Voinko perustaa ruoankuljetuspalvelun kevytyrittäjänä?

Anonyymi

Olen pitkään haaveillut ruoankuljetuspalvelun perustamisesta, jossa asiakkaat voivat valita nettisivuilta ravintolan ja tilata ruoan, jonka me kuljettaisimme ravintolasta asiakkaan ovelle. (Kuten esim. Wolt tai Foodora) En kuitenkaan haluaisi perustaa mitään kunnollista yritystä, koska haluaisin tehdä työtä sivubisneksenä. Niinpä luin kevytyrittäjyydestä ja kuinka helppoa se olisi. Vastaan tuli kuitenkin se ongelma, että kevytyrittäjänä asiakkaat maksavat tilisiirtona laskun ja ruoankuljetusbisnekselle tilisiirto ei olisi mikään hirveän hyvä tai kätevä maksutapa. Silloin sain idean siitä, että voisiko perustaa kaksi eri pankkitiliä. Asiakkaat maksavat ruoankuljetusmaksut ensimmäiselle pankkitilille ja sitten päivän jälkeen laatisin kevytyrittäjä pankkitilillä laskun sille ensimmäiselle pankkitilille, jolloin saisin kaikki päivän rahat. Saattaa kuulostaa vähän monimutkaiselta, enkä ole yhtään varma kiertäisikö se joitain veroja tai kevytyrittäjä ehtoja. Jos näin on, niin minkälainen yritysmuoto minun kannattaa perustaa? Onko toiminimi oikea ratkaisu tähän?

0

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        37
        4936
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        82
        3506
      3. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        30
        2953
      4. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        61
        2935
      5. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        8
        2757
      6. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        55
        2280
      7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

        Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
        Ikävä
        39
        1778
      8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

        Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
        Kotimaiset julkkisjuorut
        9
        1700
      9. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1691
      10. Maailmassa monta

        On ihmeellistä asiaa. 😮
        Ikävä
        16
        1584
      Aihe