Vaikka en demari olekaan, niin annan suuren arvon pääministerin selkeälle lausunnolle.
Oli ennenvanhaan häpeällistä , etteivät SUOMETTUNEET porvaripoliitikotkaan uskaltaneet arvostella itänaapuria.
Tämä on varmasti lännessä havainnoitu myös. Ei nöyristelyä.
Oli ennenvanhaan häpeällistä , etteivät SUOMETTUNEET porvaripoliitikotkaan uskaltaneet arvostella itänaapuria.
Tämä on varmasti lännessä havainnoitu myös. Ei nöyristelyä.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Sanna Marin haluaa nostaa esiin itseään twiiteillä. Niinistö oli jo lausunnon antanut.
Twiitit eivät ole virallinen poliittinen kannanotto kanava , jota voitaisiin pitää valtiollisesti virallisena julkilausumana , joten esim. vaatimuksien esittäminen vastuullisessa poliittisessa asemassa ei ole tuollaista kanavaa käyttäen ,ehkä niinkään edullista omasta, eikä varsinkaan maan näkökulmasta katsoen ,vaan pikemminkin harkitsematonta mikäli sellaisia on suoranaisesti esitetty . Tuossa suhteessa kun on huomioitava että ulkopoliittinen vastuu virallisesti poliittisella sektorilla kuuluu ulkoministerille ja Presidentille ja pääministerin julkilausuma saattaa antaa sen käsityksen että se olisi virallinen valtiollinen kanta .
On todella hienoa, että Sanna Marin on ottanut itselleen Suomem ulkopolitiikan johdon presidentiltä ja hoitaa Suomen suhteet kaikkiin maihin.
Suomen ulkopolitiikassa tulee tästä lähtien näkymään hallituksen läpilyövä transsekventiaalinen feminismi.
Saattaa ääni muuttua kellossa kun tuolta suunnalta josta lausuma on annettu alkaa setelmaan vaatimuksia . Voi olla että ei paukut riitä vastustamaan niitä. Politiikka on diplomatiaa ei vaatimuksia. Liiat vaatimukset johtavat arvaamattomiin konflikteihin joten kaikkea ei pidä mennä laukomaan mitä mieleen pälkähtää eikä varsinkaan laukomaan julkisuuteen.
Sanna Marin kuuluu kaupan kassalle. Yksi surkeimmista PM:stä. Twiittailee ja on Voguen kannessa, siinä sen teot.
Täysin pihalla kansantaloudesta ja maailman politiikasta. Eikä todellakaan tiedä kuinka asioita hoitaa niin, että tästä maasta tulisi parempi paikka kansalaisilleen.
Persut ihan hysteerisina - Marin kehtasi arvostella Venäjää!
Heh...näinpä!:)
Ihme salaliittoteorioita teillä.
Terveisin: Vasemmistopersu
Veikkaan että Putin kuolee nauruun kun näkee maailman naiiveimman tyttösen twiitin. :DDD
Saattaapa kutsua Sannan venäjälle ja näyttää vähän "setän" otteita sannalle. Voi olla ettei enää oma feministinen ukko kiinnostakkaan kun saa kerrankin kunnolla. :DDD
Ymmärrän toki Marinin kannan mutta eikö sitä olisi voinut sitoa enempi EU.n yhteiseen kantaan t. Demokraatti-persu
On se rohkee, voi että. Ei kuule Venäjä jaksa paljoo kiinnostaa, koska ongelmia on niin pirusti omasta takaa tässä maassa ja koko haisevassa EU:ssa.
Mutta eihän kaltaisesi de.bii.li sellaista ymmärrä.
Marinin omassa hallituksessa rohkeutta riittää vaikka kaikille feministeille jaettavaksi:
Marin haukkui Putinin, Krista Kiuru apteekkarit ja Ohisalo ilmoitti, ettei pelkää natseja.
Haavisto ei pelkää edes Suomen lakeja.
Silti minä odottelen SDP:n silloisen puheenjoht. lupaamaa vappusatasta.
Vappu taas lähestyy, mutta satasta ei näy.
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja voisi vaatia ent. SDP:n puheenjohtajalta selitystä miksi huijasi äänestäjiä?
Minä en globalisteja arvosta mutta navalnille nostan hattua siinä on mies joka puolustaa arvojaan kunniakkaasti henkensä uhalla?
Marin voisi huolehtia kotimaan asioista myös:
Aikoinaan poistettiin lakimuutoksella ammattitutkintoa vastaava pätevyys, ihmisiltä jotka olivat toimineet ammatissa vähintään 3 vuotta, kyseinen suorite katsottiin tutkinnon veroiseksi.
Nyt näitä ihmisiä sitten kiusataan kaikenlaisilla aktivoinneilla ja kokeiluilla,
kun tiedostossa lukee että ei ole suorittanut ammattitutkintoa,
eivät tietenkään myöskään pääse alalleen enää työhön.
Mikäli Marin ja muu hallitus jaksavat mainostaa Suomea oikeusvaltiona niin kyseisten henkilöiden ammattipätevyydet tulee palauttaa takaisin.
Jos nykyhallitus ei halua sortaa oman maan työntekijöitä ja suosia halpatyövoimaa niin palauttavat ammattipätevyydet jotta ihmiset voivat palata työhönsä,
kovin mainostavat inhimillisyyttään sekä isänmaallisuuttaan mutta mitenhän käy.
Keskittyis Sanna laittamaan sen suomen talouden kuntoon eikä tuollaiseen turhanpäiväiseen populismiin. Presidentti hoitaa nuo ulkopoliittiset hommat (onneksi) eikä omahyväinen kaupan kassa.
Tuon lausunnon sisältä jota Tv:ssä on esitelty on hillitty .Siinä Marin kommentoi lähinnä demokraattisista toimitavoista ja tuo julki Eu:n kannan josta nousee tuo oppositio johtajan vapauttamis pyyde.
Jotenkin näyttää ylipäätänsä nuo kommetit asiasta kärjistetyiltä tuon lausuman suhteen ,kuten myös uutisoinnit joka suuresti hämmästyttää, sillä niistä saa äkkiseltään kuvan, että Marin olisi esittänyt suoranaisen vaatimuksen. Onko joku nähnyt sellaisen uutis lähetyksen jossa niin olisi tapahtunut ja jos on laittaisiko linkin? Vai luodaanko asian suhteen pölinää tyhjästä ilman asia pohjaa, joka ei ole kovin vastuullista?
Mariini pitää panna purkkiin ja laittaa Turkkiin.
Noinko pahalta se tuntuu kun Johtajaasi arvostellaan?
"Diplomatiassa ei tarvitse välittää tosiasioista": J. K. Paasikivi.
Taas saa hävetä demareiden toilailuja kuten kravatin oikomisia sekä "rahaa on" -lausuntoja.
Ei näillä ole häpyä. Ehdoin tahdoin ärsyttävät Venäjää. Kekkonen osasi pelata neukun kanssa ja sen takia saimme olla olemassa.
Mitä tuo kassaneiti luulee tällä saavuttavansa? Mitään muuta kuin ärsyyntyneen karhun joka käy vielä päälle eikä siinä auta olla eurostoliiton selän takana suojissa.
Kekkosen ajat ovat ohi. Ei enää tarvitse ottaa yötä päivää neukuilta suihin, vaikka te persut sitä kuinka toivoisitte.
Demareilta puuttuu sellainen tilannetaju sekä pelisilmä. Menevät nyt paskantärkeinä töksäyttelemään taas jotain sellaista joka saa vaan Venäjän vihaamaan meitä. Onko parempi olla rautaa taivas punaisenaan kuin että pitäisimme mölyt viisaasti mahassa? Minusta viimeinen vaihtoehto.
Suomen akkojen touhu lähinnä säälittää Venäjällä.
Pahimmassa tapauksessa tämä saa Venäjän tulemaan päälle kun ollaan niin typeryksiä kun kaivetaan verta nenästä.
Että meillä osaa olla hiton typeriä päättäjiä.
Kyllä on noloo moraaliposeeraamista meidän päättäjiltä kun samaan aikaan heikentävät sananvapautta ja vainoavat toisinajattelijoita täällä?
Kun Sanna Marin noin rehvakkaasti huutelee, täältä Suomen koskemattoman itärajan takaa suojista, niin toivottavasti on katetta huuteluilleen myös.
Mikä mahtaa olla Marinin puolison, Räikkösen sotilasarvo? Minkä arvoisen sotaherran tamperelainen Marinien perhe on valmiudessa lähettää rintamalle, kuolemaan isänmaansa, ja Navalnyin oikeuksien puolesta, jos välit Venäjän kanssa alkavat tulehtua?
Missään ei kerrota Räikkösen sotilasarvoa tai mainita armeijan köymisestä. Siksi mielessä olen melko varma, että tämä mies on demarityyppisesti vain siviilipalveluksen suorittanut.
Ei tarvii Sannan perheen miehen lähteä itärajalle juoksuhautaa kaivamaan routaiseen maahan, vaikka tulisi millainen sotilaallinen selkkaus. Kumpikin jää Tampereelle turvaan, vartoomaan, että mitenkähän tässä nyt rintamajoukoille käy,
Ja että toivottavasti oli hyvä ja Suomelle tarpeellinen se Sanna Marinin sotilaallinen avaus ja huutelu idän suuntaan.
Halla-ahokaan ei ole suorittanut asepalvelua. Mutta ei se ole myöskään huutelemassa Venäjän suuntaan ärsyttäviä moraalijuuteluita. Tässä mielessä Halla-aholla on selkee linja, ja kylmä järki päässä, mitä kannattaa pikkumaan tehdä ja mitä ei kannata tehdä.
Eihän Viro ja Latviakaan tuonne huutele, vaikka ovat NATO:n alla suojassa. Molemmat maat ovat ihan hiljaa tässä asiassa.
Suomi (varsinkin mitään ajattelemattomat demarit) kokee olevansa niin paskantärkeä että katsoo voivansa ojentaa vahingokseen suurvallan pääukkoa. Että iljettää tämä PASKANTÄRKEYS.
Viro Latvia ja Liettua sai omat ryöstetyt maansa takaisin - Suomi ei
Mitä hittoa sä sille nostat hattua. Eukolle joka ei ajattele että karhu voi herätä talviuniltaan. Ei ole terveellistä sohia karhua persiiseen.
Kekkonen tämän tajusi ettei ole terveellistä sohia karhua perseeseen. Sen takia saimme olla olemassa. Olkoon suomettumista tai ei, on viisautta elää rauhassa eikä haluta sotaan ja Venäjän vallan alle. Nyt tosin ollaan hurjasti paljon enemmän suomettuneita eu-kommunismin kanssa.
Demarit tekee ensin, sitten vasta korkeintaan jotain ajattelevat. Näin se aina on mennyt.
Viisas ihminen toimii niin että antaa karhun nukkua talviunta. Demareille kun ei ole sitä viisautta suotu, niin se on voi voi.
Suomi on mitätön kärpäsen paska maailman suurvaltojen rinnalla. Ei sano tätä halveentaakseni rakasta maatani, vaan tosiasian. Sen ei pidä mennä söhläämään asioiden kanssa jotka ei sille kuulu. On todellakin iljettävää että joku kassaneiti räksyttää maailman yhdelle johtavista ukoista ja suurvalloista.
Ei ne demarit ees häpee.
Muka ovat puolustavinaan Suomea, mutta kuitenkin antavat erään uskonnon tulla ja ottaa valta. Näin käy tulevaisuudessa ja Ruotsi, yllätysyllätys, on esimerkki siitä.
Sitten vielä kannattavat liittovaltiota mahdollisimman syvänä. Kaksinaamaisuus on häkellyttävää heillä.
Kekkonen ampui E-tykillä 1975 ja Neuvostoliitto kaatui. Kekkonen oli kansan mies, siksi sitä mollataan.
Nyt saa vapaasti marista, eikä kauppa käy. Siitäkin maksetaan.
Eihän Venäjän tarvitse kuin kieltää alueensa ylilennot Suomen alueen kautta tulevilta koneilta.
Siinä sitä sitten ollaan. Pitkään kehiteltyjen Finskin Kauko-Idän ilmareittien kanssa.
Puhekoulutuksessa opittua ja veronmaksajat maksaa!
https://www.youtube.com/watch?v=-Z2DSqJYgu0