Kriisejä tulee ja mene joten turvapaikka pitäisi riippua lähtömaan tilanteesta.
Miksi turvapaikka ei ole määräaikainen
Anonyymi
2970
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Se on määräaikainen. Vain sata vuotta kerrallaan.
Määräaikaisuus lopettaisi kalliin perheiden yhdistämisen.
"Miksi turvapaikka ei ole määräaikainen"
Odotat piikkilankojen takana turvallisesti kunnes voit palata kotimaahasi?
Mitä tarkoittaa??
Siis:
olet odottavinasi ruhtinaallisissa oloissa mutta et koskaan halua lähteä.
Kukapa satumaasta haluaisi lähteä.
Turvakotikin on määräaikainen, ei sinne jäädä elämään loppuelämäksi.
Turvapaikkaa käytetään väärin. Siitä on tullut siirtolaisten keino päästä maahan. Ei turvakotiinkaan jäädä pysyvästi.
Älä kysele vaan muuta lakia jos kuvittelet pystyväsi siihen, ainakaan nykyinen Eduskunta joka säätää lait ei lakia muuta eikä hallitus sellaista esitystä tule antamaan.
Vain perussuomalaiset voisi olla riittävän selkärankaisia tekemään todellisia ja oikeita päätöksiä.
On järjen köyhyyttä rötösteleviä matuja ilmaielättää koko niiden loppuelämää Suomessa rötöstelemässä.
Persut on oppositiossa ikuisesti vaalituloksesta riippumatta. Pesustuslain muuttamiseen tarvitaan määräenemmistö ja siihen ei persut kykene ikinä. Yhteiskyvytön apinalauma jolla ei ole mitään muuta teemaa kun maahanmuutto sekä riidan kylväminen sekä kaikkien asioiden vastustaminen ei kykene tekemään mitään päätöksiä. Toiasiallisesti ei persut päätä nyt mistään eikä tulevaisuudessakaan.
Noita tosiasioita olisi syytä miettä ja miten siihen saadaan muutos, räksyttämällä nykytyyliin se ei ainakaan tapahdu vaikka kannatus saattaa noustakin.
Jos kansa olisi järkevämpi ja äänestäisi järkevämpiä politiikkoja eduskuntaan, politiikkojen toiminta olisi järkevämpää eikä kahjoa kuten nykyisen Punavihreän hallituksen toiminta.
Se mikä on toisen mielestä järkevää on toisen mielestä järjetöntä ja päin vastoin. Niin monta on mieltä ja järkeä kun on ihmisiäkin. Demokratiassa on sellainen kummallinen piirre että enemmistö päättää olipa ne päätökset jonkun mielestä kuinka mielettömiä ja järjettömiä hyvänsä niin mitään ei sille mahda vaikka kuinka räksyttäisi ja haukkuisi sen enemmistön joka on päättänyt vaan siihen enemmistön päätökseen on tyydyttävä. Jos on yhteistyökykyä niin voi saada omiakin asioita läpi vaikka ne eivät olisi sen enemmistön mielstä järkeviä. Monipuoluejärjestelmässä jossa yhdelläkään puolueella ei ole enemmistöä ei kukaan voi sanella hallitusohjelmaa yksinään.
Pitäisi olla. Kun tilanne lähtömaassa rauhoittuu sinne palataan. Emme tarvitse keinotekoista monikulturismia.
Jotkut fiksumpien maiden johtavat poliitikot ovat huomanneet sen jo vuosia sitten ja toimineet niin ettei tarpeetonta inhimillistä kärsimystä jatkuvasti tapahdu lähtömaissa, ihmissalakuljettajien masinomilla matkoilla eikä kohdemaissa.
Niin, miksei?
Turvapaikkaoikeus pitäisi olla toistaiseksi voimassa oleva siihen asti kunnes tilanne turvapaikkalaisen kotimaassa rauhoittuu ja tämä voi palata takaisin rakentamaan ja kehittämään omaa kotimaataan.
Turvapaikka-aikana turvamaassa turvapaikkalainen voisi opetella kuinka voisi kehittää ja rakentaa hyvää omassa kotimaassaan eikä kuluttaa turva-aikaansa lorvimiseen.
Loppu turvapaikkaturismille
"Kansalaisuuden saamisen edellytyksenä on, että asut Suomessa ja olet asunut Suomessa riittävän kauan
Olet asunut Suomessa viimeksi kuluneet viisi vuotta keskeytyksettä
Tietyissä tilanteissa riittää lyhyempi asumisaika
Jos sinulla on Suomessa pakolaisen asema tai olet saanut oleskeluluvan toissijaisen suojelun tai humanitaarisen suojelun perusteella, riittää, että olet asunut Suomessa
viimeksi kuluneet neljä vuotta "
Kriisien pitää selvitä aika nopeaa tahtia? tai mamu muuttuu suomen passin haltijaksi. Paha potkii pihalle?
https://mvlehti.net/2020/12/19/espoon-vaestonvaihto-vieraskielisia-jo-19-kaupungin-asukkaista/++
Espoon+väestönvaihto:+Vieraskielisiä+jo+19+%+kaupungin+asukkaista
Julkaistu+19.12.2020+09:06,+5445+lukukertaa
Espoossa+oli+vieraskielisiä+asukkaita+lokakuun+lopussa+56 100,+mikä+on+19+prosenttia+koko+väestöstä.+Ennusteiden+mukaan+vieraskielisiä+espoolaisia+on+viidentoista+vuoden+kuluttua+105 000,+mikä+olisi+peräti+30+prosenttia+kaupunkilaisista.
Sanos muuta.
Sehän on usein määräaikainen. Silloin myönnetään väliaikainen oleskelulupa humanitäärisin perustein. Mutta turvapaikan tarve ei riipu vain ohimenevistä "kriiseistä". Hakijan henkeä ja terveyttä voidaan myös uhata lähtömaassa jonkun asian tai ominaisuuden vuoksi.
Onko nämä turvapaikan tarpeessa - osa heitä kun käyvät kotimaassaan lomalla?
Siis osa heistä on käynyt siellä lomalla mistä tulivatkin. Tämä on kansamme pilkkaamista.
Passi pois kotimaassaan lomailevilta.
Erittäin asiallinen aihe. Turvapaikkatilanne muuttuu,elää ja turvaton paikka onkin turvallinen niin silloin vain kotiin tai kotimaahan uusiin ympyröihin.Sopeutuminen monelle paljon helpompaa kun on sama kulttuuri. Eihän turvakoteihin jäädä liioin asumaan koko iäksi
Turvapaikka määräaikaiseksi ja sen ajan kun on täällä voisi käyttää oppimiseen jotta voisi pärjätä kotimaassaan paremmin. Siten huonommat maat voisivat kehittyä eikä tarvetta lähteä muualle olisi.
Tässä taas yksi erittäin tärkeä syy äänestää PS.
Jotka muuta äänestävät, ovat kansanpettureita.
Ei auta äänestäminen jos käytössä on usan malli
Juu diktaattori kutsuu kansalaisiaan takaisin ja lupaa herkkuja. Saapuneet teloitetaan ja kidutetaan ja silpotaan viemäreihin.