Ostin eläkkeelle jäätyäni elämäni ensimmäisen pickupin Toyota Hilux extra cabin metsäpalstallani työskentelyä varten.
Kauhistuin lavakatteiden hintoja. Sivuovellinen malli näyttäisi käytännölliseltä, mutta sellaisesta pyydetään yli 3000 ja jopa 5000 e!
Onko kenelläkään vinkkiä mistä sellaisen saisi järkihintaan?
Asiallisista kommenteista etukäteen kiittäen.
Mistä lavakate järkihintaan?
15
9058
Vastaukset
- Anonyymi
ja mikähän se järkihinta olis?
- Anonyymi
Ei ainakaan viisi tonnia pickupin lavakatteesta. Jos vertaa lasikuituveneeseen sillä rahalla saa melko hyvän paatin johon on käytetty tavaraa huomattavasti enemmän kuin katteeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ainakaan viisi tonnia pickupin lavakatteesta. Jos vertaa lasikuituveneeseen sillä rahalla saa melko hyvän paatin johon on käytetty tavaraa huomattavasti enemmän kuin katteeseen.
Onkohan kyseessä autoverovapaa pakettiauto?
Sellaiseen ei saa asentaa kovaa lavakatetta, ns. pressukate on luvallinen
Itsellä on 2001 mallinen ja jos siihen kovankatteen laittaa autovero menee maksuun jos kiinni jää.
Farmikate (pressukate) on näkö- ja sääsuoja.
Edullinen ja siisti.
Hae "Farmikate"
- Anonyymi
Pressu lavan päälle, ei maksa paljon. Jos tarvitsee sisätilaa, ostetaan pakettiauto.
- Anonyymi
Lukittava murtosuojattu pressu kuulostaa hyvältä. Mistä niitä saa?
Toyota Hilux on rekisteriotteen mukaan pakettiauto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lukittava murtosuojattu pressu kuulostaa hyvältä. Mistä niitä saa?
Toyota Hilux on rekisteriotteen mukaan pakettiauto.Hilux pakettiaauto on joko autoverollinen tai- veroton.
- Anonyymi
Ei niitä halvalla taida saada, itse tekemällä mutta se tekijästä kiinni miltä näyttää. Riittääkö palkkä kate vai pitääkö olla ohjaamon korkuinen katos.
- Anonyymi
Ihmettelin samaa asiaa kuin aloittaja. Kun surffaili netissä lavakatteita löytyi suunnilleen puoleen hintaan siitä mitä Suomessa tarjotaan. Se ei kuitenkaan auttanut minua, koska vm 2015 Toyota hilux extra cabiin ei maailmalta katteita löytynyt.
Virosta löytyi Nordtop kate. Hinta OK ja toimitusaikakin oli lyhyempi kuin aluksi luvattiin. Tavaran laatu on hyvä. Tuttavani tilasi Nordtopin myös uudempaan Fordiinsa ja hänkin vaikuttaa tyytyväiseltä.
Tämä vain vinkkinä vaikka minä en saakaan suosittelupalkkiota ☹ - Anonyymi
Jos aloittajalla on metsää, kuten kertoi, niin ei pitäisi jonkun lavakatteen hinta olla kylläkään esteenä sen hankkimiselle......
- Anonyymi
On mullakin rahaa mutta ei se tarkoita että haluan maksaa ylihintaa mistään.
- Anonyymi
Ei nyt mikään avaruusraketti niin senhän tekisi itsekkin taikka teettäisi osat joihin niittaisi jos siis saa olla kovakate niin alumiinilevyt tms kiinni. taikka se pressu.
- Anonyymi
Jos olet tarkka rahoistasi ,tee itse.
- Anonyymi
Täältä löytyy edullisia vaihtoehtoja https://tarpo.com/products/fitted-cover/
- Anonyymi
Nut näyttäisi saavan taas farmarikatteita https://kauppa.hyotyajoneuvokeskus.com/?s=farmikate
- Anonyymi
Hyötyajoneuvokeskuksella markkinoiden laajin valikoima ja takuut ja varaosat pelaa! Löytyy alumiini lavakatteita, lasikuitu, abs muovi lavakatteita ja paljon muitakin lisävarusteita tässä linkki sivuille https://kauppa.hyotyajoneuvokeskus.com/tuote-osasto/lava-autojen-tuotteet/lavakatteet/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457859
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/875349Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593859Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913825- 983559
- 553203
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112242- 521688