..ostin lehtikultaa 100 arkkia wishinkautta.. reilu 4euroo..postikulut 3e ja jotain,,tai jotain....24 karaattia..odotan pakettia kiinasta..alan vässää ikoneja ja kultaisia sipuleja..nyt juon kossuu ja annan koskenkorvan virrata..oliko se ny kurikka? oon joskus käyny mutta mutta oliko se kurikka? ooooliiko se kurikka?
lehtikultaa
9
172
Vastaukset
- Anonyymi
Kurikka tulee sanoista kuu ja rikka. Se on kuun kökkäre. Valkonen kuten taivaalta näkyy ja rikan verran eli melko vähän.
- Anonyymi
Rikan erotamme roskasta käyttämällä prikka nimitystä. Tokmannelta niitä saa erilaisia, eri hintaisina, kilotavarana.
Lisäksi huomautamme, että vallitseva lauhan sään alue virtaa mukamas pohjoiseen. Filunkipeliä se on Lallinmöylyn mutkassa se kieppaa kaakkoon ja katoo venäjän aroille, ei pelkuruuden merkiksi.
Arvotonta kissankultaa sinä saat
Sen tiedän nyt mä vain
Kiinalaista kissankultaa kiiltävää
Ne muistot kirveltää
Löydät kyllä kissankultaa mistä vaan
Mut harvoin Wishin kautta
Ihan pelkkää kissankultaa on se vain
Se vihdoin tunnusta
Se on Ilmajoki ja sieltä se viedään autoilla Nurmijärvelle - ennen vietiin junalla! Kurikassa on se maanmainio kusikivi! Ja Pentti Kurikan nimipäivät.- Anonyymi
Myöskin. Kurikassa on Mietaan Jussi. Mietaa on rakentanut tontilleen mämmikylmiön kun se syö niin paljon mämmiä. En tiedä sen merkkiä, mutta kylmiörekka sitä Jussille toimittaa.
Tunnen 106 vuotiaan kurikkalaasen naisen. Vaikka se on asunu eteläsä yli 80 vuotta, murteestaan sen kyllä tuntoo. Siitäkin, että se kiroo kuin turkkilaanen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myöskin. Kurikassa on Mietaan Jussi. Mietaa on rakentanut tontilleen mämmikylmiön kun se syö niin paljon mämmiä. En tiedä sen merkkiä, mutta kylmiörekka sitä Jussille toimittaa.
Tunnen 106 vuotiaan kurikkalaasen naisen. Vaikka se on asunu eteläsä yli 80 vuotta, murteestaan sen kyllä tuntoo. Siitäkin, että se kiroo kuin turkkilaanen.mämmiä vaan syödään, on se hyvää...
No pohjanmaan valtakunnat. Aakeeta ja laakeeta. Talvella tuulee..toivottavasti ei tule hullun eiku tuulimyllyjä, Riipii korvaa ja sairastuttaa.
Ilimajokkee siis.? ois pitäny muistaa mut ku kaikesta on aikaa. Josain valokuvassa poseeraan tykin kanssa. Oliko se ilimajokkee? iiiilimajokkee?Anonyymi kirjoitti:
Myöskin. Kurikassa on Mietaan Jussi. Mietaa on rakentanut tontilleen mämmikylmiön kun se syö niin paljon mämmiä. En tiedä sen merkkiä, mutta kylmiörekka sitä Jussille toimittaa.
Tunnen 106 vuotiaan kurikkalaasen naisen. Vaikka se on asunu eteläsä yli 80 vuotta, murteestaan sen kyllä tuntoo. Siitäkin, että se kiroo kuin turkkilaanen.Jos oikein muistan? niin hirvee pönttö..se mietaan mämmikylmiö meinaan siis.
- Anonyymi
pervokki kirjoitti:
Jos oikein muistan? niin hirvee pönttö..se mietaan mämmikylmiö meinaan siis.
Kuitenkin hassuinta, että Jussan mämmivarastoon oli aiottu tehä mämmipuhallus, eli pölliä trukkilavallinen Sarioisten mämmiä.
Aikomukseksi se jäikin. Tekijät tallentuivat turvakameroihin. Tekijät tervattiin ja höyhenissä pyöriteltiin. Kaikki saivat puoli päivää herjata poloisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075200Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813686Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113450SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042325Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302172Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069
