Suomalaiset ulkomailla

Anonyymi

Ulkomailla asuviin suomalaisiin Suomen viranomaisilla on outo suhtautuminen. Suomen lait on tehty vain Suomessa asuvia varten vaikka suomalaisia asuu eri syistä yhä enemmän ulkomailla. Tyttären poika on halunnut tulla Suomeen asepalvelukseen, mutta posti ei kulje edes Kesk-Eurooppaan. Omatoimisesti kyselemällä hän sai lopulta sähköpostissa tiedon. Nyt yllättäen MIGRA lähetti hänelle, syntymästään suomalaiselle ja ainoastaan Suomen kansalaisuuuden omaavalle, tylyn määräyksen täytää lomakkeita tai hän menettää Suomen kansalaisuutensa! Mielestäni maahanmuuttoviraston MIGRAN toiminta olisi syytä laittaa vastuuseen tai ainnakin selvittää miten voidaan laiminlyödä asioiden selvittäminen ennen uhkavaatimusten lähettämistä!
Ulkomailla asuvien passiasiat hoidetaan miten sattuu ja miten ehditään kuukausien jonotuksella vaikka tiedetään, että passi on ainut henkilöllisyysdokumentti jonka voi saada lähetystöistä! Täytyykö ulkomailla asuvien suomalaisten hankkia kaksoiskansalaisuus vain siksi, että Suomi ei huolehdi kansalaisistaan ulkomailla.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuten suomen lait koskee kaikkia suomen passin omaavia kansalaisa myös ulkomailla asuessaan. Eräskin pedo luuli voivansa ottaa 10 vuotiaan vaikokkeen Keniassa mutta joutu linnaan suomessa koska suojaikäraja on kaikilla suomalaisilla sama eli 16 v olit tai asuit missä maassa tahansa. Kaksoiskansalaiselta voidaan ottaa pois suomen kansalaisuus jos ei täytä velvotteita(armeija)tai kirjoittelee ja muutenkin hyökkää puheillaan teoillaan suomen hallitusta kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5615
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4571
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4524
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4292
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3795
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3182
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3065
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3051
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2160
    Aihe