Järjestelmään muutos ettei työttömille ollenkaan rahaa vaan lipukkeet millä ei voi ostaa alkoholia eikä tupakkia. Itse kyllä hirnuisin pitkään kun tuollaiset luuserit kassalla. 500 eur itse nostan joka maananantai.
Työttömille ei rahaa ollenkaan.
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin... noita täysin alkoholisoituneita päihteiden väärinäkyttäjiä lipukemaksajia näkee kassalla aina silloin tällöin, ja koko jono menee sitten tukkoon kun kassa joutuu kutsumaan esimiehen paikalle lipukkeen hyväksymistä varten ja kuittaamiseen kassakoneeseen.
Ei kun lipukkeet kaikille vaan niin sitten kassajonot tukkeutuu jolloin täällä taas sitten itketään tästä 'lipukepelleilystä'...
ei kaikki työttömät juoppoja ole, ja myös työttömilölä on muitakin menoja kuin ruoka. esin sähkölaskut, vuokra tai kiinteistövero, lääkärilaskuja, lääkemenoja yms. Vaatteitakin on ostettava viiden vuoden välein.
tämä ei ollut tarkoitus, eikä asian ydin, vaan se että tuollaisen lipukkeen käsittelyyn kaupan kassalla menee 5 - 15 minuuttia, kun käteisellä tai kortilla se on hujaus vaan!
Töissä oleville ei rahaa ollenkaan.
Järjestelmään muutos ettei töissä oleville ollenkaan rahaa, vaan lipukkeet millä ei voi ostaa alkoholia eikä tupakkia. eikä aurinkolomia korona paratiisiin ja haureuteen.
Itse kyllä hirnuisin pitkään kun tuollaiset töissä olevat luuserit olisi kassalla.
500 eur turhakulutukseen itse nostan, joka maananantai kulutan turhaan.
Tuollaiset lipukejärjestelmät johtavat helposti siihen, että niitä aletaan kaupitella rahan saamiseksi. Ei hyvä.
Hahaaaa... meitaat että taannuttaisiin sota ajan lipukkseiin jolloin säännösteltiin ruokaa kansalle!! Hohhooo... älä unta nää. Säännöstelyn aika on mennyt kymmeniä vuosia sitten kun ruokaa oli vähän ja kaikille piti riittää.
Hyppää nyt jo 2000 luvulle ollaan sitäkin jo menty 20 vuotta! Jos ei aikuine osaa käyttää rahaa, olisi aika opetella.
Jos ei aikuinen osaa itseään elättää, olisi aika opetella.
Sinä odotat lipukkeita vesi kielellä, kun tiedät että lipukkeensaajat myisivät lipuketta vastaan saamansa elintarvikkeet puoleen hintaan, jotta saisivat edes hiukan kaljaa.
Kokkareilta voi käydä hakemassa aina mitä tarvitsee. Kuristusvaijerilla saa vielä lisänautintoa käynnistä.
Työttömille lipukkeet, joilla saa vain koiranruokaa! Ilman riittävää tuskaa ja häpeää työttömät eivät ikinä luo itselleen työpaikkoja.
Katkeruus ei kannata. Kokeile tyttömyyttä, tähän tottuu helposti eikä halua vaihtaa pois. Olisi aika vaihtaa jo levyä, tätä on toistettu jo kaksyt vuotta varmaan, eikä se miksikään muutu!
Mutta jos sulle se on elämä pitää tätä keskustelua yllä, niin ole hyvä vaan, kai siinäkin aika menee.