Kovettumia jalkapohjissa
Moi! Olen 13v poika ja tykkään futiksesta. Välillä futistreenien jälkeen mulle tulee kovettumia jalkapohjiin. Ne ovat välillä vähän kipeitä kun mä juoksen pallon perässä tai LIIKUN vaan vähän enemmän. Voisko se ehkä johtua myös kosteista urheilu tossuista kun JALAT hikoo mulla. Sukat ovat tosi kosteet mulla monta kertaa ja dunkkaavat ihan sikana.
Moi! Olen 13v poika ja tykkään futiksesta. Välillä futistreenien jälkeen mulle tulee kovettumia jalkapohjiin. Ne ovat välillä vähän kipeitä kun mä juoksen pallon perässä tai LIIKUN vaan vähän enemmän. Voisko se ehkä johtua myös kosteista urheilu tossuista kun JALAT hikoo mulla. Sukat ovat tosi kosteet mulla monta kertaa ja dunkkaavat ihan sikana.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jalkoihin voi tulla pykimiä, kun iho kuivuu, paksuuntuu ja halkeilee. Ja pykimät voivat olla tosi kipeitä, syviä halkeamia, jotka saattavat jopa vuotaa vähän verta.
Urheilijoilla myös jalkojen sieni-infektiot ovat mahdollisia. Olisi parempi, jos yleisissä suihkutiloissa ei kävelisi paljain jaloin. Toki tartuntoja voi saada myös maaperästä.
Jos jalkojen ihossa ei ole infektiota (eli esim, sieni-infektiota), niin yksinkertainen ja helppo hoito on ihon rasvaus. Pese jalat miedolla pesuaineella (muuten olisin suositellut pelkkää vettä, mutta se ei hien hajua poista) ja rasvaa jalat hyvällä jalkavoiteella ja laita sukat sen jälkeen, ettei rasva sotke joka paikkaa. Helpoin on tehdä rasvahoito yötä vasten.
Voit kysyä, löytyykö äidiltäsi jalkavoidetta. Voit ostaa sellaisen ihan hyvin itsekin (jos kehtaat) vaikka jostain isosta marketista tai apteekista.
Jalkavoiteen pitäisi sisältää ureaa. Se kuorii ihoa eli pehmentää. Voit googlettaa asiaa itse. Tuotteita on monen hintaisia, mutta varmasti edullinen tuote käy ihan hyvin, kunhan siinä on pehmentävää ureaa.
No ei mun kovettumista tule verta kuitenkaan. Ne ovat vaan muuten välillä kipeitä ja ärtyneet. Käyn JOSKUS uimassa ja suihkutiloissa olen paljain jaloin yleensä. Pesen JALAT välillä saippualla suihkussa ollessani, tosin en aina. En oo käyttänyt jalkavoiteita mutta joskus voisi kokeilla voidetta ennen futistreenien alkua ennen kuin laittaa sukat ja lenkkarit jalkoihin. Voisihan se auttaakkin. Kerroit ureavoiteesta. Että se auttaa kovettumiin ja muuhun jalassa. Ehkäpä mun sukistakaan ei lähde niin ällö haju harkkojen jälkeen. Koulun terkkari tutki ja katsoi mun jalkoja yks kerta ja sanoi, että mun JALAT ovat terveet ja kunnossa. En kehdannut kuitenkaan sanoa mun JALKAHIENHAJUSTA. Se on niin noloo , ihan sairaan noloo. Mun JALAT tais vähän HAISTA terkkarin nenän edessä kun se tutki niitä. Olin pitkälläni selälläni penkin päällä. Se oli vaan se hikisten lenkkarien haju kun mun jaloissa vähän dunkkas.