Helsingin evlut-seurakuntien aluejako

Mihin luterilaiseen seurakuntaan minut Helsingissä liitetään, jos muutan Töölöön, Kruununhakaan tai Kampin alueelle?

Seurakuntahan määräytyy asuinalueen mukaan Helsingissä. En kuitenkaan löytänyt sen tarkempaa tietoa, mikä alue minkäkin seurakunnan alaisuuteen kuuluu.

Missä pitäisi asua, kuuluakseen Tuomiokirkkoseurakuntaan?
953
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ja onko Johanneksen kirkossa lainkaan kaikille avoimia messuja/jumalanpalveluksia yms.?

En sellaistakaan tietoa löytänyt lainkaan. Oli vain avoimet ovet mainittu ja ajanvarausmahdollisuus tilaisuuksille.

Äänestä

Kauhea vuodatus sen puolesta, ettei palstalla saa kirjoittaa kuin luterilaisuudesta. Ja sitten kun pysyy aiheessa ja kysyy jotain luterilaisuudesta, ei kukaan viitsi vastata. Mieluummin vastataan johonkin toiseen aloitukseen, jossa saa lennättää lokaa ja puhua asian vierestä.

Menen muihin seurakuntiin sitten.

Äänestä
  • Voi sinuakin ihmisparkaa, kun pitää vain kulkea portosta porttoon, vaikka Jeesus antoi näin selvän käskyn.

    Kirkonkirjat ovat kuoleman kirjoja - ei Karitsan elämänkirjoja.

    "Sen porton viiniä, vihan viiniä, ovat kaikki kansat juoneet, kaikki maailman kuninkaat (esivallat)ovat irstailleet hänen kanssaan, ja kaikki maailman kauppamiehet ovat rikastuneet hänen vauraudestaan ja ylellisestä elämästään.
     "Minä kuulin taivaasta toisenkin äänen, joka sanoi: "Lähtekää pois, jättäkää hänet, te, jotka olette minun kansaani, ettette joutuisi ottamaan osaa hänen synteihinsä ettekä jäisi alttiiksi niille vitsauksille, joilla häntä lyödään."

    Kuninkaiden ja keisarien joukkoon on Saatana saanut vieteltyä myöskin ns. Tasavallat esivaltoineen.

    1Äänestä

Asia selvinnee soittamalla seurakuntayhtymään. Esimerkiksi Helsinginkadulla, joka jakaa Harjun ja Kallion asian ratkaisee kummalla puolen tietä asut.

-a-teisti-

Äänestä

Onko se Johanneksen kirkko lähinnä museonähtävyys ja joululaulujen pitopaikka?

Äänestä

Tässä on tietoa, voit hakea myös tarkemmalla katuosoitteella jos tarvitsee.
h****://www.helsinginseurakunnat.fi/artikkelit/seurakunnat

Äänestä

Ei poistot poista totuutta, miksi kuulua moraalittomaan järjestöön.

Äänestä

Töölö=Töölön srk
Kruununhaka ja Kamppi= Tuomiokirkko srk

Äänestä

Kiitos vastauksista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mihin luterilaiseen seurakuntaan minut Helsingissä liitetään, jos muutan Töölöön, Kruununhakaan tai Kampin alueelle?

Seurakuntahan määräytyy asuinalueen mukaan Helsingissä. En kuitenkaan löytänyt sen tarkempaa tietoa, mikä alue minkäkin seurakunnan alaisuuteen kuuluu.

Missä pitäisi asua, kuuluakseen Tuomiokirkkoseurakuntaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu