mutta myös Paavalia Uudesta Testamentista, sillä Jeesus sovitti syntimme ja UT sisältää Paavalin kirjeissä pelastuksen sanoman.
Saamme kiittää Jeesusta,
Anonyymi
25<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
KIITOS!
Paavalin kirjeissä on suuri siunaus meille, jotka uskomme!
Ilman muuta! Tämän hän lupaa teille:
1.Kor. <<3:12 Mutta jos joku rakentaa tälle perustukselle, rakensipa kullasta, hopeasta, jalokivistä, puusta, heinistä tai oljista, niin kunkin teko on tuleva näkyviin; sillä sen on saattava ilmi se päivä, joka tulessa ilmestyy, ja tuli on koetteleva, minkälainen kunkin teko on.<<
Siellä luvatussa paikassa teitä koetellaan sitten tulella.
<<Paavalin kirjeissä on suuri siunaus meille, jotka uskomme!<<
Siis, jos pidät tulistapaikkaa ja tulenliekkejä siunauksena.
Jeesusta kiitellään sitten kun lupaus on oikeasti pidetty. Toistaiseksi toimitus on pajasti myöhässä joten häntä on pidettävä vai tavallisena suurisuisena huijarina.
Mikä toimitus on myöhässä?
Mitä Jeesus todellisuudessa sanoi, on täysin epäselvää. Viidakkopuhelin efektin jäljiltä kaikki on pelkkien arvailujen varassa. Miksi Jumala ei osannut kirjoittaa?
Jaa-a, kyllähän siellä on mehevästi kirjoitettu/sanottu fariseuksista, joista yksi on ollut Paavali, joka Jeesusta surmatakseen, johti alkukristittyjen surmia ja oli lopulta Jeesuksen surman takana, koska kuului Suureen juutalaisneuvostoon.
Ainakin se on efekteillä tai ilman sanottua Jeesuksen sanoin, että ovat isästä perkeleestä ja vain valehtelevat. Ja jotakin vastaavaa muutakin tulenpalavaa haukkumista.
Ja tulinen paikkahan seuraajillekin on luvassa, mutta mitä murhansa jälkeen sitten Jeesus sanoisi Paavalista - pystyn oikein hyvin kuvittelemaan. Ja mitä sanoisi hänen nimissään Paavalia seuraavista pettäjistään - tuskin sekään olisi mitään kovin imartelevaa.
Ja hyvin ovat kirkkoisät osanneet sen viimeiseksi tuomioksi oppinormistossa punoakin, kun Jeesus tulee kiskomaan uskovaiset mullasta takaisin fyysisiin ruumiisiinsa ja vaihtoehtona on ikuinen elämä palaviin tulenliekkeihin. joka juuri on Paavalin opista oppinormistossa ja Lutherin mukaan sieltä poispääsemiseen on häviävän pieni mahdollisuus.
Lutherin arvion mukaan se nimenomaan on tuo tuli - kuten Paavalinkin sanoin kaikille, jotka hänen perustalleen rakentavat, mutta niin on katolisella kirkollakin, eikös sielläkin mennä kiirastuleen? Se on hienompi nimi helvetille, jos vaikka joku ei hoksaisikaan, että mistä paikasta on kyse.
Voi itku. En muuta sano.
Kiitän Aku Ankkaa hauskasta lapsuudesta.
Sinun hauska lapsuus näyttää venähtäneen hieman..
Meille oikeille jumalanlapsille se on normaalia.
Olisiko jo aika jättää tuo akuankkavaihe?
Minä kuvailisin Paavalin kirjeitä uuden testamentin talmudeiksi. Talmudit ovat kommentteja toorasta. Paavalin kirjeet ovat kommentteja evankeliumista jotka täsmentävät Jeesuksen oppeja .
Missä Jeesus käski tappaa, kaikki ne, jotka eivät häneen usko?
Paavalin kirjeet ovat kirjoitettu ennen evankeliumeja joten ne eivät voi myöskään kommentoida niitä. Paavalin kirjeillä on kuitenkin iso vaikutus evankeliumeihin ja niiden kristologiaan.
Varmaan sama asia kuin Sodoman. Kuollut meri.
Miten se on mahdollista kun Paavalin pelasti Damaskon tiellä Jeesus joka oli jo ylösnoussut.
Vai menikö alas? Uskontunnustuksen mukaan 'astui alas helvettiin', kun salamana ilmestyi?
Uskot siis, että Jumalan paratiisissa on syntiä ja että pahuus poistuu sinusta, jos uhraat Jumalan?
Siis mitä?
Kuule. Paratiisissa ei raiskata ihmisiä . Mieti ensin.
”Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.”
2 Kor 5:19
Valtava sanoma!
Kyllä - meille on aina Paavalin puheessa juutalaisille, ei kristityille, koska me, juutalaiset pelastuimme, kun Jeesus kirottiin Kristuksena ristille, te, teille kristityille Paavali teki Jahven määräyksestä kostouskonnon laittamalla teidän palvelemaan Baalia. Kun pistätte Paavalin puheissa te, teille ja me, meille kohdilleen, saatte siitä oikean sanoman irti.
Amen!