googlen hakupalvelusta, vaikka tarjolla olisi muitakin.
Oletko koskaan ajatellut, miksi teet kaikki hakuisi netissä Googlen hakupalvelussa, etkä vaikkapa käyttämällä Microsoftin Bing hakupalvelua tai Yahoo! Inc. yhtiön Yahoo hakupalvelua?
Oletko koskaan ajatellut, miksi teet kaikki hakuisi netissä Googlen hakupalvelussa, etkä vaikkapa käyttämällä Microsoftin Bing hakupalvelua tai Yahoo! Inc. yhtiön Yahoo hakupalvelua?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hyvä lisäkysymys voisi olla, miksi tarkoituksella edistämme Googlen aseman kasvamista, vaikka se ei kaikissa tapauksissa olisi välttämätöntä? Koska on vaihtoehtoisiakin ei googlen omistuksessa olevia samanlaisia palveluita.
Itse käytän DuckDuckGo:ta
Sama täällä.
Puhu vain omasta puolestasi. En edes muista milloin olisin viimeksi käyttänyt jotain googlea.
Meikäläinen käyttää DuckDuckGO:ta. Hyvä hakupalvelu. Käytän myös Linuxia.
Höpö höpö. Eläkkeellä 64-vuotta, ok-talo, ei velkaa 30 vuoteen ja säästöissä osakkeissa/arvo-osakkeissa/talletuksissa 280 000 euroa. Osoite: Keski-Suomi Jyväskylän lähellä.
Mutta ei silti varaa ostaa uutta tietokonetta.
Taidat olla vielä peruskoulussa. Meistä muista suurin osa on käyttänyt Internettiä jo lähes 30 vuotta, joten ....
Sun vakoiluohjelma ei näytä toimivan. Käytän bingiä enkä ole rekisteröitynyt googlen palveluihin. W10 on käytössä ja Edge, koska kyllästyin tupertamaan linuxien ja firefoxin kanssa jo vuosia sitten.
Ei haittaa, amazonaws.com on aina silti sinuun yhteydessä.
On hyvä laittaa linux koneeseen!
https://ubuntu-fi.org/lataa-ubuntu/
ja voi käyttää Tor verkkoa:
https://www.torproject.org/download/
tai sen selainta ja sitten etsiä tietoa:
https://duckduckgo.com/
monesta paikasta saaa tietoa ja opastusta kuinka suojata kone ja mitä tekee ja etsii netissä.
Kaikki älyttömät puhelimet on hyvä heittää kaatopaikalle.
On kymmeniä muitakin Linux-versioita eli distroja:
https://distrowatch.com/
Googlea käytän koska eniten hakutuloksia, Googlella löytyy tietoa.
Eikä ole mitään merkitystä mitä Google tietää hauistani, ei yhtikäs mitään.
Google pläjäyttää alkuun hakuun sopivat mainokset, ja vasta sitten varsinaiset hakutulokset. Duckduckgo ei näytä kuin hakutulokset, ja on siksi tehokkaampi hakukone.
Eikö Google tiedä hauistasi? :)
Google harvoin löytää mitään tiettyä, vaan näyttää tuloksissa tyhjänpäiväistä roskaa, joita muut ihmiset ovat liittäneet hakusanoihin. Google yleistää asioita liikaa. Monesti tuloksissa on paljon sellaisia otsikoita, joista en edes ymmärrä miten liittyvät hakusanojen kokonaisuuteen.
Ja usein tulokset ovat juuri päinvastaisia mitä haet. Esim. jos googlaa miten vaikka jonkun pilvipalvelun voi laittaa pois päältä, google näyttää artikkeleita, missä kerrotaan miten se laitetaan päälle, jos on pois päältä.
Hyvä kysymys. Joskus juuri monopolia kohtaan tuntemani vastenmielisyyden takia yritin käyttää aktiivisesti MS:n Bingiä. Muuten hyvä hakukone, mutta se ei vain läheskään aina löydä. Mukavuudenhalu sai palaamaan takaisin Googleen.
Googlesta on mukavuus kaukana, kun joutuu silmillä suodattamaan mainostulokset pois varsinaisista hakutuloksista. Onneksi on parempiakin vaihtoehtoja.
Erittäin hyvä kysymys. Olen tehnyt testiä asialla. Olen miehenä hakenut huvikseen googlella 39 numeroisia naisten kenkiä. Ei mene kauaa kun minulle rupeaa tulemaan mainoksia naisten kengistä. Kokeilin sitten haken erästä sairautta jota minulle ei siis ole ja rupesi tulemaan lääkkeiden, sairaaloiden yms mainoksia. Vaihdoin duck duck go käyttäjäksi ja mainokset hiipuivat. Nyt voin hakea mitä tahansa ilman roskapostien lisääntymistä.
Google on ehkäpä tehokkain hakukone. Jos minulla on tarvis sille, niin käytän sitä vain kilkkaamalla itseni ensin Tor verkkoon ja googletan siellä ilman mainospaskan vaivaa.
Jos käyttää Android-puhelinta, niin kannattaa ruksia kaikki (varmaan jotain 100 kpl) yhteistyökuviot pois, ja lisäksi poistaa aika-ajoin "mainostunnus" tjsp. puhelimen asetuksista. Lisäksi on hyvä vältellä Chrome-selaimen käyttöä.
Minä olen kaikki mainokset suodattanut pois AdBlockerillla,
Huono blokkeri, koska ei suodata kaikkia mainoksia. Myös sen suorituskyky on heikko.