Älkää ostako Rinta-Joupilta autoa

Anonyymi

Ostin Rinta-Joupilta netistä auton. Auton luvattiin olevan kunnossa. Olisin halunnut, että auto toimitetaan kotiin, mutta ilmoitivat etä saan sen nopeammin, jos haen lähimmästa liikkeestä.
No autoa hakiessani huomasin, ettei etupenkin selkänojan säätö toimi. Lupasivat korjauttaa sen. Auto vietiin korjaamolle, jolloin auton saaminen viivästyi kolmella päivällä. No ei sitä korjattu vaan ilmoitettiin, että se toimii kun sitä vähän räplää.
Ensimmäinen ajopäivä meni hyvin seuraavana auto ei käynnistynyt, vaa se jouduttiin viemään hinausautolla korjaamolle. Soitin Rinta-Joupille, että haluan purkaa kaupan. Luulin, että minulla on 14 vrk aikaa purkaa kauppa, koska olin auton netistä ostanut. Ilmoitivat, että minulla ei ole siihen oikeutta, koska auto oli toimitettu liikkeeseen. Ihmettelin tätä, koska olisin alun perin halunnut kotiin toimituksen ja että se oikeus purkuun voi mennä kun auto olikin toimitettu liikkeeseen.
Korjaamolta ilmoitettiin että akku oli ihan loppu ja jouduttiin vaihtamaan uusi akku. Liike ei suostunut sitä korvaamaan, vaan vaan väitti sen kuuluvan normaaliin huoltotoimenpiteeseen.
Hain auton äsken ja korjaamolta sanottiin, että koeajossa huomattiin, että ratti on vinossa ja alustasta kuuluu kolinaa. En minä sitä naisihmisenä ollut huomannut. Soitin Juipillle ja siellä sanottiin, että he eivät maksa korjausta.
Olen omistanut nyt auton 10 päivää ja vituttaa niin, ettei mitään rajaa.
Mitä voisin tehdä? Eikö minulla tosiaan ole oikeutta purkaa kauppaa?

10

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käyttäjä on kusettaja. SYYTÄ EDELLISTÄ OMISTAJAA. Itse en pidä koko joupista mutta itse tuotte piilovikaset vaihdossa ja seuraava saa ne teidän herkut ..... missä rehellisyys käyttäjä....te olette kusettajia......

    • Anonyymi

      Jos sinulla on esim sähköposti että haluat etämyynnin, niin voi onnistua.
      Tämä liikkeeseen toimitus oli vain joupin kikkailua.
      Mikäli pystyt tämän esittään niin ei pitäis olla ongelma.
      Mutta jos ei kirjallista löydy. Niin sitten vaikeaa. Säästä kaikki postit ja muut paperit ja laita kuluttajasuodaan. 1-2 vuoden päästä tulee päätös. Kerran se rumpa käytiin läpi ja voitettiin.

    • Anonyymi

      Minkä paikkakunnan liikkeestä ostit niin se kertoo jotain.

      • Anonyymi

        Lapualta ja oon pettynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lapualta ja oon pettynyt.

        Olen aloittaja, mutta ei ole Lapualta vaan itä-suomesta.


    • Voi hyvä naisihminen sieltä Itä-Suomesta!

      Mistään ei nyt käy ilmi, minkähintaisesta, minkäikäisestä ja kuinka paljon ajetusta autosta on kysymys. Auto ei nimittäin saa olla liian vanha eikä ns. "liikaa ajettu!"
      Etkö ollut mistään kuullut, että käytetty auto - sitä vanhempi kuin se on - on ennen kauppaa tutkittava tarkoin etukäteen.
      Tällä palstalla on ainakin pari vuosikymmentä puhuttu siitä, että myynnissä olevien autojen vikoja pyritään aivan tarkoituksella salaamaan.
      Siksi en edes oikein ymmärrä, mitkä ovat ne painavat syyt, joiden perusteella olet päättänyt toimia näin. Harmi, ettet hoksannut tätä liikkeestä toimittamisasiaa.
      Olen ammatikseni 20 v. opettanut nuoria aikuisia lain kiemuroihin, joten tiedän mm. että yksityishenkilöostajan alkuperäinen tarkoitus on se, millä on tässä merkitystä.
      Sinun on siis pystyttävä sähköposteilla tms. näyttämään, että tämä oli alkuperäinen tarkoituksesi, - eli eräänlainen kaupan ehto, siis se, että arvelit aivan oikein, etäkaupalla on 14 pv:n katumisaika, mistä syystä tahansa.
      Ellet tätä pysty luotettavasti näyttämään, olet heikoilla.
      Toisaalta voidaan myös sanoa, että myyjä on tehnyt sinulle vastatarjouksen, jonka sisältö eroaa omasta tarjouksestasi keskeisiltä osiltaan niin, että auton toimituspaikka ei olekaan kotipiha, vaan on muuttunut ja silloin tekemäsi aikaisempi tarjous ei enää ole voimassa. Näin siis Kauppalain mukaan.
      Oikeuteen asiaa ei kustannusten vuoksi kannata viedä, mutta Kuluttajansuojaa -siis Kuluttajariitalautakuntaa kannattaa ainakin yrittää. Kuluttajasuojan tarkoitus on olla kuluttajan, siis sen heikomman osapuolen puolella.
      En ymmärrä niitä höpinöitä, että asian käsittely veisi Kuluttajariitalautakunnassa pitkään.
      Omien kokemuksien mukaan jo runsaassa viikossa on puhelimitse otettu yhteyttä ja pyydetty tarpeellisia lisätietoja. Kuluttajasuojasta ollaan sitten yhteydessä myyjäliikkeeseen.
      Itsekin joudun harva se vuosi puuttumaan asioihin, koska myyjät yrittävät aina vakuuttaa, ettei valittaminen kannata.
      Kaikki tämä edellyttää, että teet netissä ilmoituksen, jossa vain täytät valmiin lomakkeen pyydetyillä yksityiskohdilla. Asuinpaikkakunnalla ei ole väliä.
      On kuitenkin pidettävä mielessä, että lautakunta voi vain suositella, mutta arvioni on, etteivät suuret liikkeet halua menettää mainettaan.
      Lopuksi on tärkeää huomata, että Rinta-Jouppeja on kaksi eri yritystä.

      Onnea matkaan!

    • Anonyymi

      Kerrankin huippuhyvä vastaus. Kiitos siitä kirjoittajalle.
      En ole asianomistaja. Mutta paljon kiitoksia kun joku jaksaa vastata kunnolla täällä.
      Toivon että jutun aloittajalta löytyy s.posti jossa sovittu etämyynti ja saa kaupan perutta.

    • Anonyymi

      Kiitos asiallisesta kommentista. Eikö autoliikkeellä tosiaan ole mitään korvausvastuuta, vaikka autossa on ilmennyt näin paljon vikoja 10 vrk.n sisällä ostosta.?
      Mitään säpoa minulla ei ole oston tiimoilta, koska kaupat sovittiin puhelimitse.

      • Anonyymi

        " Eikö autoliikkeellä tosiaan ole mitään korvausvastuuta, vaikka autossa on ilmennyt näin paljon vikoja 10 vrk.n sisällä ostosta.?"

        Jos autosi on vuosimallia 2019 jolla on ajettu 20tkm niin tottakai on vastuuta.

        Mutta jos autosi on 1997 mallinen, 400tkm niin sitten ei.

        Kysymys on siitä, että onko auto siinä kunnossa, kuin se ikä ja kilometrit huomioiden kuuluisi olla.

        Et missään vaiheessa ole kertonut mikä auto on kyseessä, liekö tarkoituksellista.


    • Anonyymi

      Täytä nyt ihmeessä se kuluttajasuojan lomake ja laita asia pikaisesti vireille.
      Kirjoita itselle vielä muisti lista miten asia meni ja soita joupin johtajalle.
      Pysy asiassa ja perustele myyntitapahtuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2253
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      12
      1436
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1387
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1160
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      63
      1139
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1010
    Aihe