Tankkaus 2 minuuttia

Auton tankkaus kestää 2 minuuttia ja sähköauton lataus 24 tuntia.
Agregaatti toimii mukana "varakanisterina" kun sähkö loppuu.
Sähköauton haku hinausautolla pikkukaupungista se vasta kallista puuhaa onkin kun akusto on tyhjentynyt.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Talvella etenkin jos hinausautostakin hyytyy akku, ollaan hankaluuksissa.

Äänestä
  • Onhan vihreä tuulisähkö keksitty.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onhan vihreä tuulisähkö keksitty.

    Aivan. Koottava tuulimylly vakiovarusteeksi. Ja kun kovina pakkaspäivinä ei tuule, potkuria voi pyörittää käsin ja siinä sitten pyörittäjäkin pysyy lämpimänä.

    Äänestä

Ja kovalla pakkasella sadantonnin teslakin kylmä kuin avo-auto,lasit jäässä T:hiihtäjä 47 härmästä

Äänestä
  • Akun+kapasiteetti+tippuu+n.+50%+yli+20+asteen+pakkasilla.Akku+pitäisi+ladata+huoneenlämmössä.Ei+kännyköidenkään+akkuja+voi+ladata+pakkasessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Akun+kapasiteetti+tippuu+n.+50%+yli+20+asteen+pakkasilla.Akku+pitäisi+ladata+huoneenlämmössä.Ei+kännyköidenkään+akkuja+voi+ladata+pakkasessa.

    ja Kepu haluaa sen ”akkuteollisuuden” eli
    maapallon saastuttavimman alan suomeen.

    Äänestä

  • https://www.is.fi/autot/art-2000008420421.html
    "Satojen Teslojen ovet pysyivät säpissä maailmanlaajuisesti – Elon Musk pahoitteli
    Sähköautoihin erikoistunut uutissivusto Electrek sai tietoja ovien avaamisessa käytettävän sovelluksen ongelmista niin Kanadasta, Euroopasta kuin Aasiasta."

    Heh, uuteen yli 50 000€ ökyteslaan et pääse sisälle ja sähköauto on täysin hyödytön, kun et pääse sillä ajamaan, kun on tehty liian paljon hienoa tietotekniikkaa autoon, ettei edes ovea saa autosta auki.
    Oven saisi auki, jos ovi olisi perinteinen avaimella toimiva ilman mitään ohjemistoa.
    Mitä ennenmmän elektoniikkaa sitä enemmän ongelmia ja sähkönkulutusta.
    Uudenmallisissa polttomoottoriautoissakin on niin paljon elektroniikkaa, joka kuluuttaa akkua ja jos autolla ei joka päivä aja, niin jos akusta loppuu virta, niin auton ajotietokone ei saa virtaa, joka johtaa ongelmiin, ei auto starttaa, vaikka tyhjentyneen akun tilalle vaihtaisi uuden.

    Äänestä

koko feikkivihreä kampanja on saksan autoteollisuuden ja
kiinan akkuteollisuuden pakkomyyntiä.

leikkirikkaat ajaa velka katumaastureilla
ja ne on AINA SAKSALAISIA.

kysykää saulilta mikä se on?
Onko se myyjä?

Äänestä

gööggis on saitin ylläpidossa
ja sillä on sijaintitiedot,
joten miten saitti ja gööggis käyttää näitä tietoja hyväkseen?
Kuten gates? Uhkailee maapalloa myöhemmin?

Äänestä
  • Tekoälyyn perustuva kansalaisten valvonta ja pisteytysjärjestelmä on käytössä Kiinassa.
    Tekoäly hoitaa homman.

    Äänestä

  • Sätkis joutuu lava-auton kyytiin.
    Hinausauto ei kelpaa jos akku on tyhjä.

    Äänestä

Litiumakun käyttöikä on tyypillisesti noin 1000 lataussykliä. Ajaksi muutettuna tämä tarkoittaa normaalikäytössä – luonnollisesti hieman laitteesta riippuen – noin 3-5 vuotta, mikäli laitetta ladataan päivän parin välein.

Puhelimen litiumakuista

Ne ovat alttiita kylmälle. Sama ilmiö on havaittavissa autojen akuissa, jotka toimivat samalla tekniikalla.
Litiumakunvaihtoa tarvitsevien asiakkaiden määrä hypähtää merkittävästi, kun pakkanen ylittää -15 asteen rajan.
Pakkasella puhelin kannattaa pitää mahdollisimman lämpimänä esimerkiksi kuljettamalla sitä reisitaskun sijasta povitaskussa, jolloin kehon lämpö lämmittää puhelinta. Kylmää puhelinta ei myöskään kannata ladata heti, vaan vasta noin 10–15 minuutin päästä, kun laite on hieman lämmennyt. Puhelimen käyttöaikaa pakkasessa voidaan pidentää esimerkiksi varavirtalähteen avulla.

Äänestä

Kansallissosialistinen vihreähulluus on mennyt pitkälle.... liian pikälle.

Äänestä

Matkalla Äkälompoloon mutta kuinka monta huom. toimivaa latausasemaa on matkan varrella?

Äänestä

Asettaa sähköautoilun pimeään valoon tämä ketju.
Miten valo voi olla pimeää?

Äänestä

Polttoainetta sekin vaatii.

Äänestä

Sähköautot pitäisi kieltää suuren hiilijalanjäljen vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Auton tankkaus kestää 2 minuuttia ja sähköauton lataus 24 tuntia.
Agregaatti toimii mukana "varakanisterina" kun sähkö loppuu.
Sähköauton haku hinausautolla pikkukaupungista se vasta kallista puuhaa onkin kun akusto on tyhjentynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu