Porrvarilehti HS: "suomi tarvitsee virolaisia työntekijöitä " !

Anonyymi

Näin siis porrvarillinen Herrliinin sanomat. Mitä mieltä sinä olet =? Minä olen sitä mieltä että ei "suomi" vaan porrrrvari, joka tarvitsee virulaisia, sinä vain kustannat tämän leikin, täysimittaisesti ! terv haans.sea
( https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000007757739.html )

9

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan samalla logiikalla kuin KEPU tarvitsee aivan avoimesti ja julkisesti UKRAINALAISIA työvoimakseen pelloillaan, myydäkseet tuoteensa sitteh huippu-kalliilla suomalaiselle tai nykyään myös kiinalaiselle (finnairilla lennättävät sianlihatkin sinne), ...

      ... niin tarvitsee helsingin putinistit, kokoomus, HALAPA-virulaisia töihin pk-seudulle tekemään matille ja maijjalle asuntoja, jotka myydään näille mahdollisimman kalliilla ! Ja näin on jo totisesti tehtykin, velat vain näyttävät jäävän matilta ja maijjalta kokonaan maksamatta nyt kokoomuslinnakkeet, pankitkin, tarvitsevat matiltaja ja maijjalta tukea....

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16683274/kotitalouksien-velka-jo-190-mrd-euroa-valtiolla-quotvainquot-135

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Suomi pysyi pystyssä 70v ilman neuvostokansojen työvoima apua.

        Mikä muu on muuttunut kuin työnantajien halu teettää työtä halvemmalla kuin se kotimaista työvoimaa käyttämällä on mahdollista?

        Lypsyjakkara keisarikin mutisee suurista tuista mutta todellinen syy on ettei suomessa elä idänmiehen palkalla joka on tukien suuruinen.

        Idän mies ajaa verottomalla autolla, asuu kolhoosissa, tuo puolet halvemmat ruuat kotimaastaan ja työskentelee ylipitkiä päiviä "rikastuakseen".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomi pysyi pystyssä 70v ilman neuvostokansojen työvoima apua.

        Mikä muu on muuttunut kuin työnantajien halu teettää työtä halvemmalla kuin se kotimaista työvoimaa käyttämällä on mahdollista?

        Lypsyjakkara keisarikin mutisee suurista tuista mutta todellinen syy on ettei suomessa elä idänmiehen palkalla joka on tukien suuruinen.

        Idän mies ajaa verottomalla autolla, asuu kolhoosissa, tuo puolet halvemmat ruuat kotimaastaan ja työskentelee ylipitkiä päiviä "rikastuakseen".

        Katselin tuossa a-studion juttua virolaistyövoiman liikkeistä laivalla ja virustesteistä.
        Laivallahan ei ollut ketään muita kuin virolais-halpiksia, suomeen töihin tulossa.
        Aikanaan kun tulva oli vieläkin suurempaa, oikeisto-YLE jallitti härmäläisiä tähän tapaan:

        "Viron MATKAILU on kasvanut uuteen ennätykseen. Viron matkoja tehtiin viimevuonna yli 3 miljoonaa"

        Oikeisto-yle antoi härmäläiselle ymmärtää, että on kysymys vain matkailusta, joka mielletään vapaa-aikaan. Ei ollut kyse vapaa-ajanmatkailusta vaan valtaisasta "työvoimapula"-tulvasta mattia ja maijjaa korvaamaan.

        Härskiä peliä oikeisto-YLEssä, eikö totta. Nyt a-studiossa ne näyttivät pölkkypäillekin, mistä "uusissa ennätyksissä" tuossa matkailussa oli lopulta kysymys.
        Itse olen tuon tiennyt koko ajan ja yrittänyt teitä täälä valistaa mutta pitkään porrrvarit härskisti jatkoivat valehteluaan.


    • Anonyymi

      Hieman omituinen asenne kirjoituksessa. Eihän viruksen leviämisen torjuminen ole arvostuksen puutetta. Pienemmällä vahingolla vain pyritään estämään suurempaa vahinkoa.

    • Anonyymi

      Olemme viikkotolkulla saaneet lukea kuinka virolaiset työntekijät eivät suostu menemään testeihin satamissa, eivät jää karanteeneihin, eivätkä raksamiehet käytä maskeja, tai välitä turvaväleistä.

      On itsestään selvää, että on korkea aika tehdä asialle jotain ja laittaa rajat kiinni, ehkä se saa heidätkin ajattelemaan tarkemmin kuinka ohjeita tulee noudattaa.
      Ei tässä mistään arvostuksesta ole kyse, vaan tappavasta taudista.

    • Anonyymi

      Yksinkertaisinkin työnantaja tietää mihin näitä idän ihmetä oikeasti "tarvitaan".

      Alhaisempi palkkataso takaa paremmat voitot.

      Itse en palkkaa ensimmäistäkään ulkolaista halpatyöntekijää ennen kuin suomessa on täys työllisyys.
      Vielä ei ole tarvinnut kärsiä työvoimapulasta kun maksaa kunnon palkkaa.

    • Anonyymi

      Miksi sanot porvarilehdeksi punikkimediaa?

    • Anonyymi

      Poromies voisi tähän väliin lausahtaa: meille riittää kun tulee Thaikkuja ja tukieuroja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      176
      10705
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      90
      7525
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      30
      7383
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7376
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5753
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5228
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4976
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4801
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      3
      2142
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      36
      1593
    Aihe