Tänään nähtiin taas yksi viesti asiasta kun kymmenet miljoonat venäläiset marssivat joukolla ilmaisten tyytymättömyytensä kommunismiin.
Venäjä liittyy 10 vuoden sisään NATOon
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Useita Navalnyin tukijoita on otettu kiinni tällä viikolla niin pääkaupungissa kuin muuallakin maassa. Kiinni on otettu muun muassa hänen lehdistöedustajiaan.
Kiinnioton jälkeen useiden eri maiden, myös Suomen, päättäjät ovat vaatineet Navalnyin vapauttamista pikaisesti. Samoin ulkovallat ovat vaatineet Venäjältä murhayrityksen avointa ja perusteellista tutkintaa. Navalnyi on syyttänyt myrkytyksestä Venäjän turvallisuuspalvelua ja presidentti Putinia.
Myös tutkivan journalismin ryhmän Bellingcatin mukaan myrkytyksen takana oli Venäjän turvallisuuspalvelu FSB.
Navalnyi on erikoistunut muun muassa korruption vastaiseen taisteluun Venäjällä ja presidentti Putinin vastustamiseen.
Tällä viikolla Navalnyi julkaisi "Putinin palatsi" -nimisen videon, jossa hän esitteli Putinin ökytaloksi väitettyä hulppeaa rakennusta. Videon mukaan asunnon sisältä löytyvät muun muassa kasino, teatteri, vesipiippu-lounge ja tankotanssin esittämiseen tarkoitettu lava.
Presidentin edustajat ovat kiistäneet, että talo olisi Putinin omistama.
NATOon oli mielenosoittajien selvä viesti.
Jos Venäjästä tulisi Nato-kelpoinen ei Natoa enää tarvittaisikaan, ja Nato oli käymässä jo tarpeettomaksi ennenkuin Putin alkoi asevarustamaan Venäjää runsas vuosikymmen Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen.