asiallisia kommentteja kaivataan mb s350 td w140 autosta ja varsinkin koneen kestävyyydestä ja kulutuksesta. myös ylläpitokulut kiinnostaa ja tyyppiviat.
mb s 350td
tähti
3950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.mersuforum.net löytyy tietoa mersuista.
Itse ajattelin myös hankkia w140 koppaisen mutta tulin järkiini. Varmasti toimivana mahtava peli ajella ja imago on ministeri tai pankkiiritasoa mutta hintataso on kova todelliseen laatuun verrattuna. Presidentin mersukin jäi tielle sähkövikojen takia ja sähköbokseja ym. noissa meeissä piisaa.
Alustan osia saa muuten motonetista että niiden puolesta ei kannata murehtia vaikka vaihtaa jotuiskin palikkaa.
Dieselkone ei ole myöskään paras mersun valmistama ja kun ajattelee autosta maksettavan isot dieselverot niin kannattaa miettiä valintaa bensakoneisen ja dieselin välillä. Bensavehkeet myös halvempia hankkia, sillä rahalla tankkaa muutaman kerran.
Olemme omistaneet mersuja 15 kpl ja on edellenkiin niitä kaksi kappaletta. Niin voisin suositella sinulle kun sinulla on ollut vain noita itäautoja. Voisimme suositellla sinulle autoa. 320 diesel mersu, jolla voit ajaa ilman jakopääketjun vaihtamattakin 500 000 kilometriä. Muuten olemme autolla ajaneet vähän yli 10 vuotta ja mittariin kertyi 1,2 miljoonaa kilometriä, kun vaihdoimme auton, auto lähti jatkamaan matkaan uudella omistajalla. Nyt tässä on vaan sellainen ikävä tosi asia kun puhut halvasta ajosta joudut ostamaan kolme kappaletta niitä ns. itäautoja joilla ajat, mikä se itäauton hinta on, ja kaikki huollot niihin, niin miten halpaa se ajo on, kun näistä itäautoista hajoaa vesipumput, jäkohihnat jne. Jakopäähihnan vaihto jossa tulee vaihdettua vesipumppu tulee maksamaan noin 300 per vaihto. Mersun jakopäähihnan vaihto 500 000km maksaa 150 euroa. Tähän itäautoon olet kerinnyt vaihtaa sinne itäautoon 5 kertaa kun vaihdat 100 000 km välein. Tietämättä sinun koulupohjaa voit ottaa laskimen ja laskea mitä kuluja tulee sinun itäautoihin, kun joudut ajamaan 1,2 miljoonaa kilometriä ja ikinä ei ole oltu mersu merkkisillä autoilla maantiellä odottamassa hinausköyden pätkää. Haluisimme kuulla sinun mielipiteesi kun olet saanut tietoa todellisilta käyttäjiltä. Oletko varma että pystyt ajamaan näillä idän ihmeillä 128 km 5,7l maantie ajossa, siitä voit laskea kustannuksia ajollesi. Toivomme että jaksat sillä laskimella laskea todelliset autokulut ja kirjoittaa ne tähän nettiin kun olet edelleen ajanut sen 1,2 miljoonaa kilometriä.
Nimimekillä
Turvallisemman autoilun puolesta
Johan kaale pisti paksua tekstiä!