Onko liian pieni moottori ?

Hei te kokeneet Caravaanarit !
Onko liian pieni moottori Toyota Corolla 1.3 i, vm-98, lähteä kesälomareissuun eri puolille Suomea noin pienellä moottorilla ?
Vaununa on Soliferin vaunu 860/990 kg ( vanha )
Onko kellään kokemusta ?
Kuinka paljon moottori rasittuu jos ajetaan erilaisissa maastoissa ?
Autossa 2 aikuista ja 4 lasta ,yhteispaino n. 280 kg
kiitos
[email protected]
253304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

kun joka mäkeen hyytyy. 1.6 kuulostais paremmalta.

Äänestä

pilaat lomasi jos lähdet sillä

Äänestä

kyllä se on kuule liian pieni kone vaunu hommiin,kyllä se vaan näin on tosi asia..

Äänestä

Ei ihme jos muut ärsyyntyvät karavaanareista jos on niin idiootti että lähtee tollasella nuhapumpulla tientukkeeksi. Ton oli pakko olla provo. Ei karavaanarikaan voi noin tyhmä olla.

Äänestä

Itte vedin 900kg vaunua 2.0 l Nissanilla enimmäkseen. Vaihdoin 1.6 Toyota Corollaan hyyty mäkiin, vaunuilu väheni selvästi. Siinä särkee auton ja omat hermot.

Äänestä

hiljaisen liikenteen aikaan jos ei ole hellesää. "Reissaaminen" voi aiheuttaa stressiä.

Äänestä
  • Kyllä se on niin että veturin omamassan tulee olla alkaen 1400 kg,hevosvoimia alkaen 150 ja vääntöä alkaen 20 newtonia ennenkuin lähtee muun liikenteen sekaan pienenkään (omamassa 800kg-).
    Tämän pienemmillä vetureilla vaarannat oman ja muitten turvallisuuden kun vaunu ohjaa autoa.

    Ajattele hyvä ihminen !

    Äänestä

  • 20 v kokemus kirjoitti:

    Kyllä se on niin että veturin omamassan tulee olla alkaen 1400 kg,hevosvoimia alkaen 150 ja vääntöä alkaen 20 newtonia ennenkuin lähtee muun liikenteen sekaan pienenkään (omamassa 800kg-).
    Tämän pienemmillä vetureilla vaarannat oman ja muitten turvallisuuden kun vaunu ohjaa autoa.

    Ajattele hyvä ihminen !

    Johan väännät vitsiä jos mulla on POKSI perässä n.500kg niin se ei tarvi varmaankaan mitään1400kg veturia eikä sun HV eikä vääntöjä.Viime kesänä oli hollantilaina Citroen zara 1,4 koneella pohjoisessa pienivaunu perässä missä oli nostettava katto ja sammaa vauhtia muun liikenteen mukana meni. SE on vaunu veturin mukaan ja toisinpäin.Ei 450 solifer tarvi vielä 150HV. Mulla on 460 Dethleffs kokonaispaino 960kg Hiace 87Hv vääntö 172. ja kyllä pärjää ja kokemusta vuodesta 1976 pienistäkin vetureista.

    Äänestä

Jos sinulla ei ole aiempaa vetokokemusta, niin lähtö tuolla yhdistelmällä on rohkea teko.
Periaatteessa 1.3 koneessa olisi riittävä teho, mutta kun se saavutetaan kovin korkeilla kierroksilla ja vääntö on laihanlaista, niin Corollan soveltuvuus veturiksi on huono, muttei mahdoton. Jaksaa kyllä vetää alle 1000-kiloisen, mutta vetäminen on työlästä.
Nykyaikainen autonmoottori kestää kyllä rasitusta ja huudattamista kovilla kierroksilla. Enemmän pelkään Corollan kytkintä, mikä pienen koneen yhteydessä ei ole kovin tukusaa laatua.
Todennäköisesti joudut tuolla koneella käyttämään todella paljon 3:s vaihdetta, sillä kone ei jaksa vetää nelosella mäkiä ylös paitsi ehkä pohjanmaalla. Normaali vetovaihde on tietysti 4:nen, vitosen voit unohtaa.
Muutama käytännön ohje vielä: Lähde rauhallisesti ja sitten kun kytkin on jo ylhäällä, niin voit antaa reilusti kaasua. Tee näin joka vaihteella.
Aina kun näet mäen niin paina kaasu pohjaan ja pidä siellä kunnes olet ylittänyt mäen huipun, minkä jälkeen voit hieman keventää. JOs painat kaasun pohjaan vasta mäen alla niin peli on menetetty. Pitkissä mäissä laita kolmonen sisään jo mäen alussa ja anna reilusti kierroksia, niin pääset mäen päälle vauhdin pahasti hiipumatta. MInä olen tehnyt niin jo vuosia autolla, missä on 66kW/90hv ja vääntö vain 140 Nm.
Olen vetänyt vaunua myös Lada 1600 voimavaunulla. Kyllä silläkin pärjää vaikka meno on varsin tuskaista kun konetta saa huudattaa äärimmilleen.
Kuitenkin kone,kytkin ja laatikko on kestänyt kaikissa käyttämissäni yhdistelmissä. Nykyiselläkin on ikää 15 v. ja mittarissa 270 tkm.

Äänestä

Unohdin vallan sanoa, että 1.3 Corolla komemustakin on aivan riittävästi, sillä työnantajalla on niitä kaksi, joilla on ajettu 260 tkm ja 220 tkm. Koneet ovat paljon huonompia kuin 1.6 ja lisäksi vanhemmiten öljysyöppöjä. Mutta ihan henkilökuljetuksessa jo vaivaa tehottomuus alakierroksilla. Takajousitus on myös vetelä, eikä se kestä yhtaikaa henkilöitä takapenkille, tavaraa paksiin ja vaunua koukkuun. Jokin näistä on karsittava , sinuna siirtäisin tavarat vaunuun.
Runsaasti onnea matkaan !

Äänestä

Ei tosissaan kannata niin pieni koneisella lähteä reissaamaan, menee vaunuilusta heti maku.
1.6:lla pärjää jo paljon paremmin, jos paljon vaunua vetää niin 2.0 on minimi, dieselit asia erikseen.

1.3:lla vaunu kyllä kulkee, mut niin työläästi et hermot siinä menee.

Äänestä

4 liian suuri tasamaallakin ja kolmonen ulvottaa konetta pystyt pitämään vain reilut 60km/h vauhtia ettei mootori ulvoisi valtavilla kierroksilla kolmosella.Älä lähde tollasella autolla tai mee max 50km päähän kotoa.

Äänestä

Japsi voi olla kova ja vääntäväntuntunen .mutta paino ja ilmanvastus on tällä kertaa liika suuri.Vaunu voi vielä viedä ojaa ja siitä on leikki kaukana.HARKITSE VIELÄ!!!

Äänestä

Eihän tämä tietenkään suoraan verrannollista ole,mutta rekan hv vetää noin 140kg ja sun yhdistelmäs n.30kg.Eli kyllä silläkin pärjää ja opit samalla ennakoivan ajotavan.Jos reissaaminen tuntuu teidän jutulta niin seuraavaksi kesäksi sitten vähän "sopivampaa" vetoautoa. Muista että komee yhdistelmä ei takaa hyvää lomatunnelmaa. Leppoisaa lomaa:)

Äänestä

Kyllä sillä yhdistelmällä alkuun pääsee.

Omista kokemuksista sen verran, että olen vetänyt Nissan Sunnyllä (1,5) sekä mainitsemasi kokoluokkaa olevaa Soliferiä että myös Bürstneriä (1000 kg). On käyty Nordkappissa asti. Solifer tuli aivan kevyesti, Bürsner hieman "tahmeasti", oli hieman raskaampi ja kulmikkaampi. Norjassa vuorilla vaati kyllä runsaasti kolmosen käyttöä, mutta ei se mikään ongelma ollut.
Ei kytkin pilalle mene, jos toimii seuraavasti: liikkeelle lähdettäessä pienellä kaasulla kytkin ylös ja yhdistelmä liikkeelle ja vasta sen jälkeen enemmän kaasua.

Äänestä
  • Minäkin kävin NordKappissa oli -85mallia 1,5 Sunny ja vuosi 1987 ja hyvin pärjäsi ei tehnyt tiukkaakaan perässä roikkui Sprite Musketeer vm -79 painoi jotain alle 800kg. Muistaakseni sillä reisulla tuli yli 4000km eikä kertaakaan tullut suru puseroon.

    Äänestä

  • Allu kirjoitti:

    Minäkin kävin NordKappissa oli -85mallia 1,5 Sunny ja vuosi 1987 ja hyvin pärjäsi ei tehnyt tiukkaakaan perässä roikkui Sprite Musketeer vm -79 painoi jotain alle 800kg. Muistaakseni sillä reisulla tuli yli 4000km eikä kertaakaan tullut suru puseroon.

    Jos ikinä lähtisin kiskomaan vaunua, niin pitäisi veturina olla vähintään tämän kokoluokan auto...

    http://www.canadiandriver.com/testdrives/images/01silverado_hd1.jpg

    Äänestä

  • Jepejee kirjoitti:

    Jos ikinä lähtisin kiskomaan vaunua, niin pitäisi veturina olla vähintään tämän kokoluokan auto...

    http://www.canadiandriver.com/testdrives/images/01silverado_hd1.jpg

    Laitappa ton perään vielä kasimetrinen vaunu niin tarvit Pysäköimiseen vähintään rekkapysäkin. Joskus hauska katella kun jättiyhdistelmää yritetään pysäköidä ahtailla parkkipaikoilla:)

    Äänestä


  • maltti on valttia kirjoitti:

    Laitappa ton perään vielä kasimetrinen vaunu niin tarvit Pysäköimiseen vähintään rekkapysäkin. Joskus hauska katella kun jättiyhdistelmää yritetään pysäköidä ahtailla parkkipaikoilla:)

    Olen kanssasi samaa mieltä,kiva seurata esim:leirintäalueella kun tulee iso uusi vaunu ja iso hieno veturi,sitten sitä yritetään saada johonkin parkkiin,ei siitä monesti mitään tule..
    Minusta pitäis olla pakollinen inssiajo vaunuyhdistelimille,eli oma vaunuyhdistelmä ajokortti,minusta oli väärin antaa pikku E kortti kaikille pelkkää maksua vastaan,nykyään kun monet vaunut ovat 2.5 metriä leveitä,monelle niillä liikuminen on vaikeaa,ainakin peruuttaminen..

    Äänestä

On kokemusta 1.3 Toyotalla vaunun vedosta. Tietenkin moottori on siinä mielessä pieni, että varmasti vitosta ei tarvita. Mutta tosiasiassa Toyotan 1.3:ssa on riittävästi tehoa, sitä pitää vaan sitten osata käyttää.

Eli siis ajetaan 4:lla tasaiset, vaihdetaan kolmoselle ennen mäkiä ja ajetaan sen moottorin max. väännön-tehon alueen välisillä kierroksilla. Vanhaan aikaan oli nyrkkisääntö että hevosvoimalla vetää 10 kiloa. Pitää vaan käyttää niitä hepoja jotka koneessa on ja ne löytyvät kierrosalueen ylälaidalta max väännön ja tehon väliltä.

Joudut tottumaan kyllä siihen, että katalysaattori saattaa hehkua punaisena, saattaa hieman haiskahtaakin. Kytkin joutuu lujille liikkeellelähdöissä, jos pysähtyy ylämäessä, älä pysähdy jos ei pakko.

Reissun jälkeen koneessa ei paljon karstoja ole. Moottoria ei saa sammuttaa heti vetämisen loputtua, vaan pitää antaa hieman lämpöjen tasoittua. Siitä se lähtee !

Suomessa ei ole sellaisia mäkiä tai maastoja, että vetämisen takia moottori rasittuisi, mutta pienen moottorin lämpenemistä on seurattava tarkasti ja kuumana sammuttamista vältettävä. Mikäli moottori lämpenee liikaa, auton lämmityslaite myös päälle, jotta lämmöt pysyvät kurissa, hiostaahan se vähän matkustamossa, mutta tehostaa moottorin jäähdytystä.

Normaalit vaununvetäjän perusjutut vaan käyttöön. Eli max. paineet auton takarenkaisiin väh. 2.5 bar ja eteen myöskin lisää ilmaa esim 0.3 baria. Se jäykistää turhaa heijailua.

Kyllä se homma sujuu !! Älä usko noita höpö höpö jätkiä tuolla ylemmällä. Niillä on vaan tuota kokemusta vähänlaisesti pienellä moottorilla vetämisestä. Tässäkään tapauksessa kyse ei ole koosta vaan siitä miten sitä käyttää.

Totta on, että jos aiot harrastukseen mukaan jopa vaunun ostamalla, niin ehkäpä sitten auton vaihtoon, mutta kokeilu kertoo paljon hommasta.

Äänestä
  • Ei tässä taida olla kysymys yksinomaan moottorin vetokyvystä. Yleensä ottaen tulee veturin olla sen verran painava, ettei vaunu ohjaile vetoautoa ja väistöt ja äkkijarrutukset ovat mahdollisia ja turvallisia. Juuri nuo alimitoitetut yhdistelmät ovat niitä "köröttelijöitä" ja tientukkoja joista saa huonoa mainetta koko harrastajakunta.

    Älä tietämätöntä yllytä

    Äänestä

  • Jopas sulla oli tarina,vai että 1,3 koneessa riittää tehot,joo joo,ja mitä vielä,en enää yhtään ihmettele jos karavaanareita sanotaan teiden tukoiksi,jos tollasilla autoillla vedetään vaunua..
    Vai ei ole Suomessa sellaisia mäkiä että mootori rasittuisi,etpä ole tainnut paljon suomea kiertää,jos et ole isoja mäkiä nähnyt,taidat vaan ollla jossain kehä kolmosen sisäpuolella,vai???
    Kyllä sulla on kovaa puuhaa toi vaunun vetäminen kun täytyy oikeen lämmityslaiteen kanssa kikkailla matkalla,minä ainakin laitan automaatti ilmastoinin päälle kun lähden reissuun..

    Äänestä

  • Viestiketjun aloittajalle ! Kuten huomaatkin, niin äkkiä löytyi vastarannan kiisket, mutta teksteistä jo huomaa, että minkäänlaista omakohtaista kokemusta ei ole.

    Sen sijaan sitä "asiantuntemusta" löytyy, eivät olleet edes lukeneet minun kirjoitustani kokonaan, vaan piti kommentoida "mutu"-periaatteella.

    Siis kannattaa ainakin kokeilla rohkeasti. Siinä toinen on oikeassa, että jos vaunu on painavampi kuin auto, tulee ongelmia herkemmin, mutta eikö 98 Toyota Corollakin paina itse ainakin 1100 kg ?

    Ps. Suomessa ei kertakaikkiaan ole valta- ja pääteillä sellaista mäkeä, joka aiheuttaisi ko. yhdistelmälle mitään vaikeuksia. Pienemmillä teillä olen joskus löytänyt mäkiä joihin en edes nelivedolla lähtisi vetämään vaunua.

    Sen sijaan esim. Norjasta löytyy esim. 11 km pitkä mäki, jossa muuten kaikkien matkailuajoneuvoyhdistelmien vetoautojen syylärien tehon voi mitata kätevästi. On ihan turha pelotella Suomen teiden vastamäkien pituudella tai jyrkkyydellä sen jälkeen.

    Äänestä

  • Ennakkoluuloisia ! kirjoitti:

    Viestiketjun aloittajalle ! Kuten huomaatkin, niin äkkiä löytyi vastarannan kiisket, mutta teksteistä jo huomaa, että minkäänlaista omakohtaista kokemusta ei ole.

    Sen sijaan sitä "asiantuntemusta" löytyy, eivät olleet edes lukeneet minun kirjoitustani kokonaan, vaan piti kommentoida "mutu"-periaatteella.

    Siis kannattaa ainakin kokeilla rohkeasti. Siinä toinen on oikeassa, että jos vaunu on painavampi kuin auto, tulee ongelmia herkemmin, mutta eikö 98 Toyota Corollakin paina itse ainakin 1100 kg ?

    Ps. Suomessa ei kertakaikkiaan ole valta- ja pääteillä sellaista mäkeä, joka aiheuttaisi ko. yhdistelmälle mitään vaikeuksia. Pienemmillä teillä olen joskus löytänyt mäkiä joihin en edes nelivedolla lähtisi vetämään vaunua.

    Sen sijaan esim. Norjasta löytyy esim. 11 km pitkä mäki, jossa muuten kaikkien matkailuajoneuvoyhdistelmien vetoautojen syylärien tehon voi mitata kätevästi. On ihan turha pelotella Suomen teiden vastamäkien pituudella tai jyrkkyydellä sen jälkeen.

    1.3 sella vaunua vetämään kyllähän se varmaan jotenkin kulkee mutta koville joutuu,olen vetänyt 2.0 104 kw bensakoneella 800 kg vaunua ja suomesta löytyy mäkiä jossa 2.vaihdatti kun ei pystynyt vauhtia keräämään mäen alla (tiukat mutkat ja muu liikenne)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Soliferin vaunu 860/990 kg kirjoitti:

Hei te kokeneet Caravaanarit !
Onko liian pieni moottori Toyota Corolla 1.3 i, vm-98, lähteä kesälomareissuun eri puolille Suomea noin pienellä moottorilla ?
Vaununa on Soliferin vaunu 860/990 kg ( vanha )
Onko kellään kokemusta ?
Kuinka paljon moottori rasittuu jos ajetaan erilaisissa maastoissa ?
Autossa 2 aikuista ja 4 lasta ,yhteispaino n. 280 kg
kiitos
[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu