Lihasvoiman treenaaminen kuntosalilla on asiantuntijan mielestä ikäihmiselle sauvakävelyä tärkeämpää – 90-vuotiaskin voi vielä lisätä lihasmassaa
https://yle.fi/uutiset/3-11738363
Ei ole koskaan myöhäistä.
90 vuotiaskin voi kasvattaa lihasmassaa
6
151
Vastaukset
- Anonyymi
Pelkkä hyvä kunto ei riitä...
- Anonyymi
On siis odotettava vielä 13 vuotta ennen kuin treenaus alkaa tehoamaan.
Viimeiset 11 vuotta ovat olleet katabolian aikaa. 65v > 77v välillä painoni on pudonnut 1kg/vuosi vauhtia josta muutoksesta pieni osa on rasvaa. Netto lihasta on kadonnut vähintään 600g vuodessa.
Muutos näkyy varsinkin reisissä mutta katoa on myös pakaroissa ja selässä.
Maven maksini on tippunut vajaassa 3:ssa vuodessa 20kg ja normitangon hack kymmenisen kiloa. Pohjakyykkyä ei toinen polveni enää hyväksy.
Siis 9-kymppisenä varsinainen herääminen ja vahvistuminen. Kun uskon asiantuntijoita!- Anonyymi
Niin, teillä horkkaajilla on vähän eri asia kuin naturaaleilla. Teette enemmän voimaa mutta horkka lisää lihasta siinä sivussa. Niinkuin horkka siivittää myös hyviä voimatuloksia, vaikka ette sitä myönnä. Sitähän te aina sanotte "ei ole hyötyä salilla, kunhan vain muuten horkkailen. Ei aiheuta haittoja, ei edes auta syöpää". Mutta kun aiheuttaa ja tulostasot voisit puolittaa jos et käyttäisi.
Naturaaleilla pitää lisätä lihasmassaa kun ikää tulee lisää, kuten myös lihasvoimaa.
Juurikin tätä kauhean hirveää bodausta pitäisi tehdä. Jos ottaisi asioista selvää niin voisi ehkä ymmärtää että muukin liikunta on tehokasta kuin juuri se mitä itse harrastaa. Se hack kyykky syvään on vain yksi harjoite, niinkuin muutkin kyykky variaatiot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, teillä horkkaajilla on vähän eri asia kuin naturaaleilla. Teette enemmän voimaa mutta horkka lisää lihasta siinä sivussa. Niinkuin horkka siivittää myös hyviä voimatuloksia, vaikka ette sitä myönnä. Sitähän te aina sanotte "ei ole hyötyä salilla, kunhan vain muuten horkkailen. Ei aiheuta haittoja, ei edes auta syöpää". Mutta kun aiheuttaa ja tulostasot voisit puolittaa jos et käyttäisi.
Naturaaleilla pitää lisätä lihasmassaa kun ikää tulee lisää, kuten myös lihasvoimaa.
Juurikin tätä kauhean hirveää bodausta pitäisi tehdä. Jos ottaisi asioista selvää niin voisi ehkä ymmärtää että muukin liikunta on tehokasta kuin juuri se mitä itse harrastaa. Se hack kyykky syvään on vain yksi harjoite, niinkuin muutkin kyykky variaatiot.Kiitoksia kannustuksesta! Ymmärrän lausuntosi siten, että jos jatkan yöi 10 vuotta jakunuttta, massiivista horkkaamistani 9-kymppiseksi niin lihasmassani ja voimatasoni laskevat mutta jos lopetan horkkaamisen 9-kymppisenä ja jatkan natuna niin lihakseni ja voimatasoni putkahtavat reippaaseen nousuun.
Mistähän johtunee, että minua nuoremmat, 72v nuorempaan suuntaan ukot ovat voimatasoltaan heikompia eikä lihasmassakaan ole mainittava?
Alle 40-kymppisissä on muutama piikkikaveri joka myös näkyy. Miksi ei näy vastaavia natuja?
Kyykyt ovat todellakin vain yksiä harjoitteita. Mave tarvitsee vastapainoksi vahvan vatsan. Yläkerta erilaisia punnerruksia mutta penkkiä pidän itselleni tarpeettonana. Leukoja myös lisäpainoilla. Nyt vanhemmiten myös eri taljoja mutta vaihdellen.
Yritän hidastaa tehon ja terävyyden hävikkiä. Rinnallevedot raakana polvien yläpuolelta ovat tyypillinen "herättäjä". Samoin kaikkea muutakin tangolla ja käsipainoilla. Voimakestävyydestä perusvoiman kautta maksimiin. Ne mitkä pystyy niin täysillä, apinan raivolla. Nuoriso ei harrasta näitä paitsi salilla kävät lätkääjät.
- Anonyymi
Miksi näissä vastauksissa on aina niin paljon negaa?
Asiallinen aloitus ja kaikki aina vain negailee. Ei pelkästään tässä vaan jokaisessa ketjussa. Ei myöhäistä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841686Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2711584Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2851343Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691282- 57905
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66863- 46861
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40841Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48818