Sekä lännen että Venäjän merkitys vähenee

Maailman suurimmat kansantaloudet ovat: 1) Kiina. 2) USA 3) Intia 4) Japani 5) Saksa 6) Venäjä 7) Indonesia 8) Brasilia 9) Britannia 10) Ranska

Brittitutkimuksen mukaan Intia ohittaa USA viimeistään vuonna 2040. Euroopan talouksista vain Venäjä ja Saksa niukin naukin yltää 10 suurimman joukkoon siinä vaiheessa. Britannia ja Ranska putoavat listalta. IMF:n mukaan Kiina kiskoi 5 vuotta etumatkaa lisää koronapandemian aikana ja on jo 40% Usaa suurempi vuonna 2025. Etumatka sen jälkeenkin kasvaa 2-3% vuosittain.

Lännen hegemonian aika on ohi.
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Tämä+johtuu+siitä+että+Kiinan,+Etelä-Korean+ja+Japanin+väestön+älykkyys+on+testien+mukaan+6-8+pistettä+korkeampi+kuin+usalaisten+ja+eurooppalaisten.++Esim+Kiinasta+löytyy+200+miljoonaa+ihmistä+joiden+ÄO+ylittää+120+pisteen+rajan.+Japanista+22+miljoonaa.+Usasta+31+miljoonaa+mutta+esim+Saksasta+vain+8+miljoonaa.Entä+sitten+kun+valkoisten+osuus+Usassa+laskee+alle+50%:n+ja+aasialaisten+nousee+vain+7%+eikä+heistäkään+ole+kuin+osa+Itä-Aasiasta?+Latinoista+vain+2%+saavuttaa+saavuttaa+vähintäin+120+pisteen+tuloksen.+Mustista+alle+1%.+Usassa+juutalaisten+lukumäärä+jopa+laskee+joten+askenaasijuutalaisten+painoarvo+romahtaa.

Äänestä

Israelin väestön ÄO on testien mukaan vain keskim 94. Myytti juutalaisten älykkyydestä kumoutuu. Askenaasijuutalaisten osuus on vähentynyt kaiken aikaa ja yhä suurempi osa Israelin juutalaisista on melko tyhmää sakkia.

Äänestä

Usassa tehtiin jo 1970-luvulla suuri valinta. Reaalitalouden kasvu per capita käytännössä päättyi kun dollari irrotettiin kultakannasta. Samalla alettiin koulutuksen tasoa alentaa sillä eliitti näki viimeistään 1980-luvulla ettei tuotanto palaa Usaan enää koskaan takaisin. Miksi siten satsata nuorison koulutukseenkaan? Viihdettä ja huuhaata ja huumeita turhakkeille. 😄

Äänestä

Eikö vieläkään mene perille ettei Kiina ole maailman suuri talous. Uusin tilasto on viime vuodelta, ja USA:n bruttokansantuote on huomattavasti suurempi kuin Kiinan, ja asukasta kohden mitattuna BKT on USA:ssa kahdeksankertainen Kiinaan nähden.
Mikä laittaa sinut trollin jankuttamaan samaa valhettasi täällä viikosta ja vuodesta toiseen?

Äänestä
  • Olet+onneton+juuttunut+tuohon+nominaali-bkt+harhaan.+Tiesitkö+että+Usan+bkt:sta+enää+alle+25%+koostuu+reaalitaloudessa?+🤣

    Äänestä

Älykkyyden merkitys ja suhteelliset erot räjähtävät valtavan suuriksi kun mennään tieteentekijöiden tasolle, siis 140 pisteeseen ja sen yläpuolelle. Esim Usassa valkoisten ja mustien ero oli 1:11 insinööri/lääkäritasolla (120 pistettä) mutta jo 1:80 tuolla tieteellisellä tasolla (140- pistettä).

Juuri siksi tuo itäaasialaisten 6-8 pisteen ylivoima iskee rajulla voimalla insinööritasolla, mutta vielä rajummin tieteentekemisen tasolla.

Äänestä
  • Niin.+Vuonna+1989+Suomea+väitettiin+nominaali-bkt:lla+OECD-maiden+toiseksi+rikkaimmaksi+maaksi.+Samana+vuonna+julkaistu+ostovoimakorjattu+bkt+(GDP-PPP)+paljasti+karumman+totuuden:+olimme+EHKÄ+sijalla+20+tuolla+listalla.+Suomen+valuutta+oli+noin+25%+yliarvostettu+ja+pääasiassa+siitä+muodostui+tuo+harha.+Siksi+vain+typerys+luottaa+kuin+pukki+sarviinsa+tuohon+nominaali-bkt+lukemaan.+Taloustieteessä+käytetään+useimmiten+juuri+ostovoimakorjattua+bkt-lukemaa+kun+arvioidaan+maiden+kansantalouksien+kokoja+ja+vaurautta.+*****Penna+Tervo*****

    Äänestä

  • Riisikuppinsa täyttäminen vain on kiinalaiselle halvempaa Kiinassa, sellainen on lajissaan ostovoimakorjattu bkt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin.+Vuonna+1989+Suomea+väitettiin+nominaali-bkt:lla+OECD-maiden+toiseksi+rikkaimmaksi+maaksi.+Samana+vuonna+julkaistu+ostovoimakorjattu+bkt+(GDP-PPP)+paljasti+karumman+totuuden:+olimme+EHKÄ+sijalla+20+tuolla+listalla.+Suomen+valuutta+oli+noin+25%+yliarvostettu+ja+pääasiassa+siitä+muodostui+tuo+harha.+Siksi+vain+typerys+luottaa+kuin+pukki+sarviinsa+tuohon+nominaali-bkt+lukemaan.+Taloustieteessä+käytetään+useimmiten+juuri+ostovoimakorjattua+bkt-lukemaa+kun+arvioidaan+maiden+kansantalouksien+kokoja+ja+vaurautta.+*****Penna+Tervo*****

    Siitä "Suomi - Euroopan Japani" tuli oikea yleinen vitsi 1990-luvun alussa jolla eteenkin demareita ja kokoomuslaisia kiusattiin. Demarit eteenkin Liikasen ollessa valtiovarainministerinä hurahtivat nominaali-bkt harhaan. Väyrynen, Esko Seppänen ja Casimir Ehrnrooth tiesivät synkän totuuden paljon paremmin: Suomi oli vaarallisella Koiviston-Kullbergin vahvan markan politiikalla tuhoamassa maan kilpailukyvyn.

    Äänestä

Tuon brittitutkimuksen mukaan vuonna 2040 Venäjä on listalla sijalla 7 ja Saksa 10.

Äänestä
  • Venäjän pörssin osakeindeksin kehitys on ollut aivan surkea jo viimeiset 10 vuotta, varsinkin verrattuna muihin maailman pörsseihin, että ei ole Venäjä nousemassa muuta kuin kaalinostokorjatussa bkt:ssa.

    Äänestä

Taloudellisesti Venäjä on aina ollut pikkutekijä.

Kiinan kansantalouden koko on osin spekulatiivinen. Ensinnäkin tilastot joihin se perustuu ovat diktatuurin virallisia tilastoja, joita kukaan ei pääse tarkistamaan. Toiseksi jotta Kiinasta saadaan USA:ta suurempi, niin vertailua "oikaistaan" ottamalla huomioon se, että Kiinan valuuttakurssi pidetään keinotekoisen alhaisena Kiinan kilpailukyvyn parantamiseksi.

EU:n BKT vuonna 2019 oli 18300 miljardia dollaria. USA:n vastaava oli 20540. Eli EU on kokonaisuutena USA:n veroinen talousmahti. Jos EU haluaa vaikuttaa niihin sääntöihin joilla maailmankauppaa käydään, niin EU:n integraatiota pitää vahvistaa eikä EU:ta hajoittaa. Hajanainen EU tarkoittaa, että Kiina ja USA päättävät asiat keskenään.

Äänestä

Voi+olla+että+tieteentekijöissä+Kiinasta+ja+Etelä-Koreasta+löytyy+miljoonaa+asukasta+kohden+jopa+3+kertaa+enemmän+potentiaalia+kuin+Euroopasta+ja+Usasta+varsinkin+kun+länsimaat+multikulturalismin+nimissä+vain+tyhmentävät+väestöään.+Britti+-+ja+norjalaistutkimusten+mukaan+maiden+koululaisten+matemaattinen+osaaminen+on+laskenut+1990-luvulta+lähtien.+Kun+brittinuorista+1970-luvulla+25%+suoriutui+vaativista+matemaattisista+tehtävistä+oli+osuus+2010-luvulla+laskenut+5%:iin.+Älykkyystesteissä+havaittiin+merkittäviä+pudotuksia+monissa+länsimaissa.+Vauhti+on+ollut+luokkaa+0.2-0.4+pistettä+per+vuosi.+Jos+yleisellä+tasolla+ÄO+laskee+lännessä+4-5+pistettä+johtaa+se+katastrofaalisiin+seurauksiin+insinööritasolla+mutta+vielä+pahempiin+tieteentekemisen+tasolla.+Kun+ymmärtää+vielä+yleisen+arvopohjan+romahtamisen+ja+kulttuurin+rappeutumisen+on+ns+lännen+edessä+todennäköisesti+hyvin+synkkä+tulevaisuus.

Äänestä

Professori Timo Vihavainen kirjassaan "Länsimaiden tuho" ennakoi asian. Kulttuurin rappio on valtava prosessi ja kerran vauhtiin päästyään sitä on lähes mahdoton pysäyttää. Onneksi olen jo kuollut kun tämä rappio alkaa todella reaalisoitua länsimaissa. Oikeastaan olisi hupaisaa pilven reunalta katsella miltä silloin nykyisten kaksikymppisten punavihreiden ja muiden mädättäjien naamat silloin näyttävät.

Äänestä

Vain kulttuurit joilla on arvot ja henkistä kapasiteettiä säilyttävät asemansa. Kun muut antavat mädättää itsensä näiden arvonsa säilyttäneiden suhteellinen asema tietenkin vahvistui rajusti.

On helppo nähdä että Kiina ja muut Aasian Itä-Aasian maat ovat voittamassa. Vetelä länsi luhistuu ja Venäjän ainoa mahdollisuus säilyä on pitää tiukka välimatka ja etäisyys rappeutuvaan länteen. Turvaväli on sille välttämätön.

Äänestä
  • Mitkä ovat Kiinan arvot? Kommunismi, diktatuuri, vähemmistöjen sorto, toisinajattelijoiden likvidointi, korruptio.

    Äänestä

Kiina ohitti vuonna 2019 uusissa satelliiteissä ja patenteissa Usan. Eräs merkkipaalu sekin. Usassa tieteentekemisen kultainen sukupolvi on jo menossa hautaan. Uusi sakki on entistä tyhmempää ja poliittisesti mädätetty. Usan yliopistoissa on menossa myös ajattelun kahlitseminenkin. Tosin silläpä ei taida olla enää juuri merkitystä jos ajattelun taso on jo valmiiksi matalahko. 🤔🤣

Äänestä

Älykkyydessä jääminen Aasiasta jälkeen on asia josta ei tietenkään saa sanoa valtamediassa mitään.

Äänestä

Velttoja paskoja ja haihattelijoita lännessä piisaa. Ei mitään jakoa tulevaisuuden maailmassa. Länsi lisäksi islamisoituu. Mogadishu Avenue on Helsingin tuleva valtaväylä. Siellä moniosaajat luuhaa lököttävät housut roikkuen hupparit päällä.

Äänestä

Britannia+Oxford-tutkimuksen+mukaan+menettää+3.8%+bkt:tään+vaihtotasevajeen+vuoksi+vuosittain.

Äänestä

Kristinusko auttaisi asiaan jos se otettaisiin todesta. Herra siunaa omia. Lue vaikka Aabrahamin elämänkerta.

Äänestä

Kiinan+talous+oli+ainoa+joka+jatkoi+kasvuaan+koronavuonna+2020.+Kasvu+oli+2.3%.+Muilla+talous+supistui+4-7%.+Aasiassa+vähemmän.+Usassa+romahdusta+padottiin+vain+hurjalla+3300+miljardin+vajeen+kasvattamisella.+Biden+on+kusessa.+Aloittaako+III+maailmansodan+tuo+vanha+hölmö?

Äänestä

Älykkyysosamäärä tutkimusten tuloksia on syytä seurata jotta tajuaa minne osaaminen on siirtymässä. On myös olemassa mahdollisuus että Amerikan mädättävä vaikutus turmelee lopulta jopa Japania.

Äänestä

Saahan ne britit 'tutkia'. Yrittäisivät ensin saada vessat Intian 'tiikerin' asukkaille. Yhdysvallat ja Kiina ovat toki valovuosia muita edellä teknologiassa, jenkki keksii ja Xi vakoilee keksinnön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Maailman suurimmat kansantaloudet ovat: 1) Kiina. 2) USA 3) Intia 4) Japani 5) Saksa 6) Venäjä 7) Indonesia 8) Brasilia 9) Britannia 10) Ranska

Brittitutkimuksen mukaan Intia ohittaa USA viimeistään vuonna 2040. Euroopan talouksista vain Venäjä ja Saksa niukin naukin yltää 10 suurimman joukkoon siinä vaiheessa. Britannia ja Ranska putoavat listalta. IMF:n mukaan Kiina kiskoi 5 vuotta etumatkaa lisää koronapandemian aikana ja on jo 40% Usaa suurempi vuonna 2025. Etumatka sen jälkeenkin kasvaa 2-3% vuosittain.

Lännen hegemonian aika on ohi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu